1. NON BLOCK TRADE
a) BUYING 2000 SHARES @ $10 = 2000*10 = $20000
BROKERAGE COMMISSION @1.2% = $20000 * 1.2/100
= $ 240
b) BUYING 8000 SHARES @ $10 = 8000*10 = $80000
BROKERAGE COMMISSION @1.2% = $ 80000 * 1.2/100
= $ 960
TOTAL NON BLOCK TRADE BROKERAGE COMMISSION = a + b = $240 + $960 = $ 1200.
2. BLOCK TRADE
BUYING 10000 SHARES @ $ 10 = 10000 * 10 = $ 100000
BROKERAGE COMMISSION @ 0.1 % = $ 100000 * 0.1/100
= $ 100.
SAVING IN BROKERAGE COMMISSION DUE TO BLOCK TRADE = 1 - 2 = $1200 - $ 100 = $1100.
Suppose that an investor places two separate orders of buying common stock of XYZ Ltd.: first...
MULTIPLE CHOICE 1) Which of the following is NOT an investment as defined in the text? A) a certificate of deposit issued by a bank B) a new automobile C) a United States Saving Bond D) a mutual fund held in a retirement account 2) Which of the following is NOT traded in the securities markets? A) stocks B) bonds C) derivatives D) real estate 3) The governmental agency that oversees the capital markets is the A) Federal Trade Commission....
What are the differentiating features of banks that target ethnic communities? (Bullet point answers please). United Commercial Bank and El Banco17CASE 2.1 This telling of the story of two special banks originally was prepared by students in 2007 who were engaged by the notion of two banks that had developed separate strategies for serving two niche markets. As you first read the students’ story, ask yourself, what could have gone wrong with each bank? Also, as you read, keep a...