A. Assume the market supply and market demand equations for TVs are as follows.
P=420+0.1Qs
P= 1220-2.4Qd
The equilibrium price is $452 and the equilibrium quantity is 320. The technological
advancements allow firms to sell an additional 1,250 units at every price level. Solve for
the new supply curve, new equilibrium price, and new equilibrium quantity.
B. Solve for the change in consumer surplus and for the change in producer surplus from the
technological advancement in part B.
In pre-tax equilibrium, demand equals supply:
420 + 0.1Q = 1220 - 2.4Q
2.5Q = 800
Q = 320
P = 420 + 0.1 x 320 = 420 + 32 = 452
(A) Quantity supplied will increase by 1,250 units at every price, and new supply function becomes
P = 420 + 0.1(Q - 1,250) = 420 + 0.1Q - 125 = 295 + 0.1Q
Equating with demand,
1220 - 2.4Q = 295 + 0.1Q
2.5Q = 925
Q = 370
P = 1220 - (2.4 x 370) = 1220 - 888 = 332
(B)
From demand function, when Qd = 0, P = 1220 (vertical intercept).
Consumer surplus (CS) = Area between demand curve and price
CS before increase in supply = (1/2) x (1220 - 452) x 320 = 160 x 768 = 122,880
CS after increase in supply = (1/2) x (1220 - 332) x 370 = 185 x 888 = 164,280
Increase in CS = 164,280 - 122,880 = 41,400
From original supply function, when Qs = 0, P = 420 (vertical intercept).
Producer surplus (PS) = Area between supply curve and price
PS before increase in supply = (1/2) x (452 - 420) x 320 = 160 x 32 = 5,120
From new supply function, when Qs = 0, P = 295 (vertical intercept).
PS after increase in supply = (1/2) x (332 - 295) x 370 = 185 x 37 = 6,845
Increase in CS = 6,845 - 5,120 = 1,725
A. Assume the market supply and market demand equations for TVs are as follows. P=420+0.1Qs P=...
part b
Suppose that a market is described by the following supply and demand equations Q = 2P QP = 300-P a. Solve for the equilibrium price and the equilibrium quantity. Calculate the consumer and producer surplus 2P =300-P P 2100 Equilibrium price quantity Q = 2(000) =200 Equilibri Suplus: A ABL = ²2 Consumer b. Suppose that a tax of 10 is placed on buyers, so the new demand equation is Q" = 300 - (P+10) Solve for the...
Supply Demand Cha de $2 TU Uach of the two diagrams to the right, calculate producer surplus, consumer surplus, and total surplus. Assume the curves are perfectly vertical and perfectly horizontal. How chan 50 Quantity 50 Quantity Ho cha Price per bushel Old supply $11 - - - - 14. The diagram shows the market for agricultural products. The shift from the old supply curve to the new supply curve is the result of technological and scientific advances in farming,...
The market for meat is represented by the following demand and supply equations: Demand: Qp = 400 - 10 P Supply: Qs = -200 + 20 ⓇP 1. Draw the demand and supply in the same graph where price and quantity on the vertical and horizontal axis respectively 2. Calculate the equilibrium price and quantity 3. Calculate the Consumer and producer surplus at the equilibrium. 4. What would happened to the new equilibrium price and quantity if the price of...
1. A market has supply and demand curves that follow the following set of equations: Supply P = 30s + 6 Demand P = -20p + 146. For both of these problems pictures are not required but the problems may be much easier if you draw some. a) Find the equilibrium price and quantity in this market and the consumer and producer surplus from the equilibrium price and quantity. (1 point) b) If there is a ceiling price in this...
The market demand isQd= 15−P, and the market supply isQs=P/2. (a) Assume that the market is perfectly competitive. What are the equilibrium price and quantity? (b) Assume that the market is perfectly competitive. What is the equilibrium consumer,producer, and total surplus? (c) In order to support producers by increasing prices, the government imposes a production quota ofQ= 4 units. What will the market clearing price be? At that price,what is the consumer, producer, and total surplus? What is the deadweight...
Q=100,000-10,000P solve for the consumer surplus at the
equilibrium price and quantity
Demand: Let the Market Demand curve for soybeans be given by the following equation: Q=100,000 -10,000P where the quantity of soybeans in kilograms P = the price of soybeans in dollars per kilogram. Supply: Let the Market Supply curve for soybeans be given by the equation: Q=-5,000+ 5,000P 3) Consumer Surplus: The Consumer Surplus (CS) is the triangular area under the demand curve and above the equilibrium price....
The supply and demand for broccoli are described by the following equations:Qs=4P-80 Qd=100-2Pwhere Q is the quantity of broccoli and P is its price.(a) Graph the supply curve and the demand curve.(b) What is equilibrium price and quantity?(c) Calculate consumer surplus, producer surplus, and total surplus at the equilibrium. Indicate consumer surplus and producer surplus on your diagram.(d) Suppose a dictator who hated broccoli was to tax the sellers of the vegetable. Explain what determines who bears the largest burden -...
This problem involves solving demand and supply equations to determine equilibrium Price and Quantity and then illustrating them graphically.Consider a demand curve of the form : QD= -3P + 45 where QD is the quantity demanded and P is the price of the good.The supply curve for the same good is: QS= P-5 where QS is the quantity supplied at price, P. Solve for equilibrium Price (P*) and Quantity (Q*). Please set up the problem and underline your answers below....
1. Use the following supply and demand equations. Supply: p = 4 + 3q. Demand: p=2,132-9. Use these equations to respond to the following questions. (a) What is the market equilibrium? (4%) (b) Under the market equilibrium, what is Total Surplus? (4%) (c) Suppose the government enacts a price ceiling of p= 2, 000. What is Producer Surplus, Consumer Surplus, Total Surplus, and Deadweight Loss? (4%) (d) Instead, suppose that the government enacts a price ceiling of p = 1,100....
1.(32 pts. Consider the following equations describing the market for good X Demand: =4- Supply: -p-2 Equilibrium: q-q=9 a. Find the inverse domand and supply equations. (4 pts.) b. Algebraically find the equilibrium price (p) and quantity (q) of good X. (4 pies) c. Carefully and nearly draw the inverse supply and demand curves you found in purta. In constructing your graph, use the following values of : 0.2 and 4 i.e., coordinates (9), (2.__): (4. ): ctc.). Be sure...