HBr + NaOH à NaBr + H2O
H+ + Br- + Na+ + OH- à Na+ +Br- + H+ + OH-
pH = - log[HBr]
= -log[H+]
At pH=7,moles of NaOH added = moles of HBr
Initial moles of HBr= Molarity of HBr x Volume of HBr in Litres
During Titration,
Calc. Moles of NaOH added = Molarity of NaOH x Volume of NaOH in Litres
=moles of NaOH added (moles of HBr neutralized)
Moles of HBr left= Initial moles of HBr – Moles of NaOH added
Concn of [HBr]=[H+]=moles of HBr left/Total volume of solution
Question(a)
Strength of HBr=0.4M
Volume of HBr taken in titration vessel =20ml =0.02L
Strength of NaOH=0.4M
Before titration, Initial moles of HBr = MHBr x Vol HBr
= 0.4 x 0.02
= 0.008 mole HBr
In question A (a), Volume of NaOH added= 11.6ml= 0.0116L
Moles of NaOH added = MNaOH x Vol NaOH
= 0.4 x 0.0116
= 0.00464 mol = 0.00464 mol HBr
Moles of HBr left = 0.008-0.00464
=0.00336 moles
Conc of HBr = moles of HBr left/ total volume of solution
= 0.00336/(0.02L+0.0116L)
=0.00336/0.0316
=0.1063
pH = -log[0.1063]
= log[1/0.1063]
= log[9.4073]
=0.97
Therefore pH of HBr solution after adding 11.6ml NaOH is 0.97
In question A (b), Volume of NaOH added= 15.7ml= 0.0157L
Moles of NaOH added = MNaOH x Vol NaOH
= 0.4 x 0.0157
= 0.00628 mol = 0.00628 mol HBr
Moles of HBr left = 0.008-0.00628
=0.00172 moles
Conc of HBr = moles of HBr left/ total volume of solution
= 0.00172/(0.02L+0.0157L)
=0.00172/0.0357
=0.04818
pH = -log[0.04818]
= log[1/0.04818]
= log[20.7555]
=1.32
Therefore pH of HBr solution after adding 15.7ml NaOH is 1.32
In question A (c), Volume of NaOH added= 20.0ml= 0.02L
Moles of NaOH added = MNaOH x Vol NaOH
= 0.4 x 0.02
= 0.008 mol = 0.008 mol HBr
Moles of HBr left = 0.008-0.008
=0 moles
This is the endpoint and pH is 7.0 when 20mlof NaOH added.
In question A (d), Volume of NaOH added= 28.2ml= 0.0282L
That is 8.2ml NaOH added after endpoint ,V NaOH=0.0082L
Moles of NaOH = MNaOH x Vol NaOH
= 0.4 x 0.0082L
= 0.00228 mol OH-
Conc of excess NaOH = moles of OH-/ total volume of solution
= 0.00228/(0.02L+0.0282L)
=0.00228/0.0482
=0.04730
pOH = -log[0.04730]
= log[1/0.04730]
= log[21.1416]
=1.33
As pH + pOH=14, pH = 14-1.33=12.67
Therefore pH of HBr solution after adding 28.2 ml NaOH is 12.67
In question A (e), Volume of NaOH added= 33.1ml= 0.0331L
That is 13.1 ml of NaOH added after endpoint ,V NaOH=0.0131L
Moles of NaOH = MNaOH x Vol NaOH
= 0.4 x 0.0131L
= 0.00524mol OH-
Conc of excess NaOH = moles of OH-/ total volume of solution
= 0.00524/(0.02L+0.0331L)
=0.00524/0.0531
=0.09868
pOH = -log[0.09868]
= log[1/0.09868]
= log[10.1338]
=1.01
As pH + pOH=14, pH = 14-1.01=12.99
Therefore pH of HBr solution after adding 33.1 ml NaOH is 12.99
A 20.0-mL sample of 0.400 M HBr solution is titrated with 0.400 M NaOH solution. Calculate...
A 20.0 mL sample of 0.200 M HBr solution is titrated with 0.200 M NaOH solution. Calculate the pH of the solution after the following volumes of base have been added. Part A 16.0 mL Express your answer using two decimal places. ΤΕΙ ΑΣφ BY pH = Submit Request Answer Part B 19.8 ml Express your answer using two decimal places. VO AEC pH- Submit Previous Answers Request Answer Problem 17.43 A 20.0 mL sample of 0.200 M HBr solution...
A 98.0 mL sample of 0.0500 M HBr is titrated with 0.100 M CSOH solution. Calculate the pH after the following volumes of base have been added. (a) 14.2 mL (b) 47.5 mL (c) 49.0 mL pH = pH = pH (d) 51.0 mL (e) 80.4 mL pH = pH =
. 20.0 mL of 0.100 M lactic acid solution is titrated with 0.100 M NaOH solution. Calculate the pH of the contents of the Erlenmeyer flask at each of the following points during the titration. (a) When 0.00 mL of NaOH have been added. (2) (b) After 5.00 mL of NaOH have been added. (3) (c) After 20.0 mL of NaOH have been added. (3) (d) After 10.0 mL of NaOH have been added. (1) (e) After 25.0 mL of...
A 20.0 mL sample of 0.200 MHBr solution is titrated with 0.200 MNaOH solution. Calculate the pH of the solution after the following volumes of base have been added. Part A 16.0 mL Part B 19.8 mL Part C 20.0 mL Part D 20.1 mL Part E 36.0 mL
A 20.0mL sample of 0.200M HBr is titrated with 0.200M NaOH solution. Calculate the pH of the solution after the following volumes of base have been added: a. 15.0mL b. 35.0mL
A 20.0 mL sample of 0.687 M HBr is titrated with a 0.216 M NaOH solution. The pH after the addition of 10.0 mL of NaOH is __________.
1.A 20.0-mL sample of 0.150 M nitrous acid (HNO:) is titrated with 0.200 M NaOH at 25°C. Calculate the pH after 10.0 mL of the NaOH solution has been added. K. for HNO2 = 4.5x 10 A) 3.65 B) 10.35 C) 10.95 D) 3.17 E) 3.52 2. Consider the following reaction: NO, (ag)+H(aq) + l:(s) NO:(g) + H20(D 10, (ag) Which of the following statements is correct? A) The species reduced is I B) Oxidation umber of oxygen increases C)...
37. A 87.0 mL sample of 0.0400 M HBrO4 is titrated with 0.0800 M NaOH solution. Calculate the pH after the following volumes of base have been added.
A 20.0-mL sample of 0.25 M HNO3 is titrated with 0.18 M NaOH. What is the pH of the solution after 25.0 mL of NaOH have been added to the acid? A) 1.65 B) 2.75 C) 1.95 D) 3.30 E) 2.00
A 35.00 mL sample of 0.2500 M HCl is titrated with 0.440 M NaOH. calculate the pH after the following amounts of base have been added A.10.0 mL B. 20.0 mL C.30.00 mL