Question 31) Answer (e)
The initial net cash flow at time=0 (i.e. start of first year) = -(Initial cost + Increase in working capital)
= -(35,000,000 + 200,000) = -37,000,000
Question 32) Answer (c) $11,220,000
Total cash flows for year 20 = Incremental Profit After Tax + Depreciation + Cash flow from Salvage Value + Cash flow from liquidation of working capital
Incremental revenue during year 20 = Incremental revenue every year
Incremental revenue every year = Incremental visitors * price per ticket = 200,000 * 40 = 8,000,000
Incremental costs every year = 600,000
Incremental Earnings Before Depreciation and Tax = 8,000,000 - 600,000 = 7,400,000
Depreciation per year = (Total cost capitalized - Salvage value ) / number of life years
Depreciation per year = (30 + 5 - 6) / 20 = 1.45 million
Incremental profit before tax = EBDT - Dep = 7,400,000 - 1,450,000 = 5,950,000
Tax = 40% * 5,950,000 = 2,380,000
Incremental profit after tax = 5,950,000 - 2,380,000 = 3,570,000
Incremental cash flow per year = PAT + Non-cash expenses (Depreciation) = 3,570,000 + 1,450,000 = 5,020,000
During year 20, there are additional cash flows of (1) cash inflow due to sale of asset equal to salvage value and (2) cash inflow due to liquidation of working capital
(Note: Since asset is sold at book value at year 20, there will be no profit or loss recognized in P&L account. Similarly, the proceeds from sale of asset will not impact P&L account as it is capital cash flow. Liquidation of working capital is assumed at the same cost at which invested)
Total Project cash flow at year 20 = 5,020,000 + 6,000,000 + 200,000 = $11,220,000
Question 33: Answer: $1,139,340.94 (none of the choices match with correct answer)
Total Present Value = Incremental CF per year * PVIFA(12%,19) + 11,220,000 / (1+12%)^20
Total PV = 5,020,000 * ((1+12%)^19-1)/(12%*(1+12%)^19) + 11,220,000 / (1+12%)^20
Total PV = 36,976,199.83 + 116,3141.10 = 38,139,340.94
NPV = Total PV - Total Investment at time=0
NPV = 38,139,341 - 37,000,000 = $1,139,340.94
Correct Answer is NPV = $1,139,340.94 (none of the choices match with correct answer)
Show your work Use the following to answer questions 31-33. . Over the past six months,...
#12 Over the past six months, Six Flags conducted a marketing study on improving their park experience. The study cost $3.00 million and the results suggested that Six Flags add a kid's only roller coaster Suppose that Six Flags decides to build a new roller coaster for the upcoming operating season. The depreciable equipment for the roller coaster will cost $50.00 million and an additional $5.00 million to install. The equipment will be depreciated straight-line over 20 years. The marketing...
Use the following information to answer the 8 questions (filling in the blanks) that follow it. When answering the questions, DO NOT use dollar signs, USE commas to separate thousands, DO NOT use parenthesis to denote negative numbers, USE the negative sign and place it in front of first digit of your answer when your answer is a negative number. Round to the nearest dollar (do not enter decimals). For example, if your answer is -$1,245,300.40 then enter -1,245,300 RET...