Consider the titration of 50.0ml of 0.300 M NaOH by 0.100 M HClO4-. Calculate the pH of the solution at the following points in the titration:
a) no HClO4 added
b) 50.0ml of HClO4 added
c) 100.0ml of HClO4 added
d) 150.0ml of HClO4 added
e) 200.0ml of HClO4 added
a)
when no acid is added:
[OH-]= 0.300 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (0.3)
= 0.5229
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 0.5229
= 13.4771
Answer: 13.48
b)
Given:
M(HClO4) = 0.1 M
V(HClO4) = 50 mL
M(NaOH) = 0.3 M
V(NaOH) = 50 mL
mol(HClO4) = M(HClO4) * V(HClO4)
mol(HClO4) = 0.1 M * 50 mL = 5 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.3 M * 50 mL = 15 mmol
We have:
mol(HClO4) = 5 mmol
mol(NaOH) = 15 mmol
5 mmol of both will react
remaining mol of NaOH = 10 mmol
Total volume = 100.0 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 10 mmol/100.0 mL
= 0.1 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (0.1)
= 1
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1
= 13
Answer: 13
c)
Given:
M(HClO4) = 0.1 M
V(HClO4) = 100 mL
M(NaOH) = 0.3 M
V(NaOH) = 50 mL
mol(HClO4) = M(HClO4) * V(HClO4)
mol(HClO4) = 0.1 M * 100 mL = 10 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.3 M * 50 mL = 15 mmol
We have:
mol(HClO4) = 10 mmol
mol(NaOH) = 15 mmol
10 mmol of both will react
remaining mol of NaOH = 5 mmol
Total volume = 150.0 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 5 mmol/150.0 mL
= 0.0333 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (3.333*10^-2)
= 1.4771
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.4771
= 12.52
Answer: 12.52
d)
Given:
M(HClO4) = 0.1 M
V(HClO4) = 150 mL
M(NaOH) = 0.3 M
V(NaOH) = 50 mL
mol(HClO4) = M(HClO4) * V(HClO4)
mol(HClO4) = 0.1 M * 150 mL = 15 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.3 M * 50 mL = 15 mmol
We have:
mol(HClO4) = 15 mmol
mol(NaOH) = 15 mmol
15 mmol of both will react
solution will be neutral and pH will be 7
Answer: 7.00
e)
Given:
M(HClO4) = 0.1 M
V(HClO4) = 200 mL
M(NaOH) = 0.3 M
V(NaOH) = 50 mL
mol(HClO4) = M(HClO4) * V(HClO4)
mol(HClO4) = 0.1 M * 200 mL = 20 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.3 M * 50 mL = 15 mmol
We have:
mol(HClO4) = 20 mmol
mol(NaOH) = 15 mmol
15 mmol of both will react
remaining mol of HClO4 = 5 mmol
Total volume = 250.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 5 mmol/250.0 mL
= 0.02 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (2*10^-2)
= 1.699
Answer: 1.70
Consider the titration of 50.0ml of 0.300 M NaOH by 0.100 M HClO4-. Calculate the pH...
4) A 40.0 mL sample of 0.100 M HCl is titrated with 0.100 M NaOH. Calculate the pH after the addition of each of the following volumes of NaOH: (a) 0,0 mL, (b) 20.0 mL, (c) 40,0 mL, (d) 60,0 mL. A plot of the pH of the solution as a function of the volume of added titrant is known as a pH titration curve. Using the available data points, plot the pH titration curve for the above titration,
Consider the titration of 40.0 mL of 0.200 MHCIO by 0.100 M KOH. Calculate the pH of the resulting solution after the following volumes of KOH have been added. a. 0.0 ml pH = b. 10.0 ml pH = c. 70.0 ml pH = d. 80.0 mL pH = e. 130.0 ml pH =
Consider the titration of 40.0 mL of 0.200 M HCIO4 by 0.100 M KOH. Calculate the pH of the resulting solution after the following volumes of KOH have been added. a. 0.0 mL pH = b. 10.0 mL pH = c. 60.0 mL pH = d. 80.0 mL pH = e. 110.0 mL pH = Consider the titration of 100.0 mL of 0.200 M acetic acid (Ka = 1.8 x 10-5) by 0.100 M KOH. Calculate the pH of the...
A weak acid, HA, is partially titrated using NaOH. You start with 50.0mL of a 0.100 M HA and add 30.0 mL of a 0.100 M NaOH, and measure the pH of the solution at 7.00. What is the pKA of Ha? What would be the pH of the titration at the equivalence point (when 50.0 mL of NaOH is added)? I got the correct answer for the pKa (6.82), but don't know how to approach the second part. The...
. 20.0 mL of 0.100 M lactic acid solution is titrated with 0.100 M NaOH solution. Calculate the pH of the contents of the Erlenmeyer flask at each of the following points during the titration. (a) When 0.00 mL of NaOH have been added. (2) (b) After 5.00 mL of NaOH have been added. (3) (c) After 20.0 mL of NaOH have been added. (3) (d) After 10.0 mL of NaOH have been added. (1) (e) After 25.0 mL of...
Calculate the pH for both a 0.100 M solution of HClO4 and a 0.100 M solution of a HClO (Ka = 2.9 × 10–8)? (Don't forget significant figures!)
Determine the pH during the titration of 22.7 mL of 0.134 M HClO4 by 0.134 M NaOH at the following points Determine the pH during the titration of 22.7 mL of 0.134 M HCIO, by 0.134 M NaOH at the following points: (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 11.4 mL of NaOH (c) At the equivalence point (d) After adding 28.6 mL of NaOH
Consider a titration of 50.0mL sample of 0.500 M HC2H3O2 (a weak acid, which contains 0.0250 moles H3O+) with 0.400 M NaOH (a strong base). Determine the pH of the solution after 15.0 mL of NaOH (0.00600 moles of OH-) is added.
Consider the titration of 50 mL of 0.100 M acetic acid (CH3COOH, Ka = 1.8 x 10-5) with 0.200 M NaOH solution. Show all calculations for full credit. a) Write the titration reaction: b) Calculate the pH after 5.00 mL of NaOH: c) Calculate the pH after 12.5 mL of NaOH: d) Calculate the pH after 25 mL of NaOH:
(ueak acid/shing base 3. Calculate the pH at the following points for the titration of 25.0 mL of 0.100 M formic acid (Ka-1.80 x 10") with 0.100 M NaOH: VNOH 0.00 mL, 15.00 mL, 25.00 mL, 40.00 mL. Draw a graph of pH vs. VaoH. (30 points) (b) Buffer capacity can be thought of as how well a solution resists changes in pH after a strong base/acid is added. A buffer is most effective to resisting pH changes when what...