Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows.
Product | Quantity | Unit Cost |
Unit Replacement Cost |
Unit Selling Price |
|||||||||||||
A | 600 | $ | 30 | $ | 32 | $ | 36 | ||||||||||
B | 1,000 | 35 | 31 | 38 | |||||||||||||
C | 900 | 23 | 22 | 28 | |||||||||||||
D | 800 | 27 | 24 | 26 | |||||||||||||
E | 700 | 34 | 32 | 33 | |||||||||||||
The cost to sell for each product consists of a 10 percent sales
commission. The normal profit for each product is 25 percent of the
selling price.
Required:
1. Determine the carrying value of inventory at
December 31, 2021, assuming the lower of cost or market (LCM) rule
is applied to individual products.
2. Determine the carrying value of inventory at
December 31, 2021, assuming the LCM rule is applied to the entire
inventory.
3. Assuming inventory write-downs are common for
Forester, record any necessary year-end adjusting entry based on
the amount calculated in requirement 2.
1. calculation of carrying value of each inventory at December 31, 2021
Carrying Cost = Capital + Taxes + Insurance + Warehoucost + (Scrap-Recovery Cost) + ((Obsolescence costs- Recovery cost)/Average Annual Inventory Cost)
in the above given question online capital (purchase cost) is given hence
Product | Quanity X Unit Cost $ | Replacement Cost $ | Carrying Cost (Lower of Cost Market) $ |
A | 600 X 30 = 18000 | 600 X 32 = 19200 | 18000 |
B | 1000 X 35 = 35000 | 1000 X 31 = 31000 | 31000 |
C | 900 X 23 = 20700 | 900 X 23 = 19800 | 19800 |
D | 800 X 27 = 21600 | 800 X 27 = 19200 | 19200 |
E | 700 X 34 = 23800 | 700 X 34 = 22400 | 22400 |
Total | 119100 | 111600 | 110400 |
2. calculation of carrying cost at Decmeber 31st 2021 for entire invetory
total inventory cost = $ 119100
total inventory replacement cost = $ 111600
carrying cost(Lower of cost or market) = $ 111600
3. cakculation of written down value of inventory and adjustment entries
Product A :
Purchase Cost = 600X30 =18000
Replacement Cost = 600 X32= 19200
Selling price = 600X36 =21600
Sales Commission = 21600X10% = 2160
Profit = 21600X 25% = 5400
Net Realisable Value = 21600-2160 = 19440
NRV- Profit = 19440-5400 = 14040
for product A, replacement cost is above net realizable value. Therefore, the replacement cost used is $19200. Comparing the amount to the purchase cost of $18000, a 0 write-down is necessary.
Product B:
Purchase Cost = 1000X35 =35000
Replacement Cost = 1000 X32= 31000
Selling price = 1000X38 =38000
Sales Commission = 38000X10% = 3800
Profit = 38000X 25% = 9500
Net Realisable Value = 38000-3800 = 34200
NRV - Profit = 34200-9500 = 24700
for product B, replacement cost is above net realizable value. Therefore, the replacement cost used is $31000. Comparing the amount to the purchase cost of $35000, a 4000(35000-31000) write-down is necessary.
Loss from the decline in inventory value | Dr. 4000 |
Inventory | Cr. 4000 |
Product C:
Purchase Cost = 900X23 =20700
Replacement Cost = 900 X22= 19800
Selling price = 900X28 =25200
Sales Commission = 25200X10% = 2520
Profit = 25200X 25% = 6300
Net Realisable Value = 25200-2520 = 22680
NRV - Profit = 22680-6300 = 16380
for product C, replacement cost is above net realizable value. Therefore, the replacement cost used is $19800. Comparing the amount to the purchase cost of $20700, a 900(20700-19800) write-down is necessary.
Loss from the decline in inventory value | Dr. 900 |
Inventory | Cr. 900 |
Product D:
Purchase Cost = 800X27 =21600
Replacement Cost = 800 X24= 19200
Selling price = 800X26=20800
Sales Commission = 20800X10% = 2080
Profit = 20800X 25% = 5200
Net Realisable Value = 20800-2080 = 18720
NRV - Profit = 18720-5200 = 13520
for product D, replacement cost is above net realizable value. Therefore, the replacement cost used is $19200. Comparing the amount to the purchase cost of $21600, a 2400 (21600-19200) write-down is necessary.
Loss from the decline in inventory value | Dr.2400 |
Inventory | Cr. 2400 |
Product E:
Purchase Cost = 700X34 =23800
Replacement Cost = 700 X32= 22400
Selling price = 700X33=23100
Sales Commission = 23100X10% = 2310
Profit = 23100X 25% = 5775
Net Realisable Value = 23100-2310 = 20790
NRV - Profit = 20790-5775 = 15015
for product E, replacement cost is above net realizable value. Therefore, the replacement cost used is $22400. Comparing the amount to the purchase cost of $23800, a 1400 (23800-22400) write-down is necessary.
Loss from the decline in inventory value | Dr. 1400 |
Inventory | Cr. 1400 |
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows....
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows.ProductQuantityUnit CostUnit Replacement CostUnit Selling PriceA1,000$28$30$34B900332936C500212026D600252224E700323031The cost to sell for each product consists of a 10 percent sales commission. The normal profit for each product is 35 percent of the selling price.Required:1. Determine the carrying value of inventory at December 31, 2021, assuming the lower of cost or market (LCM) rule is applied to individual products.2. Determine the carrying value of inventory at December 31,...
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows. Unit Unit Unit Selling Replacement Price Product Quantity Cost Cost $ 11 $13 $17 900 A 500 16 12 19 В 900 3 9 С 600 8 7 D 700 15 13 14 Е The cost to sell for each product consists of a 20 percent sales commission. The normal profit for each product is 30 percent of the selling price. Required: 1. Determine...
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows. Product Quantity Unit Cost Unit Replacement Cost Unit Selling Price A 900 $ 29 $ 31 $ 35 B 900 34 30 37 C 900 22 21 27 D 900 26 23 25 E 1,000 33 31 32 The cost to sell for each product consists of a 20 percent sales commission. The normal profit for each product is 40 percent of the selling...
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows. Product Quantity Unit Cost Unit Replacement Cost Unit Selling Price A 1,000 $ 28 $ 30 $ 34 B 900 33 29 36 C 500 21 20 26 D 600 25 22 24 E 700 32 30 31 The cost to sell for each product consists of a 10 percent sales commission. The normal profit for each product is 35 percent of the selling...
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2018, inventory follows Unit Unit Replacement Selling Price Unit Cost Quantity 900 900 Cost Product $31 $ 25 30 $27 26 A 33 B 23 17 19 18 500 C 21 22 700 D 28 27 29 500 E The cost to sell for each product consists of a 10 percent sales commission. The normal profit percentage for each product is 35 percent of the selling price....
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows.ProductQuantityUnitCostUnitReplacementCostUnitSellingPriceA800$27$29$33B800322835C600201925D800242123E500312930The cost to sell for each product consists of a 15 percent sales commission. The normal profit for each product is 35 percent of the selling price.Required:1. Determine the carrying value of inventory at December 31, 2021, assuming the lower of cost or market (LCM) rule is applied to individual products.2. Determine the carrying value of inventory at December 31, 2021, assuming the LCM rule...
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2018 , inventory follows.ProductQuantityCostCostPriceA800$13$15$19B600181421C5006511D9001079E600171516The cost to sell for each product consists of a 20 percent sales commission. The normal profit percentage for each product is 30 percent of the selling price.Required:1. Determine the carrying value of inventory at December 31, 2018, assuming the lower of cost or market (LCM) rule is applied to individual products.2a. Determine the carrying value of inventory at December 31, 2018, assuming the...
HELP
Forester Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2018, inventory follows. Unit Unit Unit Replacement Cost Selling Price Product Quantity 1,000 800 Cost A S 14 $16 $20 22 B 19 7 15 C 700 6 12 D 600 11 8 10 E 800 18 16 17 The cost to sell for each product consists of a 15 percent sales commission. The normal profit percentage for each product is 35 percent of the selling...
help
Forester Company has five products in its inventory Information about the December 2013 Unit Cost 5 16 21 Replacement Cost $18 17 Unit Selling Price 522 Product Quantity 900 1,000 900 1,000 900 20 The cost to sell for each product consists of a 10 percent sales commission. The normal profit percentage for product is 40 percent of the selling price. Required: 1. Determine the carrying value of inventory at December 31, 2018, assuming the lower of cost or...
Decker Company has five products in its inventory. Information about the December 31, 2021, inventory follows.ProductQuantityUnit CostUnit Selling PriceA1,050$29$36B8503536C700312D3001110E7003230The cost to sell for each product consists of a 10 percent sales commission.Required:1. Determine the carrying value of inventory at December 31,2021, assuming the lower of cost or net realizable value (LCNRV) rule is applied to individual products.2. Determine the carrying value of inventory at December 31,2021 , assuming the LCNRV rule is applied to the entire inventory.3. Assuming inventory write-downs...