Solution:-
(a).Operating profit :-
Sales |
= 5,000 * 270 = $1,350,000 |
Variable costs |
= 5,000 * 120 = $600,000 |
Contribution margin = sales - variable cost |
= 1,350,000 - 600,000 = $750,000 |
Fixed cost | $300,000 |
Operating profit = contribution margin - fixed cost |
= 750,000 - 300,000 = $450,000 |
(b).Operating profit when selling price decreased by 10% and increased by 20% :-
sales price by 10% = 270 - (270 * 10%)
= 270 - 27
= $243
sales price by 10% = $243
sales price by 20%= 270 + (270 *20%)
= 270 + 54
= $324
sales price by 20% = $324
selling price decreased by 10% | selling price increased by 20% | |
Sales |
= 5,000 * 243 = $1,215,000 |
= 5,000 * 324 = $1,620,000 |
Variable costs |
= 5,000 * 120 = $600,000 |
= 5,000 * 120 = $600,000 |
Contribution margin =( sales - variable cost ) |
= 1,215,000 - 600,000 = $615,000 |
= 1,620,000 - 600,000 = $ 1,020,000 |
Fixed costs | $300,000 | $300,000 |
Net Operating profit = contribution marin - fixed cost |
= 615,000 - 300,000 = $315,000 |
= 1,020,000 - 300,000 = $720,000 |
operating profit = 450,000 - 315,000
= $135,000
Decreased operating profit = $135,000
operating profit = 720,000 - 450,000
= $270,000
Increased operating profit = $270,000.
(C).Variable cost decreased by 10% and increased by 20%:-
variable cost decreased by 10% = 120 - (120 * 10%)
= 120 - 12
= $108
variable cost decreased by 10% = $108
variable cost increased by 20% = 120 + (120 * 20% )
= 120 + 24
= $144
variable cost increased by 20% = $144
selling price decreased by 10% | selling price increased by 20% | |
Sales |
= 5,000 * 270 = $1,350,000 |
= 5,000 * 270 = $1,350,000 |
Variable costs |
= 5,000 * 108 = $540,000 |
= 5,000 * 144 = $720,000 |
Contribution margin =( sales - variable cost ) |
= 1,350,000 - 540,000 = $810,000 |
= 1,350,000 - 720,000 = $630,000 |
Fixed costs | $300,000 | $300,000 |
Net Operating profit = contribution marin - fixed cost |
= 810,000 - 300,000 = $510,000 |
= 630,000 - 300,000 =$330,000 |
operating profit = 510,000 - 450,000
= $60,000
Decreased operating profit = $60,000
operating profit = 450,000 - 330,000
= $120,000
increased operating profit = $120,000
(d).
Fixed cost decreased by 20%:-
Fixed cost decreased by 20% = 300,000 - (300,000 * 20%)
= 300,000 - 60,000
= $240,000
Fixed cost decreased by 20% = $240,000
variable cost increases by 10% = 120 + (120 * 10%)
= 120 + 12
= $132
variable cost increases by 10% = $132
Sales |
= 5,000 * 270 = $1,350,000 |
variable cost |
= 5,000 *132 = $660,000 |
Contribution margin =( sales - variable cost ) |
= 1,350,000 - 660,000 = $690,000 |
Fixed cost | $240,000 |
Net Operating profit = contribution marin - fixed cost |
= 690,000 - 240,000 = $450,000 |
Derby Phones is considering the introduction of a new model of headphones with the following price...
Derby Phones is considering the introduction of a new model of headphones with the following price and cost characteristics. Sales price $ 18 per unit Variable costs 8 per unit Fixed costs 26,000 per month Assume that the projected number of units sold for the month is 6,000. Consider requirements (b), (c), and (d) independently of each other. Required: a. What will the operating profit be? b. What is the impact on operating profit if the sales price decreases by...
Derby Phones is considering the introduction of a new model of headphones with the following price and cost characteristics Sales price Variable costs Fixed costs 19 per unit 8 per unit 25,000 per month Assume that the projected number of units sold for the month is 5,500. Consider requirements (b). (C) and (d) independently of each other. Required: a. What will the operating profit be? b. What is the impact on operating profit if the sales price decreases by 10...
Derby Phones is considering the introduction of a new model of headphones with the following price and cost characteristics: Sales price Variable costs Fixed costs 15 per unit 7 per unit 27,000 per month Assume that the projected number of units sold for the month is 6.000. Consider requirements (b). (C). and (d) independently of each other. Required: a. What will the operating profit be? Operating profit b. What is the impact on operating profit if the sales price decreases...
Derby Phones is considering the introduction of a new model of headphones with the following price and cost characteristics. $ Sales price Variable costs Fixed costs 22 per unit 8 per unit 25,000 per month Assume that the projected number of units sold for the month is 5,500. Consider requirements (6). (c), and (d) independently of ench other Required: a. What will the operating profit be? b. What is the impact on operating profit if the sales price decreases by...
Warner Clothing is considering the introduction of a new baseball cap for sales by local vendors. The company has collected the following price and cost characteristics: Sales price $15 per unit Variable costs 5 per unit Fixed costs 50,000 per month Required: What number must Warner sell per month to break even? 5,000 b. What number must Warner sell per month to make an operating profit of $34,000? $8,400 Assume that the company plans to sell 9,000...
[The following information applies to the questions
displayed below.]
Warner Clothing is considering the introduction of a new
baseball cap for sales by local vendors. The company has collected
the following price and cost characteristics.
Sales price
$
18
per unit
Variable costs
2
per unit
Fixed costs
52,000
per month
a. What number must Warner sell per month to
break even?
b. What number must Warner sell per month to
make an operating profit of $40,000?
Assume that the...
Required information (The following information applies to the questions displayed below.] Warner Clothing is considering the introduction of a new baseball cap for sales by local vendors. The company has collected the following price and cost characteristics. $ Sales price Variable costs Fixed costs 12 per unit 4 per unit 46,000 per month Assume that the company plans to sell 8,000 units per month. Consider requirements (b), (c), and (d) independently of each other. Required: a. What will be the...
Lincoln, Inc. is considering the introduction of a new music player with the following price and cost characteristics: Sales price $ 125 each Variable costs 75 each Fixed costs 180,000 per year Projected sales are 7,500 units per year. Required: (consider each question independent of each other): (a) What will the operating profit be? (b) What is the impact on operating profit if the selling price per unit decreases by 15%? (c) What is the net income if variable costs...
Chapter 3 Fundamentals of Cost-Volume-Profit Analysis 3-31. Basic Decision Analysis Using CVP Warner Clothing is considering the introduction of a new baseball cap for sales by local vendors. The company has collected the following price and cost characteristics. LO 3-1) Sales price............. Variable costs .......... Fixed costs ............ $ 15 per unit 3 per unit 42,000 per month Required a. What number must Warner sell per month to break even? b. What number must Warner sell per month to make...
[The following information applies to the questions displayed below.] Warner Clothing is considering the introduction of a new baseball cap for sales by local vendors. The company has collected the following price and cost characteristics. Sales price $ 19 per unit Variable costs 3 per unit Fixed costs 50,000 per month Suppose that fixed costs for the year are 10 percent lower than projected, and variable costs per unit are 10 percent higher than projected. What impact will these cost...