v
Given that
HBr = 0.0500 M
Volume = 98.0 ml
CsOH = 0.100 M
Reaction CsOH + HBr= CsBr + H2O
(A)
14.2 ml
Number of mole of HBr = molarity * volume in L
= 0.0500 *98/1000
= 0.0049 mole HBr
Mole of CsOH= 0.1*14.2/1000
0.00142 moles
Reming mole of HBr=0.0049 mole HBr-0.00142 moles
= 0.00348 moles HBr
Total volume = 98+14.2= 112.2 ml
Molarity = 0.00348 /0.1122
= 0.0310 M HBr or H+
pH = - log 0.0310= 1.50
(b)
47.5 ml
Number of mole of HBr = molarity * volume in L
= 0.0500 *98/1000
= 0.0049 mole HBr
Mole of CsOH= 0.1*47.5/1000
0.00475 moles
Reming mole of HBr=0.0049 mole HBr-0.00475 moles
= 0.00015 moles HBr
Total volume = 98+47.5= 145.5 ml
Molarity = 0.00015 /0.1455
= 1.03*10^-3 M HBr or H+
pH = - log 1.03*10^-3 = 2.98
(c)
49 ml
Number of mole of HBr = molarity * volume in L
= 0.0500 *98/1000
= 0.0049 mole HBr
Mole of CsOH= 0.1*49/1000
0.0049 moles
Reming mole of HBr=0.0049 mole HBr-0.0049 moles
= 0.0 moles HBr
Equivalence point p H = 7.00
(d)
51.0 ml
Number of mole of HBr = molarity * volume in L
= 0.0500 *98/1000
= 0.0049 mole HBr
Mole of CsOH= 0.1*51/1000
0.0051 moles
Reming mole of CsOH=0.0051 mole -0.0049 moles
= 0.0002 moles CsOH
Total volume = 98+51= 149 ml
Molarity of OH- = 0.0002 /0.149
= 1.34*10^-3 M CsOH or OH-
pOH = - log 1.34*10^-3 = 2.87
pH = 14- pOH
= 14- 2.87
= 11.13
(e)
80.4 ml
Number of mole of HBr = molarity * volume in L
= 0.0500 *98/1000
= 0.0049 mole HBr
Mole of CsOH= 0.1*80.4/1000
0.00804 moles
Reming mole of CsOH=0.00804 mole -0.0049 moles
= 0.00314 moles CsOH
Total volume = 98+80.4= 178.4 ml
Molarity of OH- = 0.00314 /0.1784
= 0.0176 M CsOH or OH-
pOH = - log 0.0176= 1.75
pH = 14- pOH
= 14- 1.75
= 12.25
A 98.0 mL sample of 0.0500 M HBr is titrated with 0.100 M CSOH solution. Calculate...
A 98.0 mL sample of 0.0200 M HClO4 is titrated with 0.0400 M RbOH solution. Calculate the pH after the following volumes of base have been added. (a) 24.5 mL pH = (b) 47.0 mL pH = (c) 49.0 mL pH = (d) 51.0 mL pH = (e) 77.4 mL pH =
A 20.0-mL sample of 0.400 M HBr solution is titrated with 0.400 M NaOH solution. Calculate the pH of the solution after the following volumes of base have been added. (a) 11.6 mL (b) 15.7 mL (c) 20.0 mL (d) 28.2 mL (e) 33.1 mL
A 20.0 mL sample of 0.200 M HBr solution is titrated with 0.200 M NaOH solution. Calculate the pH of the solution after the following volumes of base have been added. Part A 16.0 mL Express your answer using two decimal places. ΤΕΙ ΑΣφ BY pH = Submit Request Answer Part B 19.8 ml Express your answer using two decimal places. VO AEC pH- Submit Previous Answers Request Answer Problem 17.43 A 20.0 mL sample of 0.200 M HBr solution...
A 40.0 mL volume of 0.100 M NaOH is titrated with 0.0500 M HCl. Calculate the pH after addition of the following volumes of acid. A). 83.6 mL
A 96.0 mL sample of 0.0300 M HCl is titrated with 0.0600 M KOH solution. Calculate the pH after the following volumes of base have been added. (a) 18.7 mL pH = (b) 45.6 mL pH = (c) 48.0 mL pH = (d) 48.5 mL pH = (e) 85.0 mL pH =
A 74.0 mL sample of 0.0400 M HNO3 is titrated with 0.0800 M LiOH solution. Calculate the pH after the following volumes of base have been added. (a) 11.8 mL pH = (b) 36.3 mL pH = (c) 37.0 mL pH = (d) 38.9 mL pH = (e) 59.2 mL pH =
A 99.0 mL sample of 0.0200 M HBrO4 is titrated with 0.0400 M RbOH solution. Calculate the pH after the following volumes of base have been added. (a) 13.9 mL pH = (b) 48.0 mL pH = (c) 49.5 mL pH = (d) 50.5 mL pH = (e) 76.2 mL pH =
. 20.0 mL of 0.100 M lactic acid solution is titrated with 0.100 M NaOH solution. Calculate the pH of the contents of the Erlenmeyer flask at each of the following points during the titration. (a) When 0.00 mL of NaOH have been added. (2) (b) After 5.00 mL of NaOH have been added. (3) (c) After 20.0 mL of NaOH have been added. (3) (d) After 10.0 mL of NaOH have been added. (1) (e) After 25.0 mL of...
27. (9 pts) A 25.0 mL sample of 0.150 M HBr is titrated with 0.0500 M KOH. Please calculate the following: (A) Calculate the initial pH. (B) Calculate the pH after the addition of 15.00 mL of 0.0500 M KOH (C) Calculate the pH after the addition of 80.00 mL of 0.0500 M KOH.
4) A 40.0 mL sample of 0.100 M HCl is titrated with 0.100 M NaOH. Calculate the pH after the addition of each of the following volumes of NaOH: (a) 0,0 mL, (b) 20.0 mL, (c) 40,0 mL, (d) 60,0 mL. A plot of the pH of the solution as a function of the volume of added titrant is known as a pH titration curve. Using the available data points, plot the pH titration curve for the above titration,