Answer
Initial investment in fixed assets = 2430000
Depreciation straight line over three year use full life
Generate sales = 2810000 per year
Cost = 1790000 per year
Increase in Net working capital = 166000
Salvage value (market value) = 201000
Tax rate = 24%
Required rate of return = 10%
A. Year 0 cash flow |
- $ 2596000 |
Year 1 cash flow |
$ 969600 |
Year 2 cash flow |
$ 969600 |
Year 3 cash flow |
$ 1288360 |
B. NPV |
$ 54588.71 |
a.
1. Year 0 cash flow =
Initial investment in fixed assets = 2430000
Increase in Net working capital = 166000
Net initial investment in 0 year ( 0 th year cash outflow ) = 2430000 + 166000 = 2596000
2. Year 1 cash flow
Increase in sales = 2810000
- Increase in Cost = 1790000
=Net increase In earning before tax = 1020000
- Tax at rate 24% = 1020000 * 24% = 244800
= Earning after tax (excluding depreciation) = 775200
+ depreciation tax shield = 194400
= Net operating cash flow = 775200 + 194400 = 969600
3. Year 2 cash flow
Increase in sales = 2810000
- Increase in Cost = 1790000
=Net increase In earning before tax = 1020000
- Tax at rate 24% = 1020000 * 24% = 244800
= Earning after tax (excluding depreciation) = 775200
+ depreciation tax shield = 194400
= Net operating cash flow = 775200 + 194400 = 969600
4. Year 3 cash flow
Increase in sales = 2810000
- Increase in Cost = 1790000
=Net increase In earning before tax = 1020000
- Tax at rate 24% = 1020000 * 24% = 244800
= Earning after tax (excluding depreciation) = 775200
+ depreciation tax shield = 194400
= Net operating cash flow = 775200 + 194400 = 969600
+ Net cash flow from sale of asset = 152760
+ Release of working capital = 166000
= Year 3 net cash flow = 969600 + 152760 + 166000 = 1288360
**Net cash flow from sale of asset
Market value = 201000 ( inflow)
Book value = 0 ( fully depreciated over 3 year)
Taxable gain from sale = 201000
Tax on gain = 201000 * 24% = 48240 (outflow)
Net cash flow from sale = 201000 - 48240 = 152760
**Depreciation = 2430000 / 3 = 810000
depreciation tax shield = Depreciation * tax rate
= 810000 * 24% = 194400 each three year is same
B. NPV of the project
For this purpose covert cash flow to its present value (PV)
PV of year 0 cash flow = 2596000 * ( 1 / 1 + 10%)0
= 4090000 * 1 = 2596000
PV of year 1 cash flow = 969600 * ( 1 / 1+10%)1
= 969600 * 0.909 = 881366.4
PV of year 2 cash flow = 969600 * ( 1 / 1+10%)2
= 969600 * 0.826= 801277.44
PV of year 3 cash flow = 1288360 * ( 1 / 1+10%)3
= 1288360 * 0.7513 = 967944.87
NPV = PV of cash flow - initial investment
NPV = (881366.4 + 801277.44 + 967944.87) - 2596000
NPV = 54588.71
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an Initial fixed asset...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,430,000. The fixed asset will be depreciated straight- line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $2,810,000 in annual sales, with costs of $1,790,000. The project requires an initial investment in net working capital of $166,000 and the fixed asset will have a market value of $201,000 at the end of the project. Assume that the...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,430,000. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which time it will be worthless. The project is estimated to generate $2,770,000 in annual sales, with costs of $1,790,000. Assume the tax rate is 24 percent and the required return on the project is 10 percent. What is the project’s NPV? (A negative answer should...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.15 million. The fixed asset falls into the three-year MACRS class (MACRS Table). The project is estimated to generate $2.23 million in annual sales, with costs of $1.25 million. The project requires an initial investment in net working capital of $150,000, and the fixed asset will have a market value of $185,000 at the end of the project. Assume that the tax...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $215 million. The fixed asset qualifies for 100 percent bonus depreciation. The project is estimated to generate $2.23 million in annual sales, with costs of $1.25 million. The project requires an initial investment in net working capital of $150,000, and the fixed asset will have a market value of $185.000 at the end of the project. Assume that the tax rate is...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,480,000. The fixed asset will be depreciated straight- line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $3,470,000 in annual sales, with costs of $2,450,000. The project requires an initial investment in net working capital of $158,000 and the fixed asset will have a market value of $193,000 at the end of the project. Assume that the...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,400,000. The fixed asset will be depreciated straight- line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $2,560,000 in annual sales, with costs of $1,550,000. The project requires an initial investment in net working capital of $164,000 and the fixed asset will have a market value of $199,000 at the end of the project. Assume that the...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,460,000. The fixed asset will be depreciated straight- line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $2,960,000 in annual sales, with costs of $1,970,000. The project requires an initial investment in net working capital of $154,000 and the fixed asset will have a market value of $189,000 at the end of the project. Assume that the...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.480.000. The fixed asset will be depreciated straight- line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $3.470.000 in annual sales. with costs of $2.450.000. The project requires an initial investment in net working capital of $158,000 and the fixed asset will have a market value of $193,000 at the end of the project. Assume that the...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,300,000. The fixed asset will be depreciated straight- line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $2,900,000 in annual sales, with costs of $1,910,000. The project requires an initial investment in net working capital of $186,000 and the fixed asset will have a market value of $221,000 at the end of the project. Assume that the...
H. Cochran, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,350,000. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $2,290,000 in annual sales, with costs of $1,310,000. The project requires an initial investment in net working capital of $160,000 and the fixed asset will have a market value of $195,000 at the end of the project. Assume that the tax...