consider the titration of a 34.0 mL sample of a 0.180
M HBr with 0.210 M KOH. determine the following:
a. initial pH
b. the volume if added base required to reach the equivalence
point
c. the pH at 10.6 mL of added base
d. the pH at the equivalence point
e. the pH after adding 5.0 mL of base beyond the equivalence
point
a)when 0.0 mL of KOH is added
Given:
M(HBr) = 0.18 M
V(HBr) = 34 mL
M(KOH) = 0.21 M
V(KOH) = 0 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.18 M * 34 mL = 6.12 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.21 M * 0 mL = 0 mmol
We have:
mol(HBr) = 6.12 mmol
mol(KOH) = 0 mmol
0 mmol of both will react
remaining mol of HBr = 6.12 mmol
Total volume = 34.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 6.12 mmol/34 mL
= 0.18 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (0.18)
= 0.7447
Answer: 0.745
b)
Balanced chemical equation is:
HBr + KOH ---> KBr + H2O
Here:
M(HBr)=0.18 M
M(KOH)=0.21 M
V(HBr)=34.0 mL
According to balanced reaction:
1*number of mol of HBr =1*number of mol of KOH
1*M(HBr)*V(HBr) =1*M(KOH)*V(KOH)
1*0.18 M *34.0 mL = 1*0.21M *V(KOH)
V(KOH) = 29.1429 mL
Answer: 29.1 mL
C)when 10.6 mL of KOH is added
Given:
M(HBr) = 0.18 M
V(HBr) = 34 mL
M(KOH) = 0.21 M
V(KOH) = 10.6 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.18 M * 34 mL = 6.12 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.21 M * 10.6 mL = 2.226 mmol
We have:
mol(HBr) = 6.12 mmol
mol(KOH) = 2.226 mmol
2.226 mmol of both will react
remaining mol of HBr = 3.894 mmol
Total volume = 44.6 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 3.894 mmol/44.6 mL
= 8.731*10^-2 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (8.731*10^-2)
= 1.0589
Answer: 1.06
d)
This is titration of strong acid and strong base.
So, the solution would be neutral at equivalence point.
Hence pH would be 7.00
Answer: 7.00
e)
1)when 34.1 mL of KOH is added
Given:
M(HBr) = 0.18 M
V(HBr) = 34 mL
M(KOH) = 0.21 M
V(KOH) = 29.1 mL + 5.00 mL = 34.1 mL
mol(HBr) = M(HBr) * V(HBr)
mol(HBr) = 0.18 M * 34 mL = 6.12 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.21 M * 34.1 mL = 7.161 mmol
We have:
mol(HBr) = 6.12 mmol
mol(KOH) = 7.161 mmol
6.12 mmol of both will react
remaining mol of KOH = 1.041 mmol
Total volume = 68.1 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 1.041 mmol/68.1 mL
= 1.529*10^-2 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.529*10^-2)
= 1.8157
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.8157
= 12.1843
Answer: 12.18
consider the titration of a 34.0 mL sample of a 0.180 M HBr with 0.210 M...
Consider the titration of a 33.0 mL sample of 0.180 M HBr with 0.210 M KOH. Determine the following: the pH after adding 5.0 mL of base beyond the equivalence point. Express your answer using two decimal places.
Consider the titration of a 34.0 mL sample of 0.170 M HBr with 0.205 M KOH. Determine each of the following: a. the initial pH Express your answer using three decimal places. pH = ??? b. the volume of added base required to reach the equivalence point Express your answer in milliliters. V = ??? c. the pH at 10.6 mL of added base Express your answer using three decimal places. p H = ??? d. the pH at the...
Consider the titration of a 35.0 mL sample of 0.170 M HBr with 0.210 M KOH. Determine each of the following: A) the initial pH [I calculated this and got pH =0.770] B) the volume of added base required to reach the equivalence point Express your answer in milliliters. C) the pH at 10.2 mL of added base Express your answer using three decimal places. D) the pH at the equivalence point Express your answer as a whole number. E) the...
Consider the titration of a 25.0 −mL sample of 0.180 M CH3NH2 with 0.150 M HBr. Determine each of the following: a) the initial pH b) the volume of added acid required to reach the equivalence point c) the pH at 4.0 mL of added acid d) the pH at one-half of the equivalence point e) the pH at the equivalence point f) the pH after adding 4.0 mLof acid beyond the equivalence point
7. Consider the titration of a 33.0 mL sample of 0.170 M HBr with 0.200 M KOH. Determine each of the following: A. the initial pH B. the volume of added base required to reach the equivalence point (mL) C. the pH at 12.0 mL of added base (express your answer using three decimal places.) D. the pH at the equivalence point (express your answer as a whole number.) E. the pH after adding 5.0 mL of base beyond the...
Consider the titration of a 26.0 −mL sample of 0.180 M CH3NH2 with 0.155 M HBr. Determine each of the following. Part A: the initial pH Express your answer using two decimal places. Part B: the volume of added acid required to reach the equivalence point Part C: the pH at 6.0 mL of added acid Express your answer using two decimal places. Part D: the pH at one-half of the equivalence point Express your answer using two decimal places....
Consider the titration of a 28.0 −mL sample of 0.170 M CH3NH2 with 0.145 M HBr. Determine each of the following. a) the initial ph b)the volume of added acid required to reach the equivalence point c)the pH at 4.0 mL of added acid d)the pH at one-half of the equivalence point e)the pH at the equivalence point f)the pH after adding 6.0 mL of acid beyond the equivalence point
Questions 1: Consider the titration of a 24.0-mL sample of 0.175 M CH3NH2 with 0.155 M HBr. (The value of Kb for CH3NH2 is 4.4×10−4 A) Determine the initial pH B) Determine the volume of added acid required to reach the equivalence point C) Determine the pH at 4.0 mL of added acid D) Determine the pH at one-half of the equivalence point. E) Determine the pH at the equivalence point. F) Determine the pH after adding 5.0 mL of...
Consider the titration of a 25.1 −mL sample of 0.125 M RbOH with 0.100 M HCl. Determine each of the following.the initial pH, the volume of added acid required to reach the equivalence point,he pH at 4.9 mL of added acid,the pH at the equivalence pointthe pH after adding 4.2 mL of acid beyond the equivalence point
Consider the titration of a 27.0 −mL sample of 0.170 M CH3NH2 with 0.155 M HBr. Determine each of the following. Part A the initial pH Express your answer using two decimal places. pH = SubmitMy AnswersGive Up Part B the volume of added acid required to reach the equivalence point V = mL SubmitMy AnswersGive Up Part C the pH at 6.0 mL of added acid Express your answer using two decimal places. pH = SubmitMy AnswersGive Up Part...