Question 1: Large country trade:
Country A: demand: Q=400-P, supply: Q=P-20 Country B: demand:
Q=300-P, supply: Q=2P-30
Which country is importing? What is the global price under free trade? (10%)
Compute the social surplus of each country. (5%)
If the importing country impose a $20 tariff, what is the change in social surplus in
each country? (15%)
Country A equilibrium:
400-P=P-20
2P=420
P=210
Q=190
Country B equilibrium:
300-P=2P-30
3P=330
P=110
Q=190
Since, price in country A is higher. Country A is importing.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Under free trade: global demand = Q = 400-P + 300-P = 700-2P
global supply = Q=P-20+2P-30 = 3P-50
Global equilibrium: 700-2P = 3P-50
5P=750
P=150
Q=400
Thus, global price under free trade = 150
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
At P=150, domestic demand in country A = Q = 400-P = 400-150 = 250
But domestic demand is 190, thus, social surplus = 250-190 = 60
At P=150, domestic demand in country B = Q=300-P = 300-150 = 150
But domestic demand is 190, thus social surplus = 150-190 =-40
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Now tariff = $20
Global demand = Q = 400-P+20+300-P = 720-2P
Global Supply = Q=P-20+2P-30 = 3P-50
Global equilibrium: 720-2P=3P-50
5P = 770
P=154
Q=372
At P=154, domestic demand in country A = Q = 400-P = 400-154 = 246
But domestic demand is 190, thus, social surplus = 246-190 = 56
At P=154, domestic demand in country B = Q=300-P = 300-154 = 146
But domestic demand is 190, thus social surplus = 146-190 =-44
Question 1: Large country trade: Country A: demand: Q=400-P, supply: Q=P-20 Country B: demand: Q=300-P, supply:...
Question 1: In a perfectly competitive market, the demand curve is given as: Q=100-5P, the supply curve is given as Q=3P-12. Compute the total social surplus of this market. If the government impose a tax on the producers, and the tax rate is $2 per unit produced. What is the deadweight loss? If the government impose a tax on the consumers, and the tax rate is $2 per unit purchased, graphically show the change in the market equilibrium and the...
Suppose there are 2 countries that have the following supply and demand equations in autarky Country A Demand: Q = 800 - 2P Supply: Q = 2P - 200 Country B Demand: Q = 400 - 2P Supply: Q = 2P - 80 a) Given the information above which country would be the importer? (Enter A, B) b)What would be the Free Trade Price? c) If the importing country imposes a tariff equal to $10 per unit, what would be...
Suppose there are 2 countries that have the following supply and demand equations in autarky Country A Demand: Q = 800 - 2P Supply: Q = 2P - 200 Country B Demand: Q = 400 - 2P Supply: Q = 2P - 80 a) In the importing country what would be the total amount of government revenue collected as a result of the tariff? b) In the importing country what would be the change in national welfare from moving from...
In a small country, the demand curve is given as: Q=100-5P, supply curve: Q=3P-12, and the world price is $10. What is the social surplus under free trade? If the government impose a $2/unit tariff on the good, what is the deadweight loss? Show the change in equilibrium and deadweight loss on a graph.
In a small country, the demand curve is given as: Q=100-5P, supply curve: Q=3P-12, and the world price is $10. I. What is the social surplus under free trade? (5%) II. If the government impose a $2/unit tariff on the good, what is the deadweight loss? (10%) III. Show the change in equilibrium and deadweight loss on a graph. (10%)
E-H ONLY. THERE ARE THREE PICTURES updated figure 2 roblem 2: Trade Policy. demand for cars in Home is q 30 - P and the supply of cars in Home is q -P. The demand for cars in Foreign is q 20-P and the supply of cars in Foreign is q P. a) Calculate the equilibrium price and quantity in each country under isolation. b) Who is the importer of cars and who is the exporter? c) Write the import...
Assume the market can be described by the following supply and demand curves. Qs=2p Qd=300-p A. Assume the world price is $110 and the small country allows free trade. Does this county import or export? How many units does this country import or export? What are the gains-to-trade allowing free trade compared to no-trade? Assume the world price is $60 and the small country allows free trade. Does this county import or export? How many units does this country import...
can you answer question 3 only plz thank you i need it as soon as possible Home demand: D 100-20P Home supply: S 30+20P What is the import demand schedule in home country, what is the equilibrium price without trade? b Please draw the demand and supply curves at home, calculate and mark domestic consumer surplus and producer surplus without trade on the graph. 2 Foreign demand D 80-20P* Foreign supply: S 50 20P* What is the export supply schedule...
Suppose a country was looking to replicate the results (quantity of imports) from question 7d (The following equations represent a small country's home supply and demand curves for widgets: S = 200 + 2P and D = 1,000 – 2P. <7d> Suppose the Supply curve is now S = 0 + 2P, the world price after opening up to trade is 200 and the demand curve remains the same. If the country subsequently imposes a 20% tariff, calculate the change...
HW Tariff: Large Country Case Suppose that there are only two trading countries: one importing country and one exporting country. The supply and demand curves for the two countries are shown below. Prr is the free trade equilibrium price. At that price, the excess demand by the importing country equals excess supply by the exporter. Welfare Effects of a Tariff: Large Country Case Importing Country Exporting Country P A D H b C C PT E PT C F G...