Sales Price at Year 1 = $25,000 / Unit
Variable Cost at Year 1 = $18,000 / Unit
Fixed Cost at Year 1 = $1.2 million
It will increase by 2% each year, because of inflation.
So, Sales Price will be,
Year 1 = $25,000
Year 2 = 1.02 * 25000 = $25,500
Year 3 = 1.02 * $25,500 = $26,010
Year 4 = 1.02 * $26,010 = $26,530
Variable cost will be,
Year 1 = $18,000
Year 2 = 1.02 * 18000 = $18,360
Year 3 = 1.02 * $18,360 = $18,727
Year 4 = 1.02 * $18,727 = $19,102
Fixed Cost will be,
Year 1 = $1,200,000
Year 2 = $1,200,000 * 1.02 = $1,224,000
Year 3 = $1,224,000 * 1.02 = $1,248,480
Year 4 = $1,248,480 * 1.02 = $1,273,450
Firm believes they will sell 1200 units / year.
Projected Sales,
Year 1= 1200 * Sales Price at Year 1 = 1200 * $25000 = $30,000,000
Year 2 = 1200 * Sales Price at Year 2= 1200 * $25,500 = $30,600,000
Year 3 = 1200 * Sales Price at Year 3 = 1200 * $26,010 = $31,212,000
Year 4 = 1200 * Sales Price at Year 4 = 1200 * $26,530 = $31,836,240
Company Needs Working Capital at each year's beginning, valued 11% of next year's sales.
So, Working Capital of Year by Year,
WC at Year 0 = 0.11 * Year 1 Sales = 0.11 * $30,000,000 = $3,300,000
WC at Year 1 = 0.11 * Year 2 Sales = 0.11 * $30,600,000 = $3,366,000
WC at Year 2 = 0.11 * Year 3 Sales = 0.11 * $31,212,000 = $3,433,320
WC at Year 3 = 0.11 * Year 4 Sales = 0.11 * $31,836,240 = $3,501,986
....................................................
- > Gross Profit Per Year = (Unit Sales Price - Unit Cost) * Unit Sold - Fixed Cost
Profit at Year 1 = (25,000 - 18,000) * 1200 - 1,200,000 = $7,200,000
Profit at Year 2 = (25,500 - 18,360) * 1200 - 1,224,000 = $7,344,000
Profit at Year 3 = (26,010 - 18,727) * 1200 - 1,248,480 =$7,491,120
Profit at Year 4 = (26,530 - 19,102) * 1200 - 1,273,450 = $7,640,150
.....................................
Market Value of the server after 4 years = $550,000
Tax rate = 21%
..........................................
Tax Expenses year on year will be,
Tax expense at year 1 = 0.21 * Profit at Year 1 = 0.21 * $7,200,000 = $1,512,000
Tax expense at year 2 = 0.21 * Profit at Year 2 = 0.21 * $7,344,000 = $1,542,240
Tax expense at year 3 = 0.21 * Profit at Year 3 = 0.21 * $7,491,120 = $1,573,135
Tax expense at year 4 = 0.21 * Profit at Year 4 = 0.21 * $7,640,150 = $1,604,432
Net Profit is Gross Profit minus Tax Expenses,
Net Profit at Year 1 = Profit at Y1 - Tax at Y1 = $7,200,000 - $1,512,000 = $5,688,000
Net Profit at Year 2 = Profit at Y2 - Tax at Y2 = $7,344,000 - $1,542,240 = $5,801,760
Net Profit at Year 3 = Profit at Y3 - Tax at Y3 = $7,491,120 - $1,573,135 = $5,917,985
Net Profit at Year 4 = Profit at Y4 - Tax at Y4 = $7,640,150 - $1,604,432 = $6,035,718
[*** Please add $550,000 at 4th year. They will get that by selling the product. Forgot to write in the pic. So, at 4th-year cash inflow value will be $6,585,718]
......................................................................
1) Now, we need to calculate NPV at 10% cost of capital (because of high risk).
NPV at 10% WACC = -1,918,392.66
NPV is negative so they should not invest in the project.
......................................................................
2) Maximum WACC that would permit to invest in this project is,
WACC at which NPV = 0,
You can calculate using trial and error that at WACC = 3.71%, NPV = 0 (almost)
So, Maximum WACC = 3.71%
......................................................................
3) Here we didn't take marketing cost. Because we know that to continuously sell 1200 units/year, it will take a good amount of marketing cost to make the sales easy out of the competition.
...... Have a Good Day ................
caprai vuugtung itan Cildpel ASSighter Webmasters.com has developed a powerful new server that would be used...
Toefield Inc. has developed a powerful efficient snow remover that is significantly less polluting than existing snow removers currently on the market. The company spent $2.000.000 developing this product and the marketing department spent another $300,000 to assess the market demand. It would cost $20 million at Year to buy the equipment necessary to manufacture the efficient snow blower. The project would require net working capital at the beginning of each year equal to 20% of sales (NOWCO - 20%(Sales)....
please fill in andwers in the yellow cells Toefield Inc. has developed a powerful efficient snow remover that is significantly less polluting than existing snow removers currently on the market. The company spent $2,000,000 developing this product and the marketing department spent ano ther $300,000 to assess the market demand. It would cost $20 million at Year 0 to buy the equipment necessary to manufacture the efficient snow blower. The project would require net working capital at the beginning of...
Poulsen Industries is analyzing an average-risk project, and the following data have been developed. Unit sales will be constant, but the sales price should increase with inflation. Fixed costs will also be constant, but variable costs should rise with inflation. The project should last for 3 years. Under the new tax law, the equipment for the project is eligible for 100% bonus depreciation, so it will be fully depreciated at t= 0. At the end of the project's life, the...
Graziano Corporation (GC) is considering a project to purchase new equipment. The equipment would be depreciated by the straight-line method over its 3-year life and would have a zero-salvage value. The project requires an investment of $6,000 today on net working capital. Revenues and other operating costs are expected to be constant over the project's 3-year life. However, this project would compete with other company’s products and would reduce its pre-tax annual cash flows of $5,000 per year. The investment...
After extensive research and development, Goodweek Tires, Inc., has recently developed a new tire, the SuperTread, and must decide whether to make the necessary investment to produce and market it. The tire would be ideal for drivers doing a lot of wet weather and off road driving in addition to normal usage. The research and development costs have totaled about $9 million. The SuperTread would be put on the market for a total of four years. Test marketing costing $6...
Desai Industries is analyzing an average-risk project, and the following data have been developed. Unit sales will be constant, but the sales price should increase with inflation. Fixed costs will also be constant, but variable costs should rise with inflation. The project should last for 3 years, it will be depreciated on a straight-line basis, and there will be no salvage value. No change in net operating working capital would be required. This is just one of many projects for...
Desai Industries is analyzing an average-risk project, and the following data have been developed. Unit sales will be constant, but the sales price should increase with inflation. Fixed costs will also be constant, but variable costs should rise with inflation. The project should last for 3 years, it will be depreciated on a straight-line basis, and there will be no salvage value. No change in net operating working capital would be required. This is just one of many projects for...
Garden-Grow Products is considering a new investment whose data are shown below. The equipment would be depreciated on a straight-line basis over the project's 3-year life, would have a zero salvage value, and would require some additional working capital that would be recovered at the end of the projects to Revenues and other operating costs are expected to be constant over the project's life. What is the project's NPV? (Hint: Cash flows are constant in Years 1 to 3) WACC...
Financial Management Name: i. The Movie Place is considering a new investment whose data are shown below. The required equipment has a 3-year tax life and would be fully depreciated by the straight line method over the 3 years, but it would have a positive salvage value at the end of Year 3, when the project would be closed down Also, some new working capital would be required, but it would be recovered at the end of the projects life....
FDC has decided to offer Unicorn Cookies. We paid, a non-refundable, $120,000 for a marketing survey to help us understand food trends prior to settling in on Unicorn as the next new cookie option. FDC thinks that the new cookie will generate $300,000 in incremental sales per year. Fixed costs will be $125,000 per year, and variable costs will be approximately 30% of sales (lots of food coloring). The capital investment in the equipment needed to produce the new cookies will cost...