Question 1
As the weight of the final product is given, back calculations need to be made to arrive at the weight of the starting material.
Molar mass of propene oxide = 58.08 g/ mol
Mass of propene oxide = 29.00 kg
Moles of propene oxide = mass/ molar mass = (29.00 x 1000) g / 58.08 g/mol = 499.311 mol
If the yield of the reaction were 100 % then to get 499.311 mol propene oxide, 499.311 mol of propene would be required.
But the yield is 89%. So the amount of propene required is = moles of prod x 100 / yield = 499.311 mol x 100 / 89.0 = 561.024 mol
Molar mass of propene = 42.081 g/ mol
Mass of propene required = moles x molar mass = 561.024 mol x 42.081 g / mol = 23608.45 g = 23.608 kg
Moles of H2O2 = moles of propene = 561.024 mol
(Based on balanced chemical equation)
Molar mass of H2O2 = 34.05 g/mol
Mass of H2O2 = moles x molar mass = 561.024 mol x 34.05 g/mol = 19102.8g = 19.103 kg
Vanadium required 1kg for 1 kg propene. So total vanadium required = 23.608 kg
Vanadium recovered = 75%
So Vanadium consumed = 25%
Mass of vanadium consumed = 25 x 23.608 kg/ 100 = 5.902 kg
H2 O required is 32 Kg per 1 kg of propene
Total H2O required = 32 x 23.608 kg = 755.456 kg
Now the cost of materials used is equal to the quantity of material used in kg x per kg cost of material
Cost of propene = 23.608 kg x $10.97/kg = $258.980
Cost of H2O = 755.456 kg x $1.85/kg = $1397.594
Cost of H2O2 = 19.103 kg x $1.96/kg = $37.442
Cost of vanadium = 5.902 kg x $57.50/kg = $339.365
Total cost for the reaction is sum of all the starting material cost
On addition of above numbers we get cost of $2033.381
Earning on propene oxide = 29 kg x $ 258.25/kg = $7489.25
Profit = $7489.25 - $ 2033.381 = $5455.869
Question 2
Molar mass of propene oxide = 58.08 g/mol
Mass of propene oxide = 29.0 kg
Moles of propene oxide = 29000 g / 58.08 g/mol = 499.311 mol
Yield 96%
So the moles of propene = 499.311 mol x 100 / 96 = 520.116 mol
Mass of propene required = 520.116 mol x 42.081g/mol = 21886.9 g = 21.887kg
Moles of mcpba = 520.116mol
Molar mass of mcpba = 172.56 g/mol
Mass of mcpba = 520.116 mol x 172.56 g/mol = 89751.2 g = 89.751 kg
1 L DCM is required for 21g of propene
For 21887 g propene, DCM required = 1 x 21887/21 = 1042.24 L
Calculating the cost for each material
Cost for propene = 21.887 kg x $10.97 = $240.100
Cost of mcpba = 89.751 kg x $5.28 = $473.885
Cost of DCM = 1042.24 x $ 2.12 = $2209.545
Total cost = $2923.530
Coat of waste = $5.00 x 29 = $145
Final expenses = $2923.530 + $145 = $3068.53
Total earnings = 29 kg x $258.25 = $7489.25
Profit = $ 7489.25 - $3068.530 = $4420.720
Part A and B Alternative method The company is developing a greener" method of making propene...
A fictional company has been producing propene oxide, C3H6O, from propene, C3H6, with a 96.0% yield. The process requires the use of a compound called m-chloroperoxybenzoic acid, C7H5O3Cl, which can be abbreviated as mCPBA. The entire reaction takes place in the solvent dichloromethane, CH2Cl2: C3H6+C7H5O3ClCH2Cl2−−−⟶96.0% yieldC3H6O+C7H5O2Cl The initial propene concentration in the solvent is 21.0 g/L. Consider the prices of the following substances. Substance Price per unit Unit propene $10.97 kg dichloromethane $2.12 L mCPBA $5.28 kg propene oxide $258.25...
Constants I Periodic Table A fictional company has been producing propene oxide, C3H60, from propene, C3H6, with a 96.0% yield. The process requires the use of a compound called m-chloroperoxybenzoic acid, C7H5O3C1, which can be abbreviated as mCPBA. The entire reaction takes place in the solvent dichloromethane, CH, Cl2: CH,CL C3H6 + C H5O3 Cl — 96.0% yield C3H2O + C,H,O, CI The initial propene concentration in the solvent is 21.0 g/L. Consider the prices of the following substances Substance...
Part B Calculate the profit from producing 54.00 kg of propene oxide by this alternative green process. Express your answer numerically in dollars using three significant figures. View Available Hint(s) O ADD O ? Submit Alternative method The company is developing a "greener" method of making propene oxide from propene using hydrogen peroxide, H2O2, in supercritical water with a vanadium catalyst. In the reaction 1.00 kg of vanadium catalyst and 320 kg of water are used for each kilogram of...