Ans) Given,
Unit weight of soil () = 115 pcf
Depth (z) = 30 ft
We know,
N60 = Em CB CS CR N / 0.60
where, Em = hammer efficiency
CB = bore hole diameter correction
CS = Sampler correction
CR = rod length correction
N = Recorded number of blows
For US style safety hammer, Em = 0.60
For bore hole diameter of 6" , CB = 1.05
For standard sampler , Cs = 1.00
For rod length of 30 ft, CR = 0.95
=> N60 = 0.6 x 1.05 x 1 x 0.95 N / 0.6
=> N60 = 0.9975 N
For 0 -6 " , N60 = 0.9975 x 8 = 7.98
For 6 - 12" , N60 = 0.9975 x 12 = 11.97
For 12 - 18 " , N60 = 0.9975 x 18 = 17.95
Now apply correction for overburden pressure, (N60)1 ,
(N60)1 = CN x (N60)
where, CN = overburden correction factor = ( 2000 / v)1/2
v = Effective Vertical stress at 30 ft deoth
= z = (115 x 4) + (115 - 62.4) 26 = 1827.6 psf
=> CN = (2000 / 1827.6)1/2 = 1.046
=> For 0 -6 " , (N60)1 = 1.046 x 7.98 = 8.34
For 6 - 12" , (N60)1 = 1.046 x 11.97 = 12.52
For 12 - 18 " , (N60)1 = 1.046 x 17.95 = 18.77
For SPT valve more than 15, apply Dilatancy correction (CD),
CD = 15 + 0.5 ( (N60)1 - 15)
= 15 + 0.5 ( 18.77 - 15)
= 16.89
Hence, final corrected values are tabulated below :
Penetration Depth (in) | Corrected 'N' value |
0 - 6 | 8.34 |
6 - 12 | 12.52 |
12 - 18 | 16.89 |
2GLE 418-12 runs A Standard penetration test taas been come in a museum statum having unit...
An Standard Penetration Tests was performed using an standard sampler at a depth of 45 ft in silty sand of unit weight 125 lb/ft3. The blow counts for the first, second and third 6-inch increment of the test were 8, 13, and 16, respectively. The ground water table at the test location was at 12 ft below the ground surface. The rod length was 15 ft, and the bore hole size was 6 inch Calculate corrected SPT N-value. (I inch-25.4...
Question The following table gives the variation of the field standard penetration number (SPT) (N60) in a sand deposit Depth (m) N60 1.5 4 3.0 6 4.5 8 6.0 10 7.5 12 9.0 14 The groundwater table is located at a depth of 4.5 m. The dry unit weight of sand from 0 to a depth of 4.5 m is 19.2 kN/m2, and the saturated unit weight of sand for a depth of 4.5 m to 10 m is 20.2...
Can you please explain in simple terms the methods of this experiment? I'm having difficulty visualizing and understanding what is being done. I have copied and pasted some of the text from the article. Thank you! Abstract : Obesity, high-fat diets, and subsequent type 2 diabetes (T2DM) are associated with cognitive impairment. Moreover, T2DM increases the risk of Alzheimer's disease (AD) and leads to abnormal elevation of brain beta-amyloid levels, one of the hallmarks of AD. The psychoactive alkaloid caffeine...