Replace old greenhouse ans with new energy efficient fans.
Electricity consumption as per old greenhouse plan:
Number of units installed= 80 units
Per hour consumption of electricity by each unit = 800 watts
Total consumption per hour= 800 * 80 = 64000 watts
As per question,
Total consumption of electricity by all units during the year on all operating days=64000 * 180 * 8 = 92160000 watts
Utility rate for consumption of electricity = $0.1/kw per hour
1000 watss/hr = $0.1
92160000watss=0.1/1000 * 92160000 = $9216
Electricity consumption as per new energy efficient plan:
Number units installed = 80 units
Per hour consumption of electricity by each unit = 500 watts
Total consumption per hour = 500 * 80 = 40000 watts
As per question,
Total consumption of electricity by all units during the year on all operating days = 40000 * 180 * 8 = 57600000 watts
Utility rate for such consumption = $0.1 /kw per hour
1000 watts/hour =$0.1
57600000 watts= 0.1/1000 * 57600000 = $5760
Further,
Cost of each new unit = $750
Total units = 80 units
Total cost= 750 * 80 = $60000
Replacement cost = 100/ unit = 100 * 80 = $8000
Therefore, Total cost of project = $ 68000
Total savings due to replacement = 9216 - 5760 =$3456
% return of savings = 3456/ 68000 * 100 = 5.08%
Replace Gasoline powered ATV with electric powered ATV:
Per unit cost of each new electric powered ATV = $24000
Number of ATV = 15 units
Total cost of replacement= 24000 * 15 = $360000
Per hour savings due to replacement= $1.7
Number of working hours a day per ATV = 5
Total savings per day = (1.7 * 15) * 5 = $127.5
Total annual savings = 127.5 * 270 = $34425
% return of savings = 34425/360000 * 100 = 9.5625%
haplar28 Analye CSR invest ood Company issu e d a flow Boxwood Company is a wholesale...
Analyze CSR initiatives at Boxwood Company Boxwood Company is a wholesale plant nursery that is considering implementing two CSR initiatives. Information about these initiatives is summarized as follows: Replace old greenhouse fans with new energy-efficient fans: Old greenhouse fan electricity consumption per unit 800 watts per hr. New energy-efficient greenhouse fan electricity consumption per unit 500 watts per hr. Number of units 80 Cost of each new unit $750 Cost of replacing each old unit with new unit $100 Operating...
Please do show work, thanks so much!
Analyze a CSR Capital Investment Proposal for Den-Tex Company Den-Tex Company is evaluating a proposal to replace its HID (high intensity discharge lighting with LED (light emitting diode) lighting throughout its warehouse. LED lighting consumes less power and lasts longer than HID lighting for similar performance. The following information was developed: 500 watts per hr. 300 watts per hr. 700 HID watt hour consumption per fixture LED watt hour consumption per fixture Number...
Hello, I am having issues with this
question. Please do show work, Thank you very much!
Analyze a CSR Capital Investment Proposal for Den-Tex Company Den-Tex Company is evaluating a proposal to replace its HID (high intensity discharge) lighting with LED (light emitting diode) lighting throughout its warehouse. LED lighting consumes less power and lasts longer than HID lighting for similar performance. The following information was developed: 500 watts per hr. 300 watts per hr. 700 HID watt hour consumption...
Because of its inability to control film and personnel
costs in its radiology department, Sanger General Hospital wants to
replace its existing picture archive and communication (PAC) system
with a newer version. The existing system, which has a current book
value of $2,250,000, was purchased three years ago for $3,600,000
and is being depreciated on a straight-line basis over an
eight-year life to a salvage value of $0. This system could be sold
for $800,000 today. The new PAC system...
What happened on United flight 3411?What service expectations
do customers have of airlines such as United and How did these
expectations develop over time?
Thank You!
In early April 2017, United Airlines (United), one of the largest airlines in the world, found itself yet again in the middle of a service disaster this time for forcibly dragging a passenger off an overbooked flight. The incident was to become a wake-up call for United, forcing it to ask itself what to...
I have this case study to solve. i want to ask which
type of case study in this like problem, evaluation or decision? if
its decision then what are the criterias and all?
Stardust Petroleum Sendirian Berhad: how to inculcate the pro-active safety culture? Farzana Quoquab, Nomahaza Mahadi, Taram Satiraksa Wan Abdullah and Jihad Mohammad Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success. - Henry Ford The beginning Stardust was established in 2013 as a...