1)when 0.0 mL of NaOH is added
CH3COOH dissociates as:
CH3COOH -----> H+ + CH3COO-
0.1 0 0
0.1-x x x
Ka = [H+][CH3COO-]/[CH3COOH]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.8*10^-5)*0.1) = 1.342*10^-3
since x is comparable c, our assumption is not correct
we need to solve this using Quadratic equation
Ka = x*x/(c-x)
1.8*10^-5 = x^2/(0.1-x)
1.8*10^-6 - 1.8*10^-5 *x = x^2
x^2 + 1.8*10^-5 *x-1.8*10^-6 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1
b = 1.8*10^-5
c = -1.8*10^-6
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 7.2*10^-6
roots are :
x = 1.333*10^-3 and x = -1.351*10^-3
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 1.333*10^-3
use:
pH = -log [H+]
= -log (1.333*10^-3)
= 2.8753
Answer: 2.88
2)when 10.0 mL of NaOH is added
Given:
M(CH3COOH) = 0.1 M
V(CH3COOH) = 50 mL
M(NaOH) = 0.1 M
V(NaOH) = 10 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.1 M * 10 mL = 1 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 5 mmol
mol(NaOH) = 1 mmol
1 mmol of both will react
excess CH3COOH remaining = 4 mmol
Volume of Solution = 50 + 10 = 60 mL
[CH3COOH] = 4 mmol/60 mL = 0.0667M
[CH3COO-] = 1/60 = 0.0167M
They form acidic buffer
acid is CH3COOH
conjugate base is CH3COO-
Ka = 1.8*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(1.8*10^-5)
= 4.745
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.745+ log {1.667*10^-2/6.667*10^-2}
= 4.143
Answer: 4.14
3)when 25.0 mL of NaOH is added
Given:
M(CH3COOH) = 0.1 M
V(CH3COOH) = 50 mL
M(NaOH) = 0.1 M
V(NaOH) = 25 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.1 M * 25 mL = 2.5 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 5 mmol
mol(NaOH) = 2.5 mmol
2.5 mmol of both will react
excess CH3COOH remaining = 2.5 mmol
Volume of Solution = 50 + 25 = 75 mL
[CH3COOH] = 2.5 mmol/75 mL = 0.0333M
[CH3COO-] = 2.5/75 = 0.0333M
They form acidic buffer
acid is CH3COOH
conjugate base is CH3COO-
Ka = 1.8*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(1.8*10^-5)
= 4.745
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.745+ log {3.333*10^-2/3.333*10^-2}
= 4.745
Answer: 4.75
4)when 50.0 mL of NaOH is added
Given:
M(CH3COOH) = 0.1 M
V(CH3COOH) = 50 mL
M(NaOH) = 0.1 M
V(NaOH) = 50 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 5 mmol
mol(NaOH) = 5 mmol
5 mmol of both will react to form CH3COO- and H2O
CH3COO- here is strong base
CH3COO- formed = 5 mmol
Volume of Solution = 50 + 50 = 100 mL
Kb of CH3COO- = Kw/Ka = 1*10^-14/1.8*10^-5 = 5.556*10^-10
concentration ofCH3COO-,c = 5 mmol/100 mL = 0.05M
CH3COO- dissociates as
CH3COO- + H2O -----> CH3COOH + OH-
0.05 0 0
0.05-x x x
Kb = [CH3COOH][OH-]/[CH3COO-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((5.556*10^-10)*5*10^-2) = 5.27*10^-6
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 5.27*10^-6 M
[OH-] = x = 5.27*10^-6 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (5.27*10^-6)
= 5.2782
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 5.2782
= 8.7218
Answer: 8.72
5)when 60.0 mL of NaOH is added
Given:
M(CH3COOH) = 0.1 M
V(CH3COOH) = 50 mL
M(NaOH) = 0.1 M
V(NaOH) = 60 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.1 M * 60 mL = 6 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 5 mmol
mol(NaOH) = 6 mmol
5 mmol of both will react
excess NaOH remaining = 1 mmol
Volume of Solution = 50 + 60 = 110 mL
[OH-] = 1 mmol/110 mL = 0.0091 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (9.091*10^-3)
= 2.0414
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 2.0414
= 11.9586
Answer: 11.96
A weak acid, acetic acid (0.100M, 50.0mL, Ka=1.8x 10°) was titrated with 0.100M NaOH. Calculate the...
8. 25.00mL of 0.100M of a weak acid HA is titrated with 0.100M sodium hydroxide: Ka = 1.8 x 10-5 Calculate the pH of the solution after the following: a) Prior to titration (no NaOH added yet) b) 7.50mL of NaOH added c) 12.50mL of NaOH added d) 25.00mL of NaOH added e) 32.50mL of NaOH added
50.00 mL of 0.100M of a weak acid (Ka=1.3x10-5) is titrated with 0.100M NaOH. a. Compute the volume of NaOH required to reach the equivalence point. b. Calculate the pH of the original solution before any NaOH has been added. c. After 30.00 mL of NaOH has been added, what is the pH of the solution? d. What is the pH at the equivalence point? e. Write a brief explanation as to why it is...
50 ml of 0.100M solution of a weak acid HB titrated with NaOH. Calculate ph at the start, after 10.0 ml, 50.0 ml, and 60.0 ml. Ka=1.0x10^-5 [NaOH]=0.1M
Assuming that Ka is 1.85 *10-5 for acetic acid, calculate the pH at one-half the equivalence point and at the equivalence point for titration of 50mL of 0.100M acetic acid with 0.100M NaOH.
Titration of 50.0mL of 0.100M HX (Ka=1.5x10^-5) with 0.100M NaOH. Calculate the pH of 1) initial acid solution 2) buffer formed at the addition of 12.5mL NaOH 3) buffer formed at the addition of 25.0mL NaOH 4) buffer formed at the addition of 37.5mL NaOH 5) solution obtained at the endpoint
Calculate the pH of a 25.0 mL of 0.100M base acetic acid solution after being titrated with 0.100 M NaOH to its equivalence point (pKb (acetic acid)=5.68x10^-10)
25 mL of 0.10 M acetic acid is titrated with 0.10 M NaOH. What is the pH after 30 ml of NaOH have been added? Ka for acetic acid = 1.8 x 10^-5.
A weak acid, HA, is partially titrated using NaOH. You start with 50.0mL of a 0.100 M HA and add 30.0 mL of a 0.100 M NaOH, and measure the pH of the solution at 7.00. What is the pKA of Ha? What would be the pH of the titration at the equivalence point (when 50.0 mL of NaOH is added)? I got the correct answer for the pKa (6.82), but don't know how to approach the second part. The...
Please give your pH answers to two decimal places. A 100.0mL 0.100M weak acid solution is titrated with a 0.100M NaOH solution. If the acid has a Ka of 3.4 x 10-5, what is the pH of the acid solution... Before any NaOH is added = At the equivalence point in the titration =
(6) 24. Draw the rough titration curve of 20.0mL of 0.100M acetic acid (Ka = 1.8 x 10-5) being titrated with 0.100M NaOH. Calculate and label the: I. Initial pH II. pKa, 1/4-equivalence point, 3/4 equivalence point III. Equivalence point Be sure to label the axes and show your work.