For 460.0 mL of a buffer solution that is 0.125 M in HC2H3O2 and 0.110 M in NaC2H3O2, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of HCl.
For 460.0 mL of a buffer solution that is 0.165 M in CH3CH2NH2 and 0.155 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pHand the final pH after adding 0.010 mol of HCl.
v= 460ml
pH = pKa + log (salt/acid)
pH=4.47 + log (0.11/0.125) = 4.47- 0.055=4.415
HC2H3O2 --> H+ + C2H3O2-
Ka = 1.8x10^-5 = x^2 / 0.125 - x
x^2 + 1.8x10^-5x - 2.25x10^-6 = 0
H+ =1.49 x10^-3M
C2H3O2- --> HC2H3O2 + OH-
Kb = 5.56x10^-10 = x^2 / 0.11M
x^2 = 6.117x10^-11
x = [OH-] = 7.821x10^-6M
mol of OH- = 7.821x10^-6 x 0.46 =3.59766x10^-6mole
0.01moles H+ will neutralized all of the OH- produced by hydrolysis
0.01- 0.00000358 = 9.99x10^-3 mol H+ left
1.49x10^-3 x.46 mole H+ from acid = .68x10^-3 mol
total mole of H= 9.99x10^-3 + .68x10^-3 = 10.675x10^-3 mol
pH = - log [H+] = - log 10.675x10^-3/.46= -log 0.0232=1.6345
b-
Kb of ethylammine = 4.3 x 10^-4
pKb = 3.37
pOH = pKb +log salt/base = 3.37 + log (0.155/0.165) = 3.37-0.027= 3.343
pH= 14- 3.343=10.657
moles of CH3CH2NH3+=0.155x0.46=0.0713
moles of CH3CH2NH2 = 0.165x.46 = 0.0759
CH3CH2NH2+H+-----> CH3CH2NH3+
mole of CH3CH2NH3+= 0.0713+ 0.01=0.0813 conc. = 0.0813/.46=0.1767
mole of CH3CH2NH2= 0.0759-0.01= 0.0659 conc.= 0.0659/0.46 = 0.14326
pOH= 3.37+log(0.1767/0.14326)= 3.37+0.90= 4.27
pH=14-4.27=9.73
For 460.0 mL of a buffer solution that is 0.125 M in HC2H3O2 and 0.110 M...
For 490.0 mL of a buffer solution that is 0.125 M in HC2H3O2 and 0.110 Min NaC2H3O2, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of HCl. Express your answers using two decimal places separated by a comma.
For 550.0 mL of a buffer solution that is 0.150 M in CH3CH2NH2 and 0.140 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of HCl.
For 250.0 mL of a buffer solution that is 0.295 M in CH3CH2NH2 and 0.275 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH.
For 300.0 mL of a buffer solution that is 0.325 M in CH3CH2NH2 and 0.300 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.005 mol of NaOH.
Question 2: A) Calculate the pH of the buffer that results from mixing 56.1 mL of a 0.406 M solution of HCHO2 and 11.9 mL of a 0.606 M solution of NaCHO2. The Ka value for HCHO2 is 1.8×10−4 B) Calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH. 300.0 mL of a buffer solution that is 0.225 M in HCHO2 and 0.280 M in KCHO2 C) Calculate the initial pH and the final pH...
For each of the following solutions, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH. 12A. For 280.0 mL of a buffer solution that is 0.205 M in HCHO2 and 0.315 M in KCHO2, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of NaOH. 12B. For 280.0 mL of a buffer solution that is 0.325 M in CH3CH2NH2 and 0.295 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH...
Consider the titration of a 23.3 −mL sample of 0.125 M RbOH with 0.110 M HCl. Determine each quantity: A) the volume of added acid required to reach the equivalence point B) the pH at the equivalence point C) the pH after adding 6.0 mL of acid beyond the equivalence point D) Consider a buffer solution that is 0.50 M in NH3 and 0.20 M in NH4Cl. For ammonia, pKb=4.75. Calculate the pH of 1.0 L of the original buffer,...
23. For each solution, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.010 mol of HCI. a. 500.0 mL of pure water b. 500.0 mL of a buffer solution that is 0.125 M in HC,H,O, and 0.115 M in NaC,H,O, c. 500.0 mL of a buffer solution that is 0.155 M in CH NH, and 0.145 M in CH NH,CI
Consider the titration of a 21.0mL sample of 0.110 M HC2H3O2 with 0.125 M NaOH. (The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×10−5.) Part A: Determine the initial pH. Part C: Determine the pH at 5.0 mL of added base.
A buffer solution is made from 0.235 M in HC2H3O2 and 0.265 M NaC2H3O2 (the Ka of acetic acid is 1.79 x 10-5). a. Determine the pH of the buffer solution b. What is the pH of the buffer solution when a 0.100 M HCl solution is added? c. What is the pH of the buffer solution when a 0.125 M NaOH solution is added?