Ans
Given Information
Current Order fill = 80%
No. of order per year = 5,000
Percent of unfilled orders back-ordered = 70%
Percent of unfilled orders cancelled = 30%
Back order costs per order = $150
Lost pretax profit per cancelled order = $12,500
a) Calculation of lost cash flows to the seller at 80% service level
The formula to calculate lost cash flows is
Cash flow = (Number of incomplete orders x Back order% x Back order cost per order) + (Number of incomplete orders x cancelled% x lost pretax profit per order)
No. of incomplete order = No. of order per tear * (1- order fill rate ) = 5000 * (1- 0.8) = 5000 * 0.2 = 1000
By putting values in formula
Lost Cash flow = ( 1000 * 70% * $150) + ( 1000 * 30% * $12,500)
= (700 * $ 150) + (300 * $12,500)
=$ 105,000 + $ 3,750,000
= $ 3,855,000
The sellers lost cash flow is $ 3,855,000 at 80% service level.
b) Calculation of increase in cash flow if the seller improved order fill to 92 percent.
No. of incomplete order = No. of order per tear * (1- order fill rate ) = 5000 * (1- 0.92) = 5000 * 0.08 = 400
Cash flow = (Number of incomplete orders x Back order% x Back order cost per order) + (Number of incomplete orders x cancelled% x lost pretax profit per order)
By putting values in formula
Lost Cash flow = ( 400 * 70% * $150) + ( 400 * 30% * $12,500)
= (280 * $ 150) + (120 * $12,500)
=$ 42,000 + $ 1,500,000
= $ 1,542,000
Cash flow lost at 92% service level is $ 1,542,000
Increase in cash flow due to increase in service level from 80% to 92%
Reduction in lost cash flow = Lost cash flow at 80% - Lost cash flow at 92%
= $ 3,855,000 - $ 1,542,000 = $ 2,313,000
Increase in cash flow by $ 2,313,000.
c)
If the seller invested $2 million to produce this increased service level, whether the investment is justified financially or not, we fill find it by calculating Return on Investment (ROI).
Return on Investment (ROI) =
Increased Return generated due to increased service level / Amount Invested to produce increased service level
= $ 2,313,000 / $2,000,000 = 115.65 %
Thus, the return is more than amount invested this investment is justified financially.
How might the cost of a stockou Deu 12. Assume an organizations me an organization's current service level on order fil...
requirement:
1) what is the total loss of cash flow under the current
service level?
2) improbements are made and the order completion rate
increases to 95%. what is the percent change in cash flow
improvement from this increased service level versus the previous
service level?
Current service level =80% Orders per year = 500 Units per order = 25 Price per unit = $125 Net cost per unit = $75 Re-handling cost per backorder = $80 Administrative cost per...
Please read the article and answer about questions. You and the Law Business and law are inseparable. For B-Money, the two predictably merged when he was negotiat- ing a deal for his tracks. At other times, the merger is unpredictable, like when your business faces an unexpected auto accident, product recall, or government regulation change. In either type of situation, when business owners know the law, they can better protect themselves and sometimes even avoid the problems completely. This chapter...