1)when 0.0 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.22 M
V(HI) = 0 mL
M(KOH) = 0.22 M
V(KOH) = 35 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.22 M * 0 mL = 0 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.22 M * 35 mL = 7.7 mmol
We have:
mol(HI) = 0 mmol
mol(KOH) = 7.7 mmol
0 mmol of both will react
remaining mol of KOH = 7.7 mmol
Total volume = 35.0 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 7.7 mmol/35.0 mL
= 0.22 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (0.22)
= 0.6576
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 0.6576
= 13.3424
Answer: 13.34
2)when 13.5 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.22 M
V(HI) = 13.5 mL
M(KOH) = 0.22 M
V(KOH) = 35 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.22 M * 13.5 mL = 2.97 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.22 M * 35 mL = 7.7 mmol
We have:
mol(HI) = 2.97 mmol
mol(KOH) = 7.7 mmol
2.97 mmol of both will react
remaining mol of KOH = 4.73 mmol
Total volume = 48.5 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 4.73 mmol/48.5 mL
= 9.753*10^-2 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (9.753*10^-2)
= 1.0109
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.0109
= 12.9891
Answer: 12.99
3)when 20.5 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.22 M
V(HI) = 20.5 mL
M(KOH) = 0.22 M
V(KOH) = 35 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.22 M * 20.5 mL = 4.51 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.22 M * 35 mL = 7.7 mmol
We have:
mol(HI) = 4.51 mmol
mol(KOH) = 7.7 mmol
4.51 mmol of both will react
remaining mol of KOH = 3.19 mmol
Total volume = 55.5 mL
[OH-]= mol of base remaining / volume
[OH-] = 3.19 mmol/55.5 mL
= 5.748*10^-2 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (5.748*10^-2)
= 1.2405
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.2405
= 12.7595
Answer: 12.76
4)when 35.0 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.22 M
V(HI) = 35 mL
M(KOH) = 0.22 M
V(KOH) = 35 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.22 M * 35 mL = 7.7 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.22 M * 35 mL = 7.7 mmol
We have:
mol(HI) = 7.7 mmol
mol(KOH) = 7.7 mmol
7.7 mmol of both will react to form neutral solution
hence pH of solution will be 7
Answer: 7.00
5)when 42.5 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.22 M
V(HI) = 42.5 mL
M(KOH) = 0.22 M
V(KOH) = 35 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.22 M * 42.5 mL = 9.35 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.22 M * 35 mL = 7.7 mmol
We have:
mol(HI) = 9.35 mmol
mol(KOH) = 7.7 mmol
7.7 mmol of both will react
remaining mol of HI = 1.65 mmol
Total volume = 77.5 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 1.65 mmol/77.5 mL
= 2.129*10^-2 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (2.129*10^-2)
= 1.6718
Answer: 1.67
6)when 50.0 mL of HI is added
Given:
M(HI) = 0.22 M
V(HI) = 50 mL
M(KOH) = 0.22 M
V(KOH) = 35 mL
mol(HI) = M(HI) * V(HI)
mol(HI) = 0.22 M * 50 mL = 11 mmol
mol(KOH) = M(KOH) * V(KOH)
mol(KOH) = 0.22 M * 35 mL = 7.7 mmol
We have:
mol(HI) = 11 mmol
mol(KOH) = 7.7 mmol
7.7 mmol of both will react
remaining mol of HI = 3.3 mmol
Total volume = 85.0 mL
[H+]= mol of acid remaining / volume
[H+] = 3.3 mmol/85.0 mL
= 3.882*10^-2 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (3.882*10^-2)
= 1.4109
Answer: 1.41
estion 3 of 9 Calculate the pH for each of the cases in the titration of 35.0 mL of 0.220 M KOH(aq) with 0.220M HI(...
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 35.0 mL of 0.220 M KOH(aq) with 0.220 M HI(aq). Note: Enter your answers with two decimal places. before addition of any HI: after addition of 13.5 mL HI: after addition of 22.5 mL HI: after addition of 35.0 mL HI: after addition of 41.5 mL HI: after addition of 50.0 mL HI:
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 35.0 mL of 0.130 M KOH(aq) with 0.130 M HBr(aq).Note: Enter your answers with two decimal places.before addition of any HBr:after addition of 13.5 mL HBr:after addition of 20.5 mL HBr:after addition of 35.0 mL HBr:after addition of 41.5 mL HBr:after addition of 50.0 mL HBr:The referal link didn't work since the numbers were hard to find the exact subtituation for.
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 35.0 mL of 0.160 M KOH(aq), with 0.160 M HI(aq). Number Note: Enter your answers with two decimal places. (a) before addition of any HI Number (b) after addition of 13.5 mL of HI Number (c) after addition of 23.5 mL of HI Number (d) after the addition of 35.0 mL of HI Number (e) after the addition of 40.5 mL of HI Number (1) after the...
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 35.0 mL of 0.210 M LiOH(aq) with 0.210 M HBr(aq). Note: Enter your answers with two decimal places. before addition of any HBr: _______ after addition of 13.5 mL HBr: _______ after addition of 20.5 mL HBr: _______ after addition of 35.0 mL HBr: _______ after addition of 44.5 mL HBr: _______ after addition of 50.0 mL HBr:_______
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 35.0 mL of 0.130 M NaOH(aq) with 0.130 M HBr(aq). Note: Enter your answers with two decimal places. before addition of any HBr: after addition of 13.5 mL HBr: after addition of 20.5 mL HBr: after addition of 35.0 mL HBr: after addition of 45.5 mL HBr: after addition of 50.0 mL HBr:
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 35.0 mL of 0.150 M LiOH(aq) with 0.150 M HCl(aq). Note: Enter your answers with two decimal places. before addition of any HCl: after addition of 13.5 mL HCI: after addition of 20.5 mL HCl: after addition of 35.0 mL HCI: after addition of 45.5 mL HCI: after addition of 50.0 mL HCI:
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 35.0 mL of 0.170 M NaOH(aq), with 0.170 M HI(aq). _______ Number Note: Enter your answers with two decimal places. (a) before addition of any HI Number (b) after addition of 13.5 mL of HI Number (c) after addition of 23.5 mL of HI Number (d) after the addition of 35.0 mL of HI Number (e) after the addition of 41.5 mL of HI Number (f) after...
Calculate the pH for each of the following cases in the titration of 50.0 mL of 0.230 M HClO(aq) with 0.230 M KOH(aq). The ionization constant for HClO can be found here. (a) before addition of any KOH (b) after addition of 25.0 mL of KOH (c) after addition of 35.0 mL of KOH (d) after addition of 50.0 mL of KOH (e) after addition of 60.0 mL of KOH
Calculate the pH for each case in the titration of 50.0 mL of 0.130 M HClO(aq) with 0.130 M KOH(aq). Use the ionization constant for HCIO. What is the pH before addition of any KOH? pH = What is the pH after addition of 25.0 mL KOH? pH = What is the pH after addition of 35.0 mL KOH? pH = What is the pH after addition of 50.0 mL KOH? pH = What is the pH after addition of...
Calculate the pH for each of the cases in the titration of 50.0 mL of 0.130 M HClO (aq) with 0.130 M KOH (aq) . -before addition of any KOH -after addition of 25.0 mL of KOH -after addition of 30.0 mL of KOH -after addition of 50.0 mL of KOH -after addition of 60.0 mL of KOH