The following results were obtained as part of a multiple regression analysis involving 3 independent variables:
SSR = 12240, SSYY = 16900, and n = 31
The calculated value of the F statistic is: (6 pts)
Sources | Sum of Square | Degree of freedom | Mean square | F value |
Regression | 12240 | 3-1 = 2 | 12240/2 = 6120 | F = 6120/166.43 = 36.77 |
Error | 16900 - 12240 = 4660 | 30-2 = 28 | 4660/28 = 166.43 | |
Total | 16900 | 31-1 = 30 |
The following results were obtained as part of a multiple regression analysis involving 3 independent variables:...
eBook Video In a regression analysis involving 30 observations, the following estimated regression equation was obtained. 17.6+3.8z-2.3z +7.6z, +2.7z For this estimated regression equation SST- 1805 and SSR- 1,764. a. At a 0.05, test the significance of the relashionship among the variables. SSE (to 1 decimal, if necessary) MSR (to 1 decimal, if necessary) MSE (to 2 decimal if necessary) What is the value of the F test statistic (to 1 decimal)? Use Table 4 in Appendix B. What is...
In a regression analysis involving 30 observations, the following estimated regression equation was obtained. = 17.6 +3.821 -2.3x2 + 7.603 + 2.724 For this estimated regression equation SST = 1805 and SSR = 1,756. a. At a = 0.05, test the significance of the relashionship among the variables. SSE (to 1 decimal, if necessary) MSR (to 1 decimal, if necessary) MSE (to 2 decimals, if necessary) What is the value of the F test statistic (to 1 decimal)? Use Table...
In a multiple regression model involving 44 observations, the following estimated regression equation was obtained. ŷ= 29 + 18x1 + 43x2 + 87x3 For this model, SSR = 600 and SSE = 400. The F statistic for the above model is 10 60 400 600
In a multiple regression analysis involving 8 independent variables and 165 observations, SST = 650 and SSE = 247. The coefficient of determination is equal to what value? (Report your answer as a proportion to 2 decimal places, using conventional rounding rules)
In a regression analysis involving 30 observations, the following estimated regression equation was obtained. y=17.6+3.8x1-2.3x2+7.6x3+2.7x4 For this estimated regression equation SST= 1805 and SSR=1756. a. At a= 0.05 , test the significance of the relationship among the variables. SSE=_________________ (to 1 decimal, if necessary) MSR=________________ (to 1 decimal, if necessary) MSE=+_______________ (to 2 decimals, if necessary) What is the value of the F test statistic (to 1 decimal)? _______________ What is the p-value? - Select your answer -less than .01,between...
a. In a regression analysis involving 30 observations, the following estimated regression equation was obtained: y=17.6+3.8x1-2.3x2+7.6x3+2.7x4 For this estimated regression equation SST=1805, and SSR=1760. At α=0.05, test the significance of the relationship among the variables.
in a multiple regression analysis, six independent variables are used in the equation based on a sample of 45 observations. what are the degrees of freedom associated with the F statistic?
In a regression analysis of a first-order model involving 3 predictor variables and 25 observations, the following estimated regression equation was developed. yhat= 10 - 18x1+ 3x2+ 14x3 Also, the following standard errors and the sum of squares were obtained. Sb1= 3, Sb2= 6, Sb3= 7, SST = 4800 & SSE = 1296. At the 5% level, the coefficient of x1? Select one: a. cannot be tested, because not enough information is provided b. should be estimated again, because it...
The estimated regression equation for a model involving two independent variables and 10 observations follows. v=27.085 + 0.3331 + 0.604222 a. Interpret by and b2 in this estimated regression equation. bi Select your answer 02 Select your answer b. Estimate y when Z1 =180 and 22 = 310 (to 3 decimals). The exercise involving data in this and subsequent sections were designed to be solved using Excel. The following estimated regression equation is based on 30 observations. y = 17.2...
Consider the multiple regression model shown next between the dependent variable Y and four independent variables X1, X2, X3, and X4, which result in the following function: Y = 33 + 8X1 – 6X2 + 16X3 + 18X4 For this multiple regression model, there were 35 observations: SSR= 1,400 and SSE = 600. Assume a 0.01 significance level. What is the predictions for Y if: X1 = 1, X2 = 2, X3 = 3, X4 = 0