a)
sample mean, xbar = 53.6
sample standard deviation, σ = 2.2
sample size, n = 25
Given CI level is 95%, hence α = 1 - 0.95 = 0.05
α/2 = 0.05/2 = 0.025, Zc = Z(α/2) = 1.96
ME = zc * σ/sqrt(n)
ME = 1.96 * 2.2/sqrt(25)
ME = 0.86
CI = (xbar - Zc * s/sqrt(n) , xbar + Zc * s/sqrt(n))
CI = (53.6 - 1.96 * 2.2/sqrt(25) , 53.6 + 1.96 *
2.2/sqrt(25))
CI = (52.74 , 54.46)
b)
sample mean, xbar = 53.6
sample standard deviation, σ = 2.2
sample size, n = 100
Given CI level is 95%, hence α = 1 - 0.95 = 0.05
α/2 = 0.05/2 = 0.025, Zc = Z(α/2) = 1.96
ME = zc * σ/sqrt(n)
ME = 1.96 * 2.2/sqrt(100)
ME = 0.43
CI = (xbar - Zc * s/sqrt(n) , xbar + Zc * s/sqrt(n))
CI = (53.6 - 1.96 * 2.2/sqrt(100) , 53.6 + 1.96 *
2.2/sqrt(100))
CI = (53.17 , 54.03)
c)
sample mean, xbar = 53.6
sample standard deviation, σ = 2.2
sample size, n = 100
Given CI level is 99%, hence α = 1 - 0.99 = 0.01
α/2 = 0.01/2 = 0.005, Zc = Z(α/2) = 2.58
ME = zc * σ/sqrt(n)
ME = 2.58 * 2.2/sqrt(100)
ME = 0.57
CI = (xbar - Zc * s/sqrt(n) , xbar + Zc * s/sqrt(n))
CI = (53.6 - 2.58 * 2.2/sqrt(100) , 53.6 + 2.58 *
2.2/sqrt(100))
CI = (53.03 , 54.17)
d)
sample mean, xbar = 53.6
sample standard deviation, σ = 2.2
sample size, n = 100
Given CI level is 82%, hence α = 1 - 0.82 = 0.18
α/2 = 0.18/2 = 0.09, Zc = Z(α/2) = 1.34
ME = zc * σ/sqrt(n)
ME = 1.34 * 2.2/sqrt(100)
ME = 0.29
CI = (xbar - Zc * s/sqrt(n) , xbar + Zc * s/sqrt(n))
CI = (53.6 - 1.34 * 2.2/sqrt(100) , 53.6 + 1.34 *
2.2/sqrt(100))
CI = (53.31 , 53.89)
e)
The following information is provided,
Significance Level, α = 0.01, Margin or Error, E = 0.5, σ = 2.2
The critical value for significance level, α = 0.01 is 2.58.
The following formula is used to compute the minimum sample size
required to estimate the population mean μ within the required
margin of error:
n >= (zc *σ/E)^2
n = (2.58 * 2.2/0.5)^2
n = 128.87
Therefore, the sample size needed to satisfy the condition n
>= 128.87 and it must be an integer number, we conclude that the
minimum required sample size is n = 129
Ans : Sample size, n = 129
A CI is desired for the true average stray-load loss u (watts) for a certain type...
A CI is desired for the true average stray-load loss u (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 2.2. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for u when n = 25 and x = 55.3. watts (b) Compute a 95% CI for u when n = 100 and...
A CI is desired for the true average stray-load loss u (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 2.2. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for u when n = 25 and x = 57.5. watts (b) Compute a 95% CI for u when n = 100 and...
A CI is desired for the true average stray-load loss u (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 3.1. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for u when n = 25 and x = 58.8. ) watts (b) Compute a 95% CI for u when n = 100...
A CI is desired for the true average stray-load loss u (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 3.3. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for u when n = 25 and x = 59.1. watts C (b) Compute a 95% CI for u when n = 100...
A CI is desired for the true average stray-load loss u (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 2.0. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for u when n = 25 and x = 59.7. watts (b) Compute a 95% CI for u when n = 100 and...
A CI is desired for the true average stray-load loss μ (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with Ơ-3.1. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for μ when n-25 and x = 59.3. watts (b) Compute a 95% CI for μ when π = 100 and X-593. watts (c) Compute...
A CI is desired for the true average stray-load loss (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray- load loss is normally distributed with a = 2.3. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for when n25 and x = 53.7. watts (b) Compute a 95% CI for when 100 and 53.7. watts (c) Compute a 99%...
A CI is desired for the true average stray-load loss μ (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with σ = 3.3. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for μ when n = 25 and x = 57.5. , watts (b) Compute a 95% CI for μ when n = 100...
A CI is desired for the true average stray-load loss μ (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray load loss is normally distributed with Ơ 3.02. (Round your answers to two decimal places. You must enter the LOWER BOUND first then the UPPER BOUND second.) (a) Compute a 95% CI for μ when n-25 and X-54.06. watts (b) Compute a 95%...
A Cl is desired for the true average stray-load loss p (watts) for a certain type induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with o = 2.3. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% CI for u when n = 25 and x = 56.6. watts (b) Compute a 95% CI for u when n = 100 and x...