Reactant 1 moles (mass/molar mass) | Reactant 2 moles | Balance equation | Limiting reactant (one with low number of moles) | Mass of product |
Carbon dioxide gas moles = 6.97 g/44.01 g/mol = 0.158 | Calcium oxide = 8.69 g/56.08 = 0.155 | CaO + CO2 ----------------> CaCO3 | Calcium oxide |
Molar ratio of calcium oxide and product = 1:1 Moles of product = 0.155 Mass of product = moles x molar mass = 100.08 g/mol x 0.155 mol = 15.5 g |
Solid carbon = 6.02 g/12.01 g/mol = 0.501 | Solid iron oxide = 1.467 g/159.69 g/mol = 0.0092 | Fe2O3 + 3C = 2Fe(s) + 3CO2 |
1 mole of Fe2O3 require 3 moles of C 0.0092 moles --> 3 x 0.0092 = 0.0276 moles But C is in excess. Hence solid iron oxide is limiting reactant |
Molar ratio of solid iron oxide and solid iron = 1:2 Moles of solid iron = 0.0092 x 2 = 0.0184 moles Mass of solid iron = 0.0184 mol x 55.845 g/mol = 1.03 g |
K2SO4 = Molarity x vol in lts = 0.167 M x 35/1000 = 0.005845 | BaCl2 = 0.280 M x 35/1000 = 0.0098 | BaCl2 + K2SO4 = 2KCl(aq) + BaSO4(s) |
Molar ratio of BaCl2 and K2SO4 = 1:1 Hence limiting reactant is K2SO4 |
Mass of aqueous product (KCl) : Molar ratio of K2SO4 and KCl = 1:2 Hence moles of KCl = 0.005845 x 2 = 0.01097 moles Mass of KCl = 74.55 x 0.01097 = 0.817 g |
Propane gas = 12.4 g/44.1 g/mol = 0.281 moles | oxygen = 24.2 g/32 g/mol = 0.751 mol | C3H8 + 5O2 ---> 3CO2 + 4H2O |
Molar ratio of propane and oxygen = 1 :5 0.281 moles of propane require 5 x0.281 = 1.405 moles of oxygen But given oxygen gas molecules is 0.751. Hence limiting reactant is oxygen |
Molar ratio of oxygen and water vapor = 5:4 5 moles of oxygen produce 4 moles of water vapor 0.751 moles of oxygen produce 0.6008 moles of water vapor Mass of water vapor = 0.6008 mol x 18.01 g/mol = 10.82 g |
Zinc metal = 2.34 g/65.38 g/mol = 0.0358 | CuCl2 = M x V = 0.15 M x 50/1000 = 0.0075 | Zn + CuCl2 = ZnCl2 + Cu(s) |
Molar ratio of zinc and cuprous chloride = 1:1 Hence moles of cuprous chloride is limiting reactant |
Molar ratio of CuCl2 and Cu = 1:1 Moles of Cu = 0.0075 mol Mass of Cu = 0.0075 mol x 63.55 g/mol = 0.477 g |
Bromine liquid = 23.4/159.1 = 0.147 | BaI2 = 0.25 M x 125.5/1000 = 0.0314 | BaI2 + Br2 --> BaBr2 + I2 |
Molar ratio of BaI2 and Br2 = 1:1 Hence BaI2 is limiting reactant |
Molar ratio of BaI2 and BaBr2 = 1:1 Moles of BaBr2 = 0.0314 Mass of BaBr2 = 0.0314 x 297.14 g/mol = 9.33 g |
AgNO3 = 1.35 M x 155.5/1000 = 0.2099 | Mg = 2.06 g/24.31 g/mol = 0.0847 | 2AgNO3 + Mg ---> Mg(NO3)2 + 2Ag |
Molar ratio of silver nitrate and magnesium = 2:1 2 moles of silver nitrate require 1 mole of Mg 0.2099 moles --> 0.10495 moles of Mg But moles of Mg is less, hence it is limiting reactant |
Molar ratio of Mg and Ag = 1:2 Hence moles of Ag = 0.0847/2 = 0.04235 Mass of Ag = 0.04235 x 107.87 = 4.568 g |
Manganese = 8.401 g/54.94 g/mol = 0.153 | Nitrogen gas = 20.3 g/28 g/mol = 0.725 | 6Mn+ 5N2 --->2Mn3N5 |
6 moles of Mn require 5 moles of nitrogen 0.153 --> 0.1275 moles of nitrogen But given nitrogen gas is in excess hence manganese is limiting reactant |
Molar ratio of Mn and Mn3N5 = 6:2 6 moles of Mn produce 2 moles of product 0.153 moles --> 0.051 moles of product Mass of Mn3N5 = 0.051 mol x 234.85 g/mol = 11.98 g |
solve problem E-L 1. Predict product(s) and write a balanced chemical reaction for each problem. If...
Use only the precipitation, gaseous, com bustion, synthesis, single displacement or decomposition ONLY. NO REACTION write NO RXN Gaseous nitrogen dioxide decomposes to form gaseous nitrogen monoxide and oxygen gas Copper metal reacts with aqueous silver nitrate Aqueous barium chloride is placed in an Erlenmeyer flask containing sulfuric acid Carbonic acid decomposes to form carbon dioxide gas and water liquid Bariam metal is placed in a beaker containing hydrochloric acid Aqueous calcium chloride is added to a test tube containing...
Write a balanced equation using the correct formulas and include conditions (s, l, g, or aq) for each of the following reactions: a. Solid calcium carbonate decomposes to produce solid calcium oxide and carbon dioxide gas. b. Nitrogen oxide gas reacts with carbon monoxide gas to produce nitrogen gas and carbon dioxide gas. c. Iron metal reacts with solid sulfur to produce solid iron( III) sulfide. d. Solid calcium reacts with nitrogen gas to produce solid calcium nitride. e. In...
please help me out answering thsese comp,etely and corrctly. thanks. lab Write balanced chemical equations for the following chemical reactions. NOTE: some of may already be balanced · Lehium metal and water react to produce lithium hydroxide and hydrogen gas. 2. When solutions of silver nitrate and potassium bromide are combined, solid silver bromide 3. Suilturic acid is produced when sulfur trioxide reacts with water. HINT: Sulfturic acid is Me reaction of iron metal with steam produces an iron compound....
Write a balanced chemical equation for the reaction described in question 2, assuming that the only products formed in the reaction are solid silver metal, carbon dioxide gas, and water vapor. Include the phases of each reactant and product. Question 2. (A sample of solid silver oxide with a mass of 0.114 grams was reduced to elemental silver by heating under a flow of methane gas, CH4, Determine the mass percent of each element in silver oxide and the empirical...
B. Write a balanced chemical reaction for the following word equations. (7 points) a. Potassium chlorate decomposes to form potassium chloride and oxygen. b. Aqueous solutions of copper (II) nitrate and sodium hydroxide react to form solid copper (II) hydroxide and a solution of sodium nitrate. b. Aqueous solutions of copper (II) nitrate and sodium hydroxide react to form solid copper (II) hydroxide and a solution of sodium nitrate. c. Diphosphorous tetrabromide reacts with fluorine gas to produce diphosphorous tetrafluoride...
write the balanced equation for the following reactions.Use the following descriptions:neutralization, precipitation, gaseous, combustion,synthesis,sisgle displacment or decomposition.If no reaction,weite no reaction as the product. hope this help! Thanks can 24945+ H260) I precipitation Aqueous strontium iodide is placed in a beaker containing aqueous plumbous nitrate Aqueous copper(II) nitrate is placed in an Erlenmeyer flask containing aqueous nickel(II) sulfate Sulfuric acid is a component of acid rain formed when gaseous sulfur dioxide pollutant reacts with gaseous oxygen and liquid water Gold...
Write a balanced equation for each of the following reactions and identify the type of reaction: A) Aqueous barium chloride and aqueous sodium sulfate react to form solid barium sulfate and aqueous sodium chloride. B) Gasohol is a fuel that contains ethanol (C2H6O(g)C2H6O(g)), which burns in oxygen (O2O2) to give two gases, carbon dioxide and water.
Write a balanced chemical equation for each of the following. C)Aqueous hydrochloric acid reacts with solid manganese(IV) oxide to form aqueous manganese(II) chloride, liquid water, and chlorine gas. D)Liquid methanol (CH3OH) reacts with oxygen gas to form carbon dioxide gas and liquid water.
1) Write the balanced molecular chemical equation for the reaction of 0.15 M barium (II) chloride, with 0.24 M potassium sulfate. You may need to consult Appendix E to determine the states of each reactant and product. Assume any insoluble products are completely insoluble. 2) write the balanced net ionic equation for the reaction above. 3) Determine the percent yield if 250.0 mL of each reactant were allowed to react, and a mass of 12.4567 g of solid were obtained....
1. Convert each of the following names into chemical formulas and then balance the reaction. Make sure you include phases for each reactant and product in the reaction. (s = solid. 1 = liquid, g = gas, aq = aqueous) a. Zinc solid reacts with aqueous silver nitrate to form aqueous zinc nitrate and silver metal. b. Aqueous sodium hydroxide reacts with aqueous oxalic acid to form aqueous sodium oxa- late and liquid water. c. Aqueous lithium phosphate is reacted...