please heeelp me compute the concentration mass solute/100 g H2O
and mole fraction please. i don't know how to do it. thank
you
Student need help in computing mass solute/100 g H2O and mole fraction :
A.
Mass of Solute (Oxalic Acid Dihydrate ) = 6.00 g
Molar mass of Oxalic Acid Dihydrate = 126 g /mol
Density of Oxalic Acid Dihydrate = 1.65 g/cm³
So, volume of Oxalic Acid Dihydrate used = 6.00 g/ 1.65 g/cm³ = 3.64 cm3 = 3.64 ml
(1 cm3 = 1 ml)
1. Total Volume = 10 ml ; so, volume of water : 10-3.64 = 6.36 ml
density of water = 1g/ ml
so, mass of water = 6.36 g
Concentration solute (mass solute/100 g H2O ) = ( 6.00 g / 6.36 g ) *100 g
= 94.33 g / 100 g H2O
Moles of Oxalic Acid Dihydrate = 6.00g /126 g /mol = 0.0476 mole
Moles of water =6.36g /18 g /mol = 0.353 mole
mole fraction (x) of solute = moles of solute / total moles in solution
= 0.0476 mole / 0.4006 mole = 0.119
Similarly ,
2. For Total Volume = 15 ml
concentration solute (mass solute/100 g H2O ) = ( 6.00 g / 11.36 g ) *100 g
= 52.82 g / 100 g H2O
Moles of Oxalic Acid Dihydrate = 6.00g /126 g /mol = 0.0476 mole
Moles of water =11.36g /18 g /mol = 0.631 mole
mole fraction (x) of solute = moles of solute / total moles in solution
= 0.0476 mole / 0.6787 mole = 0.07
3. For Total Volume = 20 ml
concentration solute (mass solute/100 g H2O ) = ( 6.00 g / 16.36 g ) *100 g
= 36.67 g / 100 g H2O
Moles of Oxalic Acid Dihydrate = 6.00g /126 g /mol = 0.0476 mole
Moles of water = 16.36g /18 g /mol = 0.909 mole
mole fraction (x) of solute = moles of solute / total moles in solution
= 0.0476 mole / 0.9566 mole = 0.05
B.
Mass of Solute (Oxalic Acid Dihydrate ) = 1.8 g
Molar mass of Oxalic Acid Dihydrate = 126 g /mol
Density of Oxalic Acid Dihydrate = 1.65 g/cm³
So, volume of Oxalic Acid Dihydrate used = 1.8 g/ 1.65 g/cm³ = 1.09 cm3 = 1.09 ml
(1 cm3 = 1 ml)
1. Total Volume = 10 ml ; so, volume of water : 10 -1.09 = 8.91 ml
density of water = 1g/ ml
so, mass of water = 8.91 g
Concentration solute (mass solute/100 g H2O ) = ( 1.8 g / 8.91 g ) *100 g
= 20.2 g / 100 g H2O
Moles of Oxalic Acid Dihydrate =1.8 g /126 g /mol = 0.0143 mole
Moles of water =8.91g /18 g /mol = 0.495 mole
mole fraction (x) of solute = moles of solute / total moles in solution
= 0.0143 mole / 0.5093 mole = 0.028
Similarly ,
2. For Total Volume = 15 ml
Concentration solute (mass solute/100 g H2O ) = ( 1.8 g / 13.91 g ) *100 g
= 12.94 g / 100 g H2O
Moles of Oxalic Acid Dihydrate =1.8 g /126 g /mol = 0.0143 mole
Moles of water =13.91g /18 g /mol = 0.773 mole
mole fraction (x) of solute = moles of solute / total moles in solution
= 0.0143 mole / 0.787 mole = 0.018
3. For Total Volume = 20 ml
Concentration solute (mass solute/100 g H2O ) = ( 1.8 g / 18.91 g ) *100 g
= 9.52 g / 100 g H2O
Moles of Oxalic Acid Dihydrate =1.8 g /126 g /mol = 0.0143 mole
Moles of water = 18.91g /18 g /mol = 1.05 mole
mole fraction (x) of solute = moles of solute / total moles in solution
= 0.0143 mole / 1.0648 mole = 0.0134
please heeelp me compute the concentration mass solute/100 g H2O and mole fraction please. i don't know how to d...
I need help finding the two mole fractions for 15 mL and 20 mL. Please and thank you! B. Determination of Solubility below Ambient Temperature Temperature 19 Mass of oxalic acid dihydrate used 1.8006 Mole fraction Crystal formation Temperature (°C) Total Volume (mL) 10 mL 15 mL 20mL Concentration mass solute/100 g H20 16.007 12 004 0.025 10°C 9.005
earchSelect 559 your on the 8.) Dipole and its geome. determine that t. Laboratory Experiments 113 QUESTIONS 1. Does the solubility of the oxalic acid solute increase or decrease with temperature? Increases with temperature. 2. Is there a simple relationship that governs the temperature dependence of the solubility of compounds in aqueous solutions? Depends on UC entho ply Chano o decide which there Kinetic energy can spread throuo, hout the IN the custom When lower sold disse ante into the...
In this experiment, everyone individually examined the solubility of oxalic acid by vi- sually determining when crystals form in solution. Do you think if you and your neigh- bor had the same mass of solute and same volume of solvent that you would record the same temperature at which crystals form? What type of error would result if the data from multiple scientists was combined? POTASSIUM DICHROMATE DATA Data provided in pre-lab for water as a solvent (obtained before arriving...
Saturated, Unsaturated & Supersaturated Solutions Solution, in which the concentration of solute is that determined by its solubility (at given temperature) is called SATURATED solution. One cannot add more solute to such a solution. We also say that a saturated solution is in equilibrium with pure solute: If we add solid Nacl to an already saturated solution of NaCl, that solid remains in equilibrium with dissolved Naci. Solution containing less solute than would be in the saturated solution, is UNSATURATED...
If the solubility of sodium chloride (NaCl) is 30.6 g/100 mL of H2O at a given temperature, how many grams of NaCl can be dissolved in 250.0 mL of H2O? If the solubility of glucose (C6H12O6) is 120.3 g/100 mL of H2O at a given temperature, how many grams of C6H12O6 can be dissolved in 75.0 mL of H2O? Only 0.203 mL of C6H6 will dissolve in 100.000 mL of H2O. Assuming that the volumes are additive, find the volume/volume...
Please solve A B and C. Show each step to the solutions. I attached the answers for B but am not sure how to get to these solutions. please solve A B and C. Show each step to the solutions 6.82. A salt A is soluble in a solvent S. A conductivity meter used to measure the solute concentration in A-S solutions is calibrated by dissolving a known quantity of A in S, adding more S to bring the solution...
please help me answer question 1 to 3, thank you Chapter 9, Solutions, Review & Extra Credit. 2 Points for each XC correct answer; 6 points total, max. Partial Credit given. Suggestions...work in teams [it will improve the learning experience] 1. Solutions-A solution forms when a solute (the smaller quantity) dissolves in a solvent (the larger quantity). In a solution, the particles of solute are evenly distributed in the solvent. A solute may be a gas, liquid or solid. A...
1. Calculate M, m, mole fraction, mass %, ppb (mass/vol) for the following solution: 0.550 mg Fe in 1.4 L pure water (d = 1.0 g/mL) @ 4°C. Assume no volume change from the addition of Fe. 2. If an experiment involving this solution is carried out by changing its temperature and recalculating iron concentration, which concentration units above would you prefer, and which would you avoid and why?
16.7 grams of NH, in 1.50 liters of solution? (molar mass of 16. What is the molarity of tin taining NH, = 17.03 g/mole) a. 0.0654 M b .0.654 M c . 1.53 M d. 11.1 M 17. What volume, in milliliters, of 4.0 M NaOH is needed to prepare 145 mL of 0.15 NaOH is needed to prepare 145 mL of 0.15 M NaOH by dilution? a. 3.9 x 10 mLb. 5.4 mL c. 2.6 x 10 mL d....
help on questions 26-30 26. Which of the following concentration units will not change with temperature: molarity, percent mass, mole fraction, and molality. 27. Calculate the percent by mass of potassium nitrate in a solution made from 45.0 g KNO3 and 295 mL of water. The density of water is 0.997 g/mL. A) 1.51 % B) 7.57 % C) 13.3 % D) 15.2 % E) None of these 28. What is the molarity of a solution that is 5.50% by...