Calculate the pH at the halfway point and at the equivalence point for each of the following titrations. (Assume that the temperature is 25°C.)
(a) 101.5 mL of 0.19 M HCO2H (Ka= 1.8 ✕ 10-4) titrated with 0.19 M KOH
(b) 104.1 mL of 0.18 M (C2H5)3N (Kb = 4.0 ✕ 10-4) titrated with 0.36 M HClO4
(c) 100.9 mL of 0.47 M HClO4 titrated with 0.24 M NaOH
a) it is weak acid vs strong base titration
pka of HCO2H = -logKa
= -log(1.8*10^-4)
= 3.74
at halfway point = pH = pka = 3.74
at euivalence point ,
no of mol of HCO2H = 101.5*0.19 = 19.3 mmol
no of mol of KOH required = 19.3 mmol
volume of KOH required = 19.3/0.19 = 101.5 ml
HCO2H + KOH ---> HCO2K + H2O
concentration of salt(HCO2K) formed(C) = 19.3/(101.5+101.5)
= 0.095 M
pH = 7+1/2(pka+logC)
= 7+1/2(3.74+log0.095)
= 8.36
b)
it is weak base vs strong acid titration
pkb of (C2H5)3N = -logKb
= -log(4*10^-4)
= 3.4
at halfway point = pOH = pkb = 3.4
pH = 14-3.4 = 10.6
at euivalence point ,
no of mol of (C2H5)3N = 104.1*0.18 = 18.74 mmol
no of mol of HClO4 required = 18.74 mmol
volume of HClO4 required = 18.74/0.36 = 52.05 ml
(C2H5)3N + HClO4 ---> (C2H5)3NHClO4
concentration of salt((C2H5)3NHClO4) formed(C) = 18.74/(104.1+52.05)
= 0.12 M
pH = 7-1/2(pkb+logC)
= 7-1/2(3.4+log0.12)
= 5.76
c)
it is strong base vs strong acid titration
no of mol of HClO4 taken = 100.9*0.47 = 47.423 mmol
at halfway point , no of mol of HClO4 remaining = 47.423/2 = 23.711 mmol
volume of NaOH required to reach halfway point = 23.711/0.24 = 98.8 ml
concentration of HClO4 remaining = 23.711/(98.8+100.9)
= 0.119 M
1 mol HCLo4 = 1 mol H+
pH = -log(H3O+)
= -log0.119
= 0.924
b) at equivalence point , pH = 7
Calculate the pH at the halfway point and at the equivalence point for each of the following titrations.
Calculate the pH at the halfway point and at the equivalence point for each of the following titrations a. 100.0 ml of 0.70M HC7H5O2 (Ka= 6.4x10^-5) titrated by 0.10 M NaOH pH at the halfway point = ______? pH at the equivalence point = _____? b. 100.0ml of 0.70M C2H5NH2 (Kb= 5.6x10^-4) titrated by 0.60M HN03 pH at the halfway point = ______? pH at the equivalence point = _____? c. 100.0 ml of 0.70M HCL titrated by 0.15m NaOH...
1) Rank the following titrations in order of increasing pH at the halfway point to equivalence (1 = lowest pH and 5 = highest pH). 100.0 mL of 0.100 M KOH by 0.100 M HCl 200.0 mL of 0.100 M HC2H3O2 (Ka = 1.8 x 10-5) by 0.100 M NaOH 100.0 mL of 0.100 M NH3 (Kb = 1.8 x1 0-5) by 0.100 M HCl 100.0 mL of 0.100 M HI by 0.100 M NaOH 100.0 mL of 0.100 M...
1.) Rank the following titrations in order of increasing pH at the halfway point to equivalence (1 = lowest pH and 5 = highest pH). 100.0 mL of 0.100 M C2H5NH2 (Kb = 5.6 x 10-4) by 0.100 M HCl 200.0 mL of 0.100 M HC2H3O2 (Ka = 1.8 x 10-5) by 0.100 M NaOH 100.0 mL of 0.100 M HF (Ka = 7.2 x 10-4) by 0.100 M NaOH 100.0 mL of 0.100 M HCl by 0.100 M NaOH...
Rank the following titrations in order of increasing pH at the equivalence point of the titration (1 = lowest pH and 5 = highest pH). 1 2 3 4 5 100.0 mL of 0.100 M HNO2 (Ka = 4.0 x 10-4) by 0.100 M NaOH 1 2 3 4 5 100.0 mL of 0.100 M HOCl (Ka = 3.5 x 10-8) by 0.100 M NaOH 1 2 3 4 5 100.0 mL of 0.100 M C2H5NH2 (Kb = 5.6 x 10-4) by 0.100...
1) Calculate the pH at the halfway point and at the equivalence point of the given titration 200.0 mL of 30M HC2H5O2 (Ka = 6.4 x 10-5) titrated by 0.10 M NaOh
In which of the following titrations would the solution be neutral at the equivalence point? [Hint: For a neutral equivalence point, we need both a strong acid and a strong base as analyte and titrant, respectively.] HOCl titrated with Ba(OH)2 CH3COOH titrated with NaOH HClO4 titrated with KOH Sr(OH)2 titrated with H3PO4 NH3 titrated with HCl
In which of the following titrations would the solution be neutral at the equivalence point? Select one: a. NH3 titrated with HCl b. Sr(OH)2 titrated with H3PO4 c. HOCl titrated with Ba(OH)2 d. CH3COOH titrated with NaOH e. HClO4 titrated with KOH
A. Match each type of titration to its pH at the equivalence point. Weak acid, strong base Strong acid, strong base Weak base, strong acid pH less than 7 pH equal to 7 pH greater than 7 B. A 56.0 mL volume of 0.25 M HBr is titrated with 0.50 M KOH. Calculate the pH after addition of 28.0 mL of KOH. C. Consider the titration of 50.0 mL of 0.20 M NH3 (Kb=1.8 x 10^-5) with 0.20 M HNO3....
Titrations Part A A 75.0-mL volume of 0.200 M NH3 (Kb=1.8×10−5) is titrated with 0.500 M HNO3. Calculate the pH after the addition of 19.0 mL of HNO3. Express your answer numerically. Part B A 52.0-mL volume of 0.35 M CH3COOH (Ka=1.8×10−5) is titrated with 0.40 M NaOH. Calculate the pH after the addition of 23.0 mL of NaOH. Express your answer numerically.
Enter your answer in the provided box. Calculate the pH at the equivalence point in the titration of 50 mL of 0.18 M methylamine ( Kb = 4.3 × 10−4 ) with a 0.36 M HCl solution.