Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following.
A. 42.0 mL of 0.150 M NaOH and 37.6 mL of 0.410 M NaOH. Assume that the volumes are additive.
B. 44.0 mL of 0.140 M Na2SO4 and 25.0 mL of 0.160 M KCl. Assume that the volumes are additive.
C. 3.20 g KCl in 75.0 mL of 0.220 M CaCl2 solution. Assume that the volumes are additive.
A.Number of moles of NaOH in first solution = M*V = 0.150 M * 42.0 mL = 6.3 mmol
Number of moles of NaOH in 2nd solution = M*V = 0.410 M * 37.6 mL = 15.416 mmol
Total volume of the solution = 42.0 + 37.6 = 79.6 mL
Total number of moles of NaOH = 6.3 + 15.416 = 21.716 mmol
Net conc. of NaOH = moles/volume = 21.716 mmol/79.6 mL = 0.272814 M = 0.273 M
[Na+] = 0.273 M
[OH–] = 0.273 M
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
B. Number of moles of Na2SO4 = M*V = 0.140 M * 44.0 mL = 6.16 mmol
Number of moles of KCl = M*V = 0.160 M * 25.0 mL = 4 mmol
Total volume of the solution = 44.0 + 25.0 = 69 mL
Net conc. of Na2SO4 = moles/volume = 6.16 mmol/ 69 mL = 0.089275 M
[Na+] = 2 * 0.089275 = 0.178551 M = 0.179 M
[SO4–2] = 0.089275 M = 0.0893 M
Net conc. of KCl = moles/volume = 4 mmol/ 69 mL = 0.057971 M
[K+] = 0.057971 M = 0.0580 M
[Cl–] = 0.0580 M
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C. Number of moles of KCl = mass/mol.wt.= 3.20 g/(74.55 g/mol) = 0.042924 mol = 42.92421 mmol
Number of moles of CaCl2 = M*V = 0.220 M * 75.0 mL = 16.5 mmol
Total volume of the solution = 75.0 mL
Net conc. of KCl = moles/volume = 42.92421 mmol/ 75.0 mL = 0.572323 M
[K+] = 0.572323 M = 0.572 M
[Cl–] = 0.572 M
Net conc. of CaCl2 = moles/volume = 16.5 mmol/ 75.0 mL = 0.220 M
[Ca+2] = 0.220 M
[Cl–] = 2* 0.220 M = 0.440 M
[K+] = 0.572 M
[Ca+2] = 0.220 M
[Cl–] = 0.572 + 0.440 = 1.012 M
Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following. A....
Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following. A. 42.0 mL of 0.140 M NaOH and 37.6 mL of 0.400 M NaOH. Assume that the volumes are additive. B. 44.0 mL of 0.100 M Na2SO4 and 25.0 mL of 0.200 M KCl. Assume that the volumes are additive. C. 3.30 g KCl in 75.0 mL of 0.280 M CaCl2 solution. Assume that the volumes are additive.
Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following. Part A: 42.0 mL of 0.170 M NaOH and 37.6 mL of 0.450 M NaOH. Assume that the volumes are additive. Enter your answers, separated by a comma, using three significant figures. MNa+ M N a + , MOH− = Part B: 44.0 mL of 0.100 M Na2SO4 and 25.0 mL of 0.160 M KCl. Assume that the volumes are additive. Enter your answers, separated...
Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following. Part A 44.0 mL of 0.110 M Na2SO4 and 25.0 mL of 0.200 M KCl. Assume that the volumes are additive. Enter your answers, separated by commas, using three significant figures. Part B 3.80 g KCl in 75.0 mL of 0.230 M CaCl2 solution. Assume that the volumes are additive. Enter your answers, separated by commas, using three significant figures.
Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following. 44.0 mL of 0.110 M Na2SO4 and 25.0 mL of 0.200 M KCl. Assume that the volumes are additive. Enter your answers, separated by commas, using three significant figures.
Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following. 3.80 g KCl in 75.0 mL of 0.230 M CaCl2 solution. Assume that the volumes are additive.
Indicate the concentration of each ion present in the solution formed by mixing the following. (Assume that the volumes are additive.) (a) 30 mL of 0.100 M HCl and 10.0 mL of 0.500 M HCl H+ M Cl - M (b) 15.0 mL of 0.261 M Na2SO4 and 14.0 mL of 0.200 M KCl Na+ M K+ M SO42- M Cl - M (c) 3.50 g of NaCl in 42.6 mL of 0.557 M CaCl2 solution Na+ M Ca2+ M...
Part A 42.0 mL of 0.150 M NaOH and 37.6 mL of 0.370 M NaOH Enter your answers numerically separated by a comma. Part B 44.0 mL of 0.100 M Na2SO4 and 25.0 mL of 0.170 M KCl Enter your answers numerically separated by commas. Part C 3.70 g KCl in 75.0 mL of 0.280 M CaCl2 solution. Assume that the volumes are additive. Enter your answers numerically separated by commas.
What is the result of mixing 25.0 mL of 0.0010 M NaCl solution with 75.0 mL of 0.0050 M AgNO3 solution? Assume volumes are additive.
b. A solution formed by mixing 54.0 mL 0.40 M CH&NH Cl (ag) and 46.0 mL 0.65 M CHsNH: (ag). Assume volumes are additive. b. A solution formed by mixing 54.0 mL 0.40 M CH&NH Cl (ag) and 46.0 mL 0.65 M CHsNH: (ag). Assume volumes are additive.
Calculate the molarity of sodium ion in a solution made by mixing 2.81 mL of 0.169 M sodium chloride with 475.00 mL of 9.36 X 10M sodium sulfate. Assume volumes are additive M solution