Formula used :
HI= Elevation +BS
Elevation= HI(prev. row) - FS
station | BS | HI | FS | ELEVATION |
BM A | 10.53 | 308.23+10.53 =318.76 | 308.23 | |
TP 1 | 8.57 | 315.8+8.57=324.37 | 2.96 | 318.76-2.96=315.8 |
TP 2 | 9.01 | 319.71+9.01=328.72 | 4.66 | 324.37-4.66=319.71 |
TP 3 | 1.51 | 317.03+1.51=318.54 | 11.69 | 328.72-11.69=317.03 |
BM A | 10.35 |
318.54-10.35=308.19 (ACTUTAL=308.23) |
CHECK
BS =29.62 FS =29.66 BS- FS = 29.62-29.66 = -0.04
LAST ELEVATION- FIRST ELEVATION = 308.19-308.23= -0.04
AS BS- FS =LAST ELEVATION- FIRST ELEVATION =-0.04
HENCE TABLE PREPARED IS OK.
MISCLOSURE = 648.47-648.51 = -0.04
order of levelling
length of circuit = 1200/5280 =0.22727 mile
error = 0.04 ft
for first order levelling permissible error = ft. =0.008 ft
for second order levelling permissible error = =0.0167 ft
for third order levelling permissible error =ft=0.0238 ft
AS error is more than permissible error in all orders, the order is higher than three orders (fourth order of levelling)
es a . the data for a 4 set-up differential leveling loop, that besins and ends...
A differential leveling circuit started at BM-1 (elevation 336.489 m) and ended at BM-2 (elevation 347.952 m), as shown below. a. Prepare, check, and adjust the notes (all measurements are in meters). b. Given that the total length of the loop is 1.2 km, determine its order. Point BS HI FS Elevation Correction Corr. Elev. BM-1 2.445 (i.e. 2.465) TP1 3.643 0.833 TP2 2.915 0.557 BM-A 2.643 1.025 TP3 2.225 1.010 TP4 2.110 0.85 (i.e. 0.865) BM-2 0.257 Misclosure