1)
Given the following cost information for a price-taking firm, what is the maximum amount of profit that can be earned if the price is $60?
Quantity | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Total Cost | 50 | 100 | 130 | 150 | 190 | 250 | 330 |
Group of answer choices
a $300
b $40
c $30
d $50
2)
Given the following cost information for a price-taking firm, what is the profit-maximizing quantity given a market price of $40?
Quantity | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
AVC | 100 | 75 | 60 | 50 | 48 | 50 | 54.3 | 62.5 |
Group of answer choices
None of these answers
a Q = 6
b Q = 5
c Q = 8
d Q = 7
1) Profit Maximization happens when MC=MR and since Price is constant for the outputs MR=P=$60
Fixed cost=$50 i.e. the cost at no output
MC for unit 1=100-50=$50,unit 2=130-100=$30, unit3=150-130=$20, unit4=190-150=$40,unit5=250-190=$60,unit6=330-250=$80.
Since MC=MR is at unit5 which is $60, Profit Maximization will happen till unit 5 and Profit=Total Revenue-Total cost=60*5-250=$50 option d) is correct
2) Total variable cost= AVC*Quantity Hence, for output1=100*1=$100,MC=$100, Output 2=75*2=$150,MC=$150-100=$50, output 3=60*3=$180,MC=$180-$150=$30, output 4==50*4=$200,MC=200-180=$20, output 5=48*5=$240,MC=240-200=$40, output 6=50*6=300,MC=300-240=$60, output 7=54.3*7=380.1,MC=380.1-300=$80.1, output 8=62.5*8=$500,MC=500-380.1=119.9
Since MC=P=$40 is at output 5 Hence, profit maximizing output is Q=5 option b
1) Given the following cost information for a price-taking firm, what is the maximum amount of...
1) Given the following cost information for a price-taking firm, what is the profit-maximizing quantity given a market price of $80. Quantity 0 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Cost 100 200 250 280 300 340 400 480 600 Group of answer choices a Q = 0 b Q = 7 c Q = 5 d Q = 3 2) Suppose a price-taking firm has the following costs: Quantity 0 1 2 3 4 5 6...
1) A price-taking firm sells 2,000 units at a price of $7 each. If their AFC = $5 and their AVC = $3, how much profit will it make? Group of answer choices a profit = -2,000 b profit = 14,000 c profit = 4,000 d None of these answers e profit = 8,000 2) Assume there are 50 identical firms in a perfectly competitive (price-taking) market. Assume EACH firm has the cost structure given below. Quantity 0 1 2...
1) As quantity increases for a price-taking firm Group of answer choices a Total revenue may increase or decrease b Total revenue will increase c Marginal revenue will increase d Marginal revenue decreases 2) Suppose a price-taking firm has the following total costs. What is the profit-maximizing quantity the firm should produce assuming the price of the good is 60? Quantity 0 1 2 3 4 5 6 7 8 Total Cost 200 300 370 420 460 510 570 650...
Given the following total variable cost information for a price-taking firm, what is the maximum amount of profit the firm can earn given a market price of $100?
Exhibit 8-16 Short-run cost curves for a competitive firm In Exhibit 8-16, if the market price of its product is $50 per unit, then the firm will: Group of answer choices A. have a loss B. shut down. C. exit the industry. D. earn a zero economic profit. -мс. 100 90 80 Cost 70 АТС per unit 60 50 -AVC- (dollars) 40 30 20 10 3 4 5 6 7 8 0 1 2 Quantity of output (units per hour)
1) ChemCo is a price-taker able to receive $10 for each bottle of vitamins they sell. At the profit maximizing level of production their AVC = $5 and AFC = $3. Given the following points on their MC curve, what is their maximum possible profit? Quantity 0 100 200 300 400 500 600 Marginal Cost n/a $8 $4 $6 $8 $10 $15 Group of answer choices a No profit b $4000 c $5000 d $1000 e $500 2) Assume...
Suppose a price-taking firm has the following costs: Quantity 0 1 2 3 4 5 6 Total Cost 200 260 300 350 410 490 590 At which of the following prices would this firm earn the most profit? Group of answer choices a $40 b $80 c $100 d $50
Demand and Cost Functions For the perfectly competitive firm, a price taker such that MR-P-Ave.Rev (AR) 70 What is the profit maximizing quantity? 1) 65 60 27 What is the price? 55 3) What is average total cost at the profit maximizing quantity? 50 45 4 What, then, is per unit profit at the profit maximizing quantity? 40 МС What is total revenue at the profit maximizing quantity? 5) 35 ATC AVC What is total cost at the profit maximizing...
Assume a price-taking firm faces the following marginal costs: Quantity 0 1 2 3 4 5 6 Marginal Cost n/a 4 3 5 6 8 10 If the market price is $8 and this firm has no fixed costs, how much profit will it make? Group of answer choices a profit = 64 b profit = 14 c profit = 10 d profit = 40
suppose a competitive firm has the following cost: Q 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 TC ($) 50 54 62 74 90 110 134 162 194 230 (Q: output ; TC: total cost) This cost table is related to a competitive firm. Q TC 0 30 1 50 2 66 3 80 4 90 5 100 6 114 7 131.2 8 150 9 190 NOTE: FIND TFC, TVC ,AVC, ATC, MC Using this table above, answer...