Common Stock:
Rf = 2.1 %, Beta = 1.27 and E(R) = 8.65 %
Cost of Equity = ke = Rf + Beta x [E(R) - Rf] = 2.1 + 1.27 x (8.65-2.1) = 10.4185 %
Expected Dividend = D1 = $ 1.95 and Growth Rate = g = 2.75 %
Price per Share = P0 = D1 / (ke - g) = 1.95 / (0.104185 - 0.0275) = $ 25.4287 ~ $ 25.43
Number of Shares Outstanding = N = 42.5 million shares
Market Value of Equity = E = 42.5 x 25.43 = $ 1075.63 million
Bonds:
Bond A: Amount Issued = $ 500 million, Current Price = 100.82 % of Amount Issued = 1.0082 x 500 = $ 504.1 million
Bond B: Amount Issued = $ 350 million, Current Price = 101.36 % of Amount Issued = 1.0136 x 350 = $ 354.76 million
Total Debt (Bond) Market Value = D = 504.1 + 354.76 = $ 858.86 million
Total Firm Market Value = E + D = 1075.63 + 858.86 = $ 1934.49 million ~ $ 1937 million
Hence, the correct option is (d)
Railsplitters, Inc. has the following information for its capital structure: Instrument: Amount Issued Current Price YTM...
Railsplitters, Inc. has the following information for its capital structure: Instrument: Amount Issued Current Price YIM Bond A $500 Million 100.82 4.36% Bond B $350 Million 101.36 4.49% Common Stock 42.5 Million Shares $28.21 per share E(R) Market = 8.65% B = 1.27 Expected Dividend = $1.95 Rf = 2.10% Growth Rate = 2.75% Given this information, if the tax rate of the firm is 30%, what is the after-tax cost of debt? 4.41% 04.1296 3.76% 3.09%
Railsplitters, Inc. has the following information for its capital structure: Instrument: Amount Issued Current Price YTM Bond A $500 Million 100.82 4.36% Bond B $850 Million 101.36 4.49% Common Stock 42.5 Million Shares $28.21 per share E(R) Market = 8.65% B = 1.31 Expected Dividend = $1.95 Rf = 2.25% Growth Rate = 2.75% Given this information, what is the estimated cost of equity for the firm using CAPM? 10.12% 10.96% 10.73% 10.34