What is the WAC and WAM of a portfoli containing the four mortgaes described in the following table:
Mortgage Remaining Principal Balance Coupon rare Remining maturity
A 110,000 8.00 340
B 80,000 6.10 355
C 150,000 7.50 325
D 160,000 6.80 330
Following is the table of calculations of weighted average coupon WAC and weighted average maturity WAM:
Mortgage | Remaining principal balance | Coupon rate | Remaining maturity | Weights | Weighted coupon | Weighted maturity |
A | 1,10,000 | 8 | 340 | 110000/500000 =0.22 | 8 x 0.22 =1.76 | 340 x 0.22 =74.8 |
B | 80,000 | 6.1 | 355 | 80000/500000 =0.16 | 6.1 x 0.16 =0.976 | 355 x 0.16 =56.8 |
C | 1,50,000 | 7.5 | 325 | 150000/500000 =0.3 | 7.5 x 0.3 =2.25 | 325 x 0.3 =97.5 |
D | 1,60,000 | 6.8 | 330 | 160000/500000 =0.32 | 6.8 x 0.32 =2.176 | 330 x 0.32 =105.6 |
Total | 5,00,000 | 0.22+0.16+0.30+0.32 = 1 | 1.76+0.976+2.25+2.176 = 7 | 74.8+56.8+97.5+105.6 = 335 |
So the WAC = 7% and WAM = 335
What is the WAC and WAM of a portfoli containing the four mortgaes described in the...
20. What is the scheduled P&I payment of a residential mortgage with a remaining principal balance y, a coupon rate of 6.60%, and a remaining maturity of 26% years? How much of this principal balance will be paid off in three more years? 21. What is the scheduled P&I payment for the first vear of a one-year ARM with an initial principal balance of $175,000, an initial maturity of 30 years, the one-year LIBOR rate as its index (currently 2.90%),...