For any buffer, according to Henderson Hasselbalch equation:
pH = pka + log(HPO42-)/(H2PO4-)
Given, pka of H2PO4- = 6.70
1 mole of HPO4-2 = 1 mole of K2HPO4 = 1 mole of Na2HPO4.7H2O
1 mole of H2PO4- = 1 mole of KH2PO4 = 1 mole of NaH2PO4.H2O
pH = 6.50
Substituting in Henderson Hasselbalch equation,
6.50 = 6.70 + log [HPO42-]/[H2PO4-]
[HPO42-]/[H2PO4-] = 106.50-6.70 = 0.631
Assuming, [HPO42-] = x M
[H2PO4-] = 0.25 - x
So, x / (0.25 - x) = 0.63
On solving, x = 0.097 M
[HPO42-] = 0.097 M
Volume of buffer = 100 ml or 0.100 L
Moles of HPO42- = 0.097 M x 0.100 L = 0.0097 moles
[H2PO4-] = 0.25 M - 0.097 M = 0.153 M
Moles of H2PO4- = 0.153 M x 0.100 L = 0.0153 moles
Solution 1
Moles of KH2PO4 required = 0.0153 mol
Grams of KH2PO4 = 0.0153 mol*136.09 g/mol = 2.082 g
Moles of K2HPO4 required = 0.0097 mol
Grams of K2HPO4 = 0.0097 mol * 174.2 g/mol = 1.690 g
Solution 4
Moles of NaH2PO4.H2O required = 0.0153 mol
Grams of NaH2PO4.H2O = 0.0153 mol*137.99 g/mol = 2.111 g
Moles of Na2HPO4.7H2O required = 0.0097 mol
Grams of Na2HPO4.7H2O = 0.0097 mol * 268.09 g/mol = 2.600 g
--------------------------------------------------------------------------------------------
pH = 6.70
At pH = pka
[H2PO4-] = [HPO42-] = 0.25/2 = 0.125 M
Moles of H2PO4- = 0.125 M * 0.100 L = 0.0125 mol
Moles of HPO42- = 0.0125 mol
Solution 2
Moles of KH2PO4 required = 0.0125 mol
Grams of KH2PO4 = 0.0125 mol*136.09 g/mol = 1.701 g
Moles of K2HPO4 required = 0.0125 mol
Grams of K2HPO4 = 0.0125 mol * 174.2 g/mol = 2.178 g
Solution 5
Moles of NaH2PO4.H2O required = 0.0125 mol
Grams of NaH2PO4.H2O = 0.0125 mol*137.99 g/mol = 1.725 g
Moles of Na2HPO4.7H2O required = 0.0125 mol
Grams of Na2HPO4.7H2O = 0.0125 mol * 268.09 g/mol = 3.351 g
--------------------------------------------------------------------------------------------
pH = 6.90
Substituting in Henderson Hasselbalch equation,
6.50 = 6.70 + log [HPO42-]/[H2PO4-]
[HPO42-]/[H2PO4-] = 106.90-6.70 = 1.58
Assuming, [HPO42-] = x M
[H2PO4-] = 0.25 - x
x/0.25 - x = 1.58
x = 0.153 M
[HPO42-] = 0.153 M
Volume of buffer = 100 ml or 0.100 L
Moles of HPO42- = 0.153 M x 0.100 L = 0.0153 moles
[H2PO4-] = 0.25 M - 0.153 M = 0.097 M
Moles of H2PO4- = 0.097 M x 0.100 L = 0.0097 moles
Solution 5
Moles of KH2PO4 required = 0.0097 mol
Grams of KH2PO4 = 0.0097 mol*136.09 g/mol = 1.320 g
Moles of K2HPO4 required = 0.0153 mol
Grams of K2HPO4 = 0.0153 mol * 174.2 g/mol = 2.665 g
Solution 6
Moles of NaH2PO4.H2O required = 0.0097 mol
Grams of NaH2PO4.H2O = 0.0097 mol*137.99 g/mol = 1.338 g
Moles of Na2HPO4.7H2O required = 0.0153 mol
Grams of Na2HPO4.7H2O = 0.0153 mol * 268.09 g/mol = 4.102 g
1. Calculate the masses of the conjugate acid and base needed to prepare each of t...
Pre-Lab Assignment Hydrogen Phosphate Buffer System This pre-lab assignment is mandatory. You will receive a zero for the experiment if the pre-lab assignment is not completed before the beginning of the lab session. 1. Calculate the masses of the conjugate acid and base needed to prepare each of the six buffer solutions listed in the table on the left. (p of H,PO,= 6.70) Assume the availability of the phosphate salts listed in the table on the right. Fill out the...