Following Information provided to us -
Total Assets (Invested capital) = 50,380
Share of equity in total capital = 55%
Share of Debt in total capital = 45%
Operating income before tax = 17,836
Cost of Equity = 21.4%
pre-tax cost of debt = 16.2%
Tax rate = 34%
a) Weighted average cost of capital(WACC)
post-tax cost of debt = pre-tax cost of debt*(1-tax rate)
post-tax cost of debt = 16.2%*(1-0.34)
= 10.692%
WACC = 0.55*21.4% + 0.45*10.692%
= 11.77 + 4.8114
= 16.5814 %
Thus, WACC is 16.5814 %
b) Return on Investment (ROI)
Income after tax = Income before tax*(1-tax) rate
Income after tax = 17,836*0.66
= 11,771.76
ROI = 11,771.76/50,380
= 0.23366
= 23.366%
Thus, ROI is 23.366%
c) Economic value added (EVA)
It is the income after tax in excess of required income of the firm.
thus,
EVA = 11,771.76 - (0.165814*50,380)
EVA = 11,771.76 - 8,353.71
= 3,418.05
Thus, EVA is 3,418.05
d) Market Value Added (MVA)
It is difference between Market value of Firm (V) and Invested capital (K). It is also equals to the present value of all EVA series i.e PV(EVA)
MVA = PV(EVA)
Assuming EVA calculated above is constant for indefinite period.
MVA = EVA/WACC
= 3,418.05/0.165814
= 20,613.76
Thus, MVA is 20,613.76
e) Estimated Market value of Company
As defined above, MVA is difference of Market value of company(V) and Invested capital (K). So, we can calculate the market value of firm in following manner -
Market value of Firm (V) = MVA + Invested capital
V = 20,613.76 + 50,380
V = 70,993.76
Thus, Market value of company is 70,993.76
34 50 P(X> 34) Round to four decimal
34 49 34 36 44 54 44 50 46 43 34 43 31 45 39 34 47 44 25 38 54 53 47 37 40 How many classes would you recommend? What class interval would you suggest? (Round up your answer to the next whole number.) Two thousand frequent business travelers are asked which midwestern city they prefer: Indianapolis, Saint Louis, Chicago, or Milwaukee. One hundred and eight liked Indianapolis best, 432 liked Saint Louis, 1258 liked Chicago, and the...
Giel S 53. 34 1ER Giel S 53. 34 1ER
: Solve the equation 34.x = 21 mod 55 by finding the inverse of 34 in 255.
44 44 biggest k 34 34! What is the horizontal furce if no member in the truss can supput a weight bigger than fifteen hundred pounds!
4-34 Refer to Fig. P4-34. Determine the forces acting on each member of the frame due to the 4-kN load shown. Neglect the weights of all members srwoda bsol 10 m 0.5 m 0.5m 4 kN 0.7 m FIGURE P4-34
Suppose Qd=-37*P+866, Qs=34*P+10 for home and Qd*=-37*P+436, Qs*=34*P+34 for foreign. What is the free trade price to two decimal places?
Given two dependent random samples with the following results: Population 1 34 34 34 20 27 18 41 Population 2 48 25 40 18 24 23 27 Use this data to find the 90% confidence interval for the true difference between the population means. Let d=(Population 1 entry)−(Population 2 entry)d=(Population 1 entry)−(Population 2 entry). Assume that both populations are normally distributed. Step 2 of 4: Find the critical value that should be used in constructing the confidence interval. Round your...
The t statistic for a test of ?0:?=34 ??:?>34 based on n = 17 observations has the value t = 1.32. (a) What are the degrees of freedom for this statistic? (b) Using the appropriate table in your formula packet, bound the p-value as closely as possible: ____ < p-value < ______
Question 34 3 pts 34. A simple random sample of size n = 31 is obtained from a population that is normally distributed with u = 71 and 0 = 5.7. Determine P& 2 58.5). 0.9828 0.0124 0.9876 0.0172