Bruce Corporation makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs:
A | B | C | D | |
---|---|---|---|---|
Direct materials | $13.80 | $9.70 | $10.50 | $10.10 |
Direct labor | 18.90 | 26.90 | 33.10 | 39.90 |
Variable manufacturing overhead | 3.80 | 2.20 | 2.10 | 2.70 |
Fixed manufacturing overhead | 26.00 | 34.30 | 26.10 | 36.70 |
Unit product cost | $62.50 | $73.10 | $71.80 | $89.40 |
Additional data concerning these products are listed below
A | B | C | D | ||
---|---|---|---|---|---|
Grinding minutes per unit | 3.30 | 4.60 | 3.80 | 2.90 | |
Selling price per unit | $75.60 | $93.00 | $86.90 | $103.70 | |
Variable selling cost per unit | $1.70 | $0.70 | $2.80 | $1.10 | |
Monthly demand in units | 3,500 | 3,500 | 2,500 | 2,700 |
The grinding machines are potentially the constraint in the production facility. A total of 53,200 minutes are available per month on these machines. Direct labor is a variable cost in this company.
How many minutes of grinding machine time would be required to satisfy demand for all four products?
Bruce Corporation makes four products in a single facility. These products have the following unit product...
Bruce Corporation makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs: Products A B C D Direct materials $ 16.00 $ 19.90 $ 12.90 $ 15.60 Direct labor 18.00 21.40 15.80 9.80 Variable manufacturing overhead 4.80 6.00 8.50 5.50 Fixed manufacturing overhead 27.90 14.80 14.90 16.90 Unit product cost $ 66.70 $ 62.10 $ 52.10 $ 47.80 Additional data concerning these products are listed below. Products A B C D Grinding minutes per unit...
Bruce Corporation makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs: Products A B C D Direct materials $ 14.80 $ 10.70 $ 11.50 $ 11.10 Direct labor 19.90 27.90 34.10 40.90 Variable manufacturing overhead 4.80 3.20 3.10 3.70 Fixed manufacturing overhead 27.00 35.30 27.10 37.70 Unit product cost 66.50 77.10 75.80 93.40 Additional data concerning these products are listed below. Products A B C D Grinding minutes per unit 4.30 5.80 4.80 3.90...
Bruce Corporation makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Unit product cost Products A B C D $14.60 $10.50 $11.30 $10.90 19.70 27.70 33.90 40.70 4.60 3.00 2.90 3.50 26.80 35.10 26.90 37.50 65.70 76.30 75.00 92.60 Additional data concerning these products are listed below. Grinding minutes per unit Selling price per unit Variable selling cost per unit Monthly demand in units...
Bruce Corporation makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs: Products A B C D Direct materials $ 14.40 $ 10.30 $ 11.10 $ 10.70 Direct labor 19.50 27.50 33.70 40.50 Variable manufacturing overhead 4.40 2.80 2.70 3.30 Fixed manufacturing overhead 26.60 34.90 26.70 37.30 Unit product cost $ 64.90 $ 75.50 $ 74.20 $ 91.80 Additional data concerning these products are listed below. Products A B C D Grinding minutes per unit...
Bacon Company makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Unit product cost A $14.30 19.40 4.30 26.50 $64.50 Products B C $10.20 $11.00 27.40 33.60 2.70 2.60 34.80 26.60 $75.10 $73.80 D $10.60 40.40 3.20 37.20 $91.40 Additional data concerning these products are listed below. Grinding minutes per unit Selling price per unit Variable selling cost per unit Monthly demand in units...
Bacon Company makes four products in a single facility. These products have the following unit product costs: Products A B C D Direct materials $14.30 $10.20 $11.00 $10.60 Direct labor 19.4 27.4 33.6 40.4 Variable manufacturing overhead 4.3 2.7 2.6 3.2 Fixed manufacturing overhead 26.50 34.80 26.60 37.20 Unit product cost $64.50 $75.10 $73.80 $91.40 Additional data concerning these products are listed below. Products A B C D Grinding minutes per unit 3.8 5.3 4.3 3.4 Selling price per unit...
2. Glowster Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs: Products B A 16.20 Direct Materials 13.50 17.60 Direct Labor 18.00 18.50 14.10 Variable Manufacturing Overhead Fixed Manufacturing Overhead 3.60 3.60 3.10 16.60 8.50 11.60 Unit Product Cost 48.20 42.30 54.40 Additional data concerning these products are listed below: Products C A В Mixing minutes per unit Selling price per unit Variable selling cost per unit Monthly demand in units 3.30 5.10...
Glover Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs: Product A B C Direct materials $ 33.20 $ 49.70 $ 56.10 Direct labor 20.60 23.20 14.00 Variable manufacturing overhead 1.60 1.00 0.50 Fixed manufacturing overhead 13.10 8.70 9.30 Unit product cost $ 68.50 $ 82.60 $ 79.90 Additional data concerning these products are listed below. Product A B C Mixing minutes per unit 1.60 0.80 0.10 Selling price per unit $ 62.00...
Stigler company makes two products in a single facility. These products have the following unit product costs: Products xyz abc selling price per unit $69 $63 Monthly demand in units 2000 4000 cost of production: direct material $11 $12 Direct labor $16 $14 Variable manufacturing overhead $5 $5 Fixed manufacturing overhead $18.5 $17.2 Unit Product cost $50.50 $48.20 Additional data concerning these products are listed below: Products xyz abc Mixing minutes required per units 5 4 the mixing machines are...
Glocker Company makes three products in a single facility. These products have the following unit product costs: 3 Product B 5 Direct Materials $ 10.90 $ 15.80 $ 12.60 6 Direct Labor 18.50 12.60 9 .75 7 Variable Manufacturing Overhead 2.40 1.20 1.80 8 Fixed Manufacturing Overhead 11.607.209.60 9 Unit product cost $ 43.40 $ 36.80 $ 33.75 10 11 12 Additional information about the products: Product 14 15 Mixing minutes per unit 2.00 0.50 1.00 16 Selling price per...