The depreciation expense for each year is shown in the table below : -
Year | Depreciation rate | Depreciation expense per year |
1 | 20% | 0.20 x $230000 = $46000 |
2 | 32% | 0.32 x $230000 = $73600 |
3 | 19.20% | 0.1920 x $230000 = $44160 |
4 | 11.52% | 0.1152 x $230000 = $26496 |
5 | 11.52% | 0.1152 x $230000 = $26496 |
6 | 5.76% | 0.0576 x $230000 = $13248 |
The after tax cash flows is calculated as shown in the table below
Year | Expected savings ($) | Training and operating maintenance costs($) | Depreciation expense ($) | Taxable income | Taxes @ 25% | After tax cash flow |
1 | 250000 | 50000 | 46000 | 250000-50000-46000 =154000 | 154000 x 0.25 = 38500 | 154000 - 38500 = 115500 |
2 | 250000 | 50000 | 73600 | 250000-50000-73600 = 126400 | 126400 x 0.25 = 31600 | 126400 - 31600 = 94800 |
3 | 250000 | 50000 | 44160 | 250000-50000-44160 = 155840 | 155840 x 0.25 = 38960 | 155840 - 38960 = 116880 |
4 | 250000 | 50000 | 26496 | 250000-50000-26496 = 173504 | 173504 x 0.25 = 43376 | 173504 - 43376 = 130128 |
5 | 250000 + 5000 ( salvage) | 50000 | 26496 | 255000-50000-26496 = 178504 | 178504 x 0.25 = 44626 | 178504 - 44626 = 133878 |
The results are summarized in the table below : -
Year | Expected savings ($) | Training and operating maintenance costs($) | Depreciation expense | Taxable income | Taxes @ 25% | After tax cash flow |
1 | 250000 | 50000 | 46000 | 154000 | 38500 | 115500 |
2 | 250000 | 50000 | 73600 | 126400 | 31600 | 94800 |
3 | 250000 | 50000 | 44160 | 155840 | 38960 | 116880 |
4 | 250000 | 50000 | 26496 | 173504 | 43376 | 130128 |
5 | 255000 | 50000 | 26496 | 178504 | 44626 | 133878 |
∑After tax cash flow = 591186 |
Average after tax cash flow = $ 118,237.2
Return on investment for the project = 51.41 %
10.24 An automaker is considering installing a three-dimensional (3-D) computerized car-styling system at a cost of...