Answer 6 -
Given,
Percentage of Cu = 44.25 %
Percentage of S = 22.33 %
Percentage of O = 33.47 %
Molar mass of Cu = 63.546 u
Molar mass of S = 32.065 u
Molar mass of O = 15.999 u
Empirical Formula = ?
Let the total mass of compound is 100 g
So, mass of Cu = 44.25% of 100g = 0.4425 * 100g = 44.25 g
mass of S = 22.33% of 100g = 0.2233 * 100g = 22.33 g
mass of O = 33.47% of 100g = 0.3347 * 100g = 33.47 g
Now,
moles = mass / molar mass
Moles of Cu = 44.25 g / 63.546 u = 0.6963 mol
Moles of S = 22.33 g / 32.065 u = 0.6964 mol
Moles of O = 33.47 g / 15.999 u = 2.09 mol
Divide the moles of each by the smallest among them,
For Cu = 0.6963 mol / 0.6963 mol = 1
For S = 0.6964 mol / 0.6963 mol = 1
For O = 2.09 mol / 0.6963 mol = 3 approx.
So, Empirical Formula = CuSO3 [ANSWER]
Answer 7-
Given,
Mass of Oxide of Ag = 4.523 g
Mass of Ag in Oxide = 4.211 g
Molar Mass of Ag = 107.8682 u
Molar Mass of O = 15.999 u
Empirical formula = ?
Mass of O in Oxide = Mass of Oxide of Ag - Mass of Ag
Mass of O in Oxide = 4.523 g - 4.211 g = 0.312 g
Now,
Moles = Mass / Molar Mass
Moles of Ag = 4.211 g / 107.8682 u = 0.03904 mol
Moles of O = 0.312 g / 15.999 u = 0.0195 mol
Divide the moles of each by the smallest among them,
For Ag = 0.03904 mol / 0.0195 mol = 2 approx.
For O = 0.0195 mol / 0.0195 mol = 1
So, Empirical Formula = Ag2O [ANSWER]
6. + -19 points What is the empirical formula of a compound that is 44.25% Cu,...
Determine the empirical formula of a compound that has the following % composition: 24.2% Cu, 27.0% Cl, and 48.8% O. If the molecular mass of the compound is 262.5 g/mol, what is the molecular formula of the compound?
Determine the empirical formula for a compound that contains 15.0% C, 5.0% H, and 80.0% S by mass. empirical formula: A 10.04 g sample of a compound contains 6.41 g of iron, Fe, 1.18 g of phosphorus, P, and oxygen, O. Calculate the empirical formula for the compound. empirical formula: What is the empirical formula of a compound composed of 3.25% hydrogen (H), 19.36% carbon (C), and 77.39% oxygen (0) by mass? Insert subscripts as needed. empirical formula: HCO
Experiment 7 Empirical Formula Objectives: Determine the expected formula for the ionic oxide expected when Mg reacts with O2 Find the theoretical and actual yields of magnesium oxide Evaluate results using stoichiometry and error analysis Introduction: The goal of this experiment is to determine the Empirical Formula of a Compound. (The Empirical Formula of a Compound is the simplest whole number ratio between the elements of a compound) If one can synthesize a compound from elements, then it is possible...
4. What is the empirical formula of a compound that contains 0.793 g of tungsten and 0.207 g of oxygen? (6 points) = dous inshe-l.co 384 02013 mass of 0202ml-7 e0 2 ル0990-00013 ah 6 WO3 Page 4 of 4
+ STOIO388: The Empirical Formula of an Oxide Ad) weighound is 303 respectively. Det 13728, On analysis it was found to and is 303.8 g mol and the molar 1 and 107.9 g mol, respectively. Determine 2. A sample of a compound containing C, O, and silver (Ag) weighed 1.372 g. On analysis it was contain 0.288 g O and 0.974 g Ag. The molar mass of the compound is 303.8 g mol-1 and masses of Co, and Ag are...
Determined the Empirical formula and molecular formula for the following? A 11.81 gram sample of an organic compound containing C, H and O is analyzed by combustion analysis and 14.98 grams of CO2 and 4.089 grams of H2O are produced. In a separate experiment, the molar mass is found to be 104.1 g/mol. Determine the empirical formula and the molecular formula of the organic compound. Enter the elements in the order C, H, O empirical formula = molecular formula =
How do I calculate the emperical formula for the magnesium oxide compound? Empirical Formula of Magnesium Oxide Compound Group Data: For these calculations, obtain the data shown on the previous page for two other groups. Make calculations here using your data and the data from the two other groups. Average Moles of Magnesium (mol) O. 0181 O.0025 Standard Deviation in Moles of Magnesium (mol) Average Moles of Oxygen (mol) rolo2 O. 00683 3:2 Standard Deviation in Moles of Oxygen (mol)...
1 Ka Cr Oy MI-A 3x1 C4 - NO STOR : The Empirical Formula of an Oxide analysis it was found to 2. A sample of ampound containing Co, and silver (Ag) weighed 1.372 g. On analysis it was 28 Oand 0974 g Ag. The molar mass of the compound is 303.8 g mol and the masses of c and Ag are 12.01 g mol-16.00 g mol), and 107.9 g mol, respectively. Dete the empirical and molecular formulas of the...
19. A compound contains 7.00 % C and 93.00% Br, by mass. What is its empirical formula and empirical formula mass?
19. A compound contains 7.00 % C and 93.00% Br, by mass. What is its empirical formula and empirical formula mass?