A reservoir has the following available data. Find the probable
useful life of the reservoir.
Reservoir capacity = 16.8 Mm3 (Million cubic
meter)
Average annual flood volume = 42 Mm3
Annual sediments = 13.33x 104 tones, Specific gravity of sediments
= 2.2
Life of the reservoir terminates when 80% of initial capacity is
filled up.
Capacity-inflow ratio vs trap efficiency in % age is given in
table-2.
Assume 20 % of the capacity is filled up in first interval.
Given:
Reservoir capacity = 16.8 Mm3
Avg. annual flood volume = 42 Mm3
Annual sediments = 13.33*104 tonnes
Sp. gravity of sediments =2.2
Sp. weight of sediments = 2.2*9.81 KN/m3
Life will terminate when 80% of initial capacity is filled up
Solution:
Volume of sediment = mass/density = (13.3*104*9.81*1000)/(2.2*9.81) =0.63 Mm3
Capacity inflow % |
Capacity as volume (*106 m3) or Mm3 |
Capacity inflow ratio | Trap efficiency |
Average trap efficiency (%) () |
Annual sediment trapped (St) Mm3 |
Year to fill (Gap/St) yr |
100 | 16.8 | 16.8/42 = 0.4 | 95 | |||
(95+94.992)/2 = 94.996 | (94.996*0.63)/100 =0.5985 | 3.36/0.5985 = 5.61 | ||||
80 | 16.8*80/100 =13.44 | 13.44/42 =0.32 | 94.992 | |||
(94.992+93.98)/2 = 94.486 | (94.486*0.63)/100 =0.5953 | 3.36/0.5953 = 5.64 | ||||
60 | 16.8*60/100 =10.08 | 10.08/42 = 0.24 | 93.98 | |||
(93.98+91.976)/2 = 92.978 | (92.978*0.63)/100 = 0.5858 | 3.36/0.5858 = 5.74 | ||||
40 | 16.8*40/100 =6.72 | 6.72/42 = 0.16 | 91.976 | |||
(91.978+85.828)/2 = 88.902 | (88.902*0.63)/100 = 0.5601 | 3.36/0.5601 = 6 | ||||
20 | 16.8*20/100 =3.36 | 3.36/42 = 0.08 | 85.828 |
Capcity inflow
Since 20% is filled up in the first interval, we take 20 as the interval in capacity inflow %
Capacity as volume
= (Reservoir capacity * capcity inflow%)/100
Capacity inflow ratio
= Capacity as volume / Average annual flood volume
Trap efficiency
Trap efficiency is found out corresponding to the capacity inflow ratio woth the help of the table given in the question.
If direct values are not given, we have to interpolate them.
Average trap efficiency is the average value of 2 trap efficiencies.
For example:(95 + 94.992)/2 = 94.996
Annual sediment trapped
= (Avg trap efficiency * volume of sediment) /100
Here volume of sediment is already found out = 0.63 Mm3
year to fill
= interval between capacity as volume / Annual sediment trapped
Here the gap between capacity as volume = 3.36 Mm3
Total years of usefull life of reservoir = (yr to fill) = 5.61 + 5.64 + 5.74 + 6 = 22.99 yrs
23 years (appr.)
A reservoir has the following available data. Find the probable useful life of the reservoir. Reservoir...