Please only help me with 1.5(a).
1.3. You enter into a forward contract to buy 100 shares of Volkswagen stock in 1 year for 120/share. The current price of one share is 126.25. You paid 971 for this contract. In 1 year, the price of the stock is 128. The risk free rate over the year was 5%, compounded continuously.
a) What is the payoff of your forward contract? b) What is the profit of your forward contract?
1.4. Use values from the previous problem for this problem. In addition, assume that Volk- swagen pays no dividends. You decide to short sell 100 shares of Volkswagen stock. Before the sale, you are required to deposit 30% in a margin account earning the risk free rate and return the shares in 1 year. What is the rate of return on your investment (as a continuously compounded interest rate)? In case you are wondering, we are taking the money earned from the initial short sale and putting it under our mattress.
1.5. You enter into both arrangements from the previous problems. In addition, you take the money you earned from the short sale and deposit it into some account earning the risk free rate. (This arrangement is similar to reverse cash-and-carry).
a) What is the profit of your arrangement?
b) What is the rate of return of your arrangement (as a continuously compounded interest rate)?
Only help me with 1.5(a) please.
Long Forward Contract Size n = 100 shares of Volkswagen
Contract to buy at exercise price k = $120 per share
Current Price of Stock S0 = $126.5
Price of the contract = $971
Price of stock after 1 year S1 = $128
Risk Free Rate = 5% per annum compounded continuously
1.3(a) :
Pay-off from the Long forward contract = (ST -
K)*n
Where,
ST = stock price at time T
K = exercise price
n = size of the contract
so, Pay-off at the end of 1 year
= (S1 - K)*n = (128 - 120)*100 =
$800
1.3(b) :
Profit from the forward contract at (t = 0)= PV of the pay-off from
the contract - premium paid for the contract
PV of the pay-off = Pay-off at the end of
T-years/erT
where,
r = risk free interest rate
T = time duration in years
PV of the pay-off = 800/e0.05*1 = 800/1.051271 =
760.98
Hence,
Profit(loss) from the forward contract = 760.98 - 971 =
-210.02
Note - remember that this is the Profit(loss) at time t = 0.
Profit(loss) at t = T = Profit(loss) at (t=0)*erT =
-210.02*e0.05*1 = = -210.02*1.051271 = -220.78
Ans: Profit(Loss) from contract at (t=0) = -210.02; at
(t=1) = -220.78
1.4:
Short Sell 100 stocks of the Volkswagen share
Margin money = 30% of proceeds from short sell
Proceeds from the short sell = Stock Price at (t=0)*No. of shares =
126.5*100 = 12650
Margin Money = Proceeds from the short sell*Margin Money in % =
12650*0.30 = 3795
Value of margin money after investment period = Initial Margin
Money*erT
Where,
r = risk free interest rate
T = time duration in years
so, Value of margin money after investment period =
3795*e0.05*1 = 3795*1.051271 = 3989.57
Amount kept under the mattress = Total proceeds of short sell =
12650
* Money kept under the mattress earns no interest
At the end of 1 year, 100 shares will be bought to return the
shares borrowed
Cost of buying 100 shares at (t=1) = No. of shares* Share Price(at
t = 1) = 100*128 = 12800
Now,
Total Cashflow at(t = 0) CF0
1. Money paid in the margin account(Cash outflow) = -3795
Total Cashflow at (t=1) CF1
1. Total Margin Money with interest(cash inflow) = +3989.57
2. Money kept under the mattress(cash inflow) = + 12650
3. Money paid for purchase of shares(cash outflow) = -12800
Hence CF0 = 3795
CF1 = 3989.57 + 12650 - 12800 = 3839.57
Lets assume rate of return = R, then
0 = CF0 + CF1/eR
0 = -3795 + 3839.57/eR
3795 = 3839.57/eR
eR = 3839.57/3795 = 1.011745
R = 0.011677
or R = 1.1677
Hence return from this strategy = profitof 1.1677% compounded
continuously.
1.5:
Short Sell 100 stocks of the Volkswagen share
Margin money = 30% of proceeds from short sell
AND
Enter into the forward contract of ques 1.3
Proceeds from the short sell = Stock Price at (t=0)*No. of shares =
126.5*100 = 12650
Margin Money = Proceeds from the short sell*Margin Money in % =
12650*0.30 = 3795
Value of margin money after investment period = Initial Margin
Money*erT
Where,
r = risk free interest rate
T = time duration in years
so, Value of margin money after investment period =
3795*e0.05*1 = 3795*1.051271 = 3989.57
Value of Proceed of short after 1 year = Total proceeds of short
sell*erT = 12650*e0.05*1 = 13298.58
* Money kept under the mattress earns no interest
At the end of 1 year, 100 shares will be bought to return the
shares borrowed
Cost of buying 100 shares at (t=1) = No. of shares* Share Price(at
t = 1) = 100*128 = 12800
Now,
Total Cashflow at(t = 0) CF0
1. Money paid in the margin account(Cash outflow) = -3795
Total Cashflow at (t=1) CF1
1. Total Margin Money with interest(cash inflow) = +3989.57
2. Margin Money Invested will get matured(cash inflow) = +
13298.58
3. Money paid for purchase of shares(cash outflow) = -12800
Hence CF0 = 3795
CF1 = 3989.57 + 13298.58- 12800 = 4488.53
Part 1.5(a)
Profit(loss) at (t=0) = CF0 + PV of CF1
PV of CF1 = CF1/erT =
4488.53/e0.05*1 = 4488.53/1.051271 = 4269.263
Profit(loss) at (t=0) = -3795 + 4269.263 = $474.263
Profit(loss) at (t=1) = Profit(loss) at (t=0) * erT =
474.263*e0.05*1 = 474.263*1.051271 = 498.58
Total Profit(loss) = Profit(loss) from Forward + Profit(loss) from
Short Sell
at t=0, Profit = -210.02 + 474.263 = 264.34
at t=1, Profit = -220.78 + 498.58 = 277.80
Answer: Profit at t=0 is $264.34 or at t=1 is $277.80
Note: Student has asked only for 1.5(a) so 1.5(b) not
answered.
Please only help me with 1.5(a). 1.3. You enter into a forward contract to buy 100...
Suppose you enter into a 4.0 month forward contract on one ounce of silver when the spot price of silver is $8.90 per ounce and the risk-free interest rate is 5.25 percent continuously compounded. What is the forward price?
QUESTION 2 [7 marks] A short forward contract with exactly 360 days to maturity on a stock is entered into when the stock price is $9.00 and the risk-free interest rate is 15.00% per annum with continuous compounding for all maturities. The stock is certain to pay dividends per share of 20 cents in 60 days-time and 30 cents in 270 days-time. Assume one year is 365 days. Required: a. What are the forward price and the initial value of...
Suppose that you enter into a six-month forward contract on a non-dividend-paying stock when the stock price is $30 and the risk-free interest rate (with quarterly compounding) is 12% per annum. a) What is equivalent continuously compounding rate? b) What is the forward price?
Problem 1.4.2. (Long put vs short forward) You are given: (6) The current price of a 100-strike 9-month European put option is 12. (ii) A 9-month forward has a forward price of 105 (iii) The continuously compounded risk-free interest rate is 3% Caleulate the stock price after 9 months such that the long put option and the short forward contract have the same profit.
5. (a) Explain the differences between a forward contract and an option. [2] (b) An investor has taken a short position in a forward contract. If Sy is the price of the underlying stock at maturity and K is the strike, what is the payoff for the investor? Does the investor expect the underlying stock price to increase or decrease? Explain your answer. (2) (c) (i) An investor has just taken a short position in a 6-month forward contract on...
You decide to enter a one-year forward contract on a stock S with S(0) = $100 that pays $5 cash dividends in four and eight months. The continuous interest rate is r = 2%. (a) (3pts) What is the forward price F (0, 1) of this contract? Six months later, the price of the stock increased to $110. You decide to enter a second forward with the same maturity, i.e. a six-month forward contract. (b) (3pts) What is the forward...
A stock is currently priced at $40. The risk‐free rate of interest is 8% p.a. compounded continuously and an 18‐month maturity forward contract is currently traded in the market at $43. You suspect an arbitrage opportunity exists. Which one of the following trans actions do you need to undertake at time t = 0 to arbitrage based on the given information? a) Long the forward, borrow money and buy the share b) Short the forward, short‐sell the share and invest at risk‐free rate c) Long the forward, short‐sell the share and invest at risk‐free rate d) Short the forward, borrow money and buy the share
Suppose you bought a forward contract on January 1 that matures six months later. The forward price was $220 at the time of purchase, and the continuously compounded interest rate was 8% per year. Three months have passed, and the spot price is now $150. What is the value of your forward contract today?
1. The stock of RUSH Music Enterprises (RUSH) has a current spot price of 100. RUSH stock pays a quarterly dividend of 3.50. The next dividend is payable in 2 months. The continuously compounded risk free interest rate is 5%. Calculate the price of a 9 month Prepaid Forward contract on the stock of RUSH. 2. The R40 Index pays dividends at a continuous rate of 3%. The current price of the R40 Index is 1500. The continuously compounded risk...
You enter into a 6-month long forward contract on XYZ stock. The forward price is 50. What is the payoff to your long forward if XYZ stock rises to 53 at 6 months? You enter into a 6-month short forward contract on XYZ stock. The forward price is 50. What is the payoff to your short forward if XYZ stock rises to 51 at 6 months? You purchase a European call option on XYZ stock with strike price 50. What...