Ram Das of Hyderabad consigned goods costing Rs. 72,000 to Prakash of Cochin at a pro-forma invoice price which is cost plus a profit of 1/6th on invoice price. The consignor paid Rs. 1,800 as insurance and other charges. Prakash received the goods and paid Rs. 3,000 for freight and other charges. He was allowed 3% commission on gross sales. 3/4th of the goods were sold at 33.33% profit on cost, half of which were credit sales. Half of the balance was stolen, but the stock being insured, a claim was lodged for Rs. 8,000 and was settled for Rs. 7,000. Balance of stock was valued at proforma invoice price. Write up the Consignment and the Abnormal Loss Accounts.
Dr Consignment A/c Cr
Particulars | Amount | Particulars | Amount |
To goods sent on consignment | 86400 | By prakash A/c (sales) | 72000 |
To Cash(insurance exp) | 1800 | By Abnormal loss A/c | 9600 |
To Prakash A/c (freight) | 3000 | ||
To Prakash A/c (commision) | 2160 | ||
By Inventory on Consignment | 11520 | ||
To inventory reserve(loading) | 1920 | By goods sent on consignment(loading) | 14400 |
To profit and Loss A/c | 12240 | ||
107520 | 107520 |
Dr Abnormal loss A/c cr
particulars | Amount | Particulars | Amount |
To Consignment A/c | 9600 | By insurance Company | 7000 |
To profit and loss A/c | 2600 | ||
9600 | 9600 |
Workings
goods sent on consignment=72000/5+72000=86400
goods sent on consignment(loading)=86400-72000=14400
Calculation of Closing inventory at invoice price
Inventory =(72000)*1/4-loss=18000-18000/2=9000
proportion expenses=(3000+1800)*9000/72000=600
Total closing stock at cost=9000+600=9600
Closing inventory at invoice price=9600+9600/5=11520
Inventory reserve loading=11520-9600=1920
Abnormal loss=9000+1/8(3000+1800)=9600
Ram Das of Hyderabad consigned goods costing Rs. 72,000 to Prakash of Cochin at a pro-forma...