Knaster inheritance procedure describes the procedure to divide the assets when there are more than two persons. Steps involved are as follows:
1. The heirs – independently and simultaneously – submit monetary bids for the asset.
2.The high bidder is awarded the asset and that person places all but 1/n of his bid in a kitty.
3.Each of the other heirs withdraws from the kitty to the extent of 1/n of thier own bid.
4.The remaining money in the kitty is divided equally
Lets solve the question with the above steps for each of the assets:
a. Dresser:
Highest bid is from Chloe for $275 = Thus, she gets Dresser by paying $183.33 --- she pays $275 and gets back her share of $275/3 = $91.67, thus, net she pays $275-$91.67=$183.33
Anna gets fair share of her bid as $150/3 = $50
Belle gets fair share of her bid as $180/3 = $60
Thus, net money left in the pool (surplus)= $183.33-$50-$60=$73.33
b. Desk
Highest bid is from Anna for $180 = Thus, she gets Desk by paying $120 --- she pays $180 and gets back her share of $180/3 = $60, thus, net she pays $180-$60=$120
Belle gets fair share of her bid as $150/3 = $50
Chloe gets fair share of her bid as $165/3 = $55
Thus, net money left in the pool (surplus)= $120-$50-$55=$15
c. Vanity
Highest bid is from Chloe for $260 = Thus, she gets Vanity by paying $173.33 --- she pays $260 and gets back her share of $260/3 = $86.67, thus, net she pays $260-$86.67=$173.33
Anna gets fair share of her bid as $170/3 = $56.67
Belle gets fair share of her bid as $200/3 = $66.67
Thus, net money left in the pool (surplus)= $173.33-$56.67-$66.67=$50
d. Tapestry
Highest bid is from Chloe for $500 = Thus, she gets Vanity by paying $333.33--- she pays $500 and gets back her share of $500/3 = $166.67, thus, net she pays $500-$166.67=$333.33
Anna gets fair share of her bid as $400/3 = $133.33
Belle gets fair share of her bid as $250/3 = $83.33
Thus, net money left in the pool (surplus)= $333.33-$133.33-$83.33=$116.67
e. Total money left in the pool (surplus)= $73.33+$15+$50+$116.67 = $255 which is equally shared among Anna, Belle and Chloe and each get back $85 ($255/3).
f. Final award:
Anna gets Desk and receives $205 ($50-$120+$56.67+$133.33+$85)
Belle receives $345 ($60+$50+$66.67+$83.33+$85)
Chloe gets Dresser, Vanity and Tapestry and pays $550 (-$183.33+$55-$173.33-$333.33+$85)
al 5. Three sisters (Anna, Belle, and Chloe) wish to use the Kaaster Inheritance Procedure to...