Answer:
Elizabeth's Cosmetics Inc. | Sage Hill Grocery Inc. | Oriole Wholesalers Ltd. | Cheyenne Supply Ltd. | |||||
Sales Revenue | $97,200 | (c) | $104,700 | $148,600 | $116,900 | |||
Sales Returns and Allowances | (a) | $26,000 | $4,400 | $11,400 | $6,100 | |||
Net Sales Revenue | $71,200 | $100,300 | $137,200 | (g) | $110,800 | |||
Beginning inventory | $23,100 | (d) | $26,500 | $47,300 | $23,700 | |||
Purchases | $62,100 | $108,200 | (e) | $105,300 | $86,200 | |||
Purchase returns and allowance | $5,700 | $10,700 | $8,500 | (h) | $12,300 | |||
Ending inventory | (b) | $19,600 | $52,900 | $29,300 | $28,800 | |||
Cost of goods sold | $59,900 | $71,100 | (f) | $114,800 | $68,800 | |||
Gross profit | $11,300 | $29,200 | $22,400 | (i) | $42,000 |
Explanations:
(a) | Sales returns and allowance = Sales revenue - Net sales revenue = 97,200-71,200 = $26,000 |
(b) | Ending inventory = Beg. Inventory + purchases - purchase returns and allowance - Cost of goods sold = 23,100+62,100-5,700-59,900 = $19,600 |
(c) | Sales revenue = Sales returns and allowances + Net sales revenue = 4,400+100,300 = $104,700 |
(d) | Beg. inventory = Cost of goods sold - purchases + purchase returns and allowance + Ending Inventory = 71,100-108,200+10,700+52,900=$26,500 |
(f) | Cost of goods sold = Net sales revenue - Gross profit = 137,200-22,400=$114,800 |
(e) | Purchases = Cost of goods sold - Beg.inventory + purchase returns and allowance + Ending Inventory = 114,800-47,300+8,500+29,300 = 105,300 |
(g) | Net sales revenue = Sales revenue - Sales returns and allowances = 116,900-6,100 = $110,800 |
(h) | Purchase returns and allowance = Beg. Inventory + purchases - ending inventory - cost of goods sold = 23,700+86,200-28,800-68,800=$12,300 |
(i) | Gross profit = Net sales revenue - Cost of goods sold = $110,800-68,800 = $42,000 |
Exercise C-12 Financial information follows for four companies, all following ASPE: Determine the missing amounts for...