Question

Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows:

Direct material: 6 pounds at $8.00 per pound $ 48.00
Direct labor: 4 hours at $13 per hour 52.00
Variable overhead: 4 hours at $5 per hour 20.00
Total standard variable cost per unit $ 120.00

The company also established the following cost formulas for its selling expenses:

Fixed Cost per Month Variable Cost per Unit Sold
Advertising $ 380,000
Sales salaries and commissions $ 460,000 $ 30.00
Shipping expenses $ 21.00

The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company actually produced and sold 25,500 units and incurred the following costs:

  1. Purchased 170,000 pounds of raw materials at a cost of $7.20 per pound. All of this material was used in production.
  2. Direct-laborers worked 73,000 hours at a rate of $14.00 per hour.

  3. Total variable manufacturing overhead for the month was $427,050.

  4. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $386,000, $545,000, and $295,000, respectively.

Required:

1. What raw materials cost would be included in the company’s flexible budget for March?

2. What is the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as

3. What is the materials price variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as a positive value.)

4. If Preble had purchased 188,000 pounds of materials at $7.20 per pound and used 170,000 pounds in production, what would be the materials quantity variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as a positive value.)

5. If Preble had purchased 188,000 pounds of materials at $7.20 per pound and used 170,000 pounds in production, what would be the materials price variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as a positive value.)

0 0
Add a comment Improve this question Transcribed image text
Answer #1
1
Materials cost in flexible budget 1224000 =25500*48
2
Materials quantity variance 136000 U =8*(170000-25500*6)
3
Materials price variance 136000 F =170000*(7.2-8)
4
Materials quantity variance 136000 U =8*(170000-25500*6)
5
Materials price variance 150400 F =188000*(7.2-8)
Add a comment
Know the answer?
Add Answer to:
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...
Your Answer:

Post as a guest

Your Name:

What's your source?

Earn Coins

Coins can be redeemed for fabulous gifts.

Not the answer you're looking for? Ask your own homework help question. Our experts will answer your question WITHIN MINUTES for Free.
Similar Homework Help Questions
  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 5 pounds at $8.00 per pound Direct labor: 2 hours at $14 per hour Variable overhead: 2 hours at $5 per hour Total standard cost per unit $ 40.00 28.00 10.00 $78.00 The planning budget for March was based on producing and selling 25,000 units. However, during March the company actually...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 5 pounds at $8.00 per pound Direct labor: 2 hours at $14 per hour Variable overhead: 2 hours at $5 per hour Total standard cost per unit $ 40.00 28.00 10.00 $78.00 The planning budget for March was based on producing and selling 25,000 units. However, during March the company actually...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 5 pounds at $10.00 per pound Direct labor: 3 hours at $17.00 per hour Variable overhead: 3 hours at $6.00 per hour $ 50.00 51.00 18.00 Total standard variable cost per unit $ 119,00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Advertising Sales salaries and commissions...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 8 pounds at $10.00 per pound $80.00 Direct labor: 5 hours at $13 per hour 65.00 Variable overhead: 5 hours at $8 per hour 40.00 Total standard variable cost per unit $ 185.00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Fixed Cost per Month Variable Cost...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labour-hours, and its standard costs per unit are as follows: Direct materials: 4 kg at $9.00 per kg $ 36.00 Direct labour: 3 hours at $12 per hour 36.00 Variable overhead: 3 hours at $8 per hour 24.00 Total standard cost per unit $ 96.00 The company planned to produce and sell 28,000 units in March. However, during March the company actually produced and...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 5 pounds at $8.00 per pound $ 40.00 Direct labor: 2 hours at $14 per hour 28.00 Variable overhead: 2 hours at $5 per hour 10.00 Total standard variable cost per unit $ 78.00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Fixed Cost per Month Variable...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows Direct material: 4 pounds at $9.00 per pound $36.00 Direct labor: 3 hours at $12 per hour Variable overhead: 3 hours at $8 per hour Total standard variable cost per unit 36.00 24.00 $96.00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses Variable Cost per Unit Sold Fixed Cost...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct material: 5 pounds at $8.00 per pound $ 40.00 Direct labor: 2 hours at $14 per hour 28.00 Variable overhead: 2 hours at $5 per hour 10.00 Total standard variable cost per unit $ 78.00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Fixed Cost per Month Variable...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labour-hours, and its standard costs per unit are as follows:   Direct materials: 5 kg at $8.00 per kg $ 40.00     Direct labour: 4 hours at $15 per hour 60.00     Variable overhead: 4 hours at $5 per hour 20.00     Total standard cost per unit $ 120.00   The company planned to produce and sell 21,000 units in March. However, during March the company actually produced and...

  • Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct...

    Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labour-hours, and its standard costs per unit are as follows:   Direct materials: 5 kg at $10.00 per kg $ 50.00     Direct labour: 3 hours at $14 per hour 42.00     Variable overhead: 3 hours at $4 per hour 12.00     Total standard cost per unit $ 104.00   The company planned to produce and sell 29,000 units in March. However, during March the company actually produced and...

ADVERTISEMENT
Free Homework Help App
Download From Google Play
Scan Your Homework
to Get Instant Free Answers
Need Online Homework Help?
Ask a Question
Get Answers For Free
Most questions answered within 3 hours.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT