Given are five observations for two variables, x and y.
xi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
yi | 4 | 7 | 6 | 12 | 14 |
Round your answers to two decimal places. Use Table 1 of Appendix B
a. Using the following equation:
b. Using the following expression:
c. Using the following equation:
d. Using the following expression:
X | Y | (x-x̅)² | (y-ȳ)² | (x-x̅)(y-ȳ) |
1 | 4 | 4.00 | 21.16 | 9.20 |
2 | 7 | 1.00 | 2.56 | 1.60 |
3 | 6 | 0.00 | 6.76 | 0.00 |
4 | 12 | 1.00 | 11.56 | 3.40 |
5 | 14 | 4.00 | 29.16 | 10.80 |
ΣX | ΣY | Σ(x-x̅)² | Σ(y-ȳ)² | Σ(x-x̅)(y-ȳ) | |
total sum | 15 | 43 | 10 | 71.2 | 25.00 |
mean | 3.00 | 8.60 | SSxx | SSyy | SSxy |
sample size , n = 5
here, x̅ = Σx / n= 3.00 ,
ȳ = Σy/n = 8.60
SSxx = Σ(x-x̅)² = 10.0000
SSxy= Σ(x-x̅)(y-ȳ) = 25.0
estimated slope , ß1 = SSxy/SSxx = 25.0
/ 10.000 = 2.5000
intercept, ß0 = y̅-ß1* x̄ =
1.1000
so, regression line is Ŷ =
1.100 + 2.500 *x
a)
SSE= (SSxx * SSyy - SS²xy)/SSxx =
8.700
std error ,Se = √(SSE/(n-2)) =
1.70294
X̅ = 3.00
Σ(x-x̅)² =Sxx = 10.0
Predicted Y at X= 3 is
Ŷ = 1.100 + 2.500
* 3 = 8.600
standard error, S(ŷ)=Se*√(1/n+(X-X̅)²/Sxx) =
1.703*√(1/5+(3-3)²/10) = 0.76
b)
Sample Size , n= 5
Degrees of Freedom,df=n-2 = 3
critical t Value=tα/2 = 3.182 [excel function:
=t.inv.2t(α/2,df) ]
margin of error,E=t*Std error=t* S(ŷ) =
3.1824 * 0.7616 =
2.4237
Confidence Lower Limit=Ŷ +E = 8.600
- 2.4237 = 6.18
Confidence Upper Limit=Ŷ +E = 8.600
+ 2.4237 = 11.02
c)
standard error, S(ŷ)=Se*√(1+1/n+(X-X̅)²/Sxx) = 1.703*√(1+1/5+(3-3)²/10) = 1.87
d)
margin of error,E=t*std error=t*S(ŷ)=
3.1824 * 1.87 =
5.9368
Prediction Interval Lower Limit=Ŷ -E =
8.600 - 5.937 =
2.66
Prediction Interval Upper Limit=Ŷ +E =
8.600 + 5.937 =
14.54
Given are five observations for two variables, x and y.xi 1 2 3 4 5yi 3 7 5 11 14a. Develop the estimated regression equation by computing the values of b0 and b1.(To save you a lot of arithmetic, use the following facts: Σ(xi − ̄x)(yi − ̄y) = 26 and Σ(xi − ̄x)2= 10.)b. Use the estimated regression equation to predict the value of y when x= 4.
Given are five observations for two variables, x and y. xi 3 12 6 20 14 yi 50 45 55 15 15 (d) Develop the estimated regression equation by computing the values of b0 and b1 using b1 = Σ(xi − x)(yi − y) Σ(xi − x)2 and b0 = y − b1x. ŷ = (e) Use the estimated regression equation to predict the value of y when x = 9. Observation 1 2 3 4 5 6 7 8...
Given are five observations for two variables, and y. Use Table 2 of Appendix B. Ti1 2 345 yi3 8 512 14 Round your answers to two decimal places. a. Using the following equation: 1T nz) Estimate the standard deviation of y * when x-3. b. Using the following expression: Develop a 95% confidence interval for the expected value of y when z 3. to c. Using the following equation: 1 (x*-2) Spred = 8 | | +-+ a) Estimate...
Given are five observations for two variables, x and y. y3 7 6 11 14 Round your answers to two decimal places. a. Using the following equation: Estimate the standard deviation of ý" when x 4. b. Using the following expression: Develop a 95% confidence interval for the expected value of y when x-4. to c. Using the following equation: 1 nY Estimate the standard deviation of an individual value of y when x -4. d. Using the following expression...
Given are five observations for two variables, x and y. (Round your answers to two decimal places.) xi 3 12 6 20 14 yi 55 40 55 10 15 (a) Estimate the standard deviation of ŷ* when x = 11. (b) Develop a 95% confidence interval for the expected value of y when x = 11. to (c) Estimate the standard deviation of an individual value of y when x = 11. (d) Develop a 95% prediction interval for y...
Given are five observations for two variables, x and y. xi 1 2 3 4 5 yi 3 8 5 10 14 (d) Develop the estimated regression equation by computing the values of b0 and b1 using b1 = Σ(xi − x)(yi − y) Σ(xi − x)2 and b0 = y − b1x. ŷ = (e) Use the estimated regression equation to predict the value of y when x = 2.
Given are five observations for two variables, x and y xi1 2 3 4 5 3 8 6 12 13 Round your answers to two decimal places. a. Using the following equation Estimate the standard deviation of ý* when x - 4. b. Using the following expression: Develop a 95% confidence interval for the expected value of y when x-4. to c. Using the following equation: 1 Estimate the standard deviation of an individual value of y when x -4....
Video Given are five observations for two variables, x and y x1 2 3 4 5 Y3 8 6 12 14 Round your answers to two decimal places. a. Using the following equation Estimate the standard deviation of y* when x = 4 0742 b. Using the following expression: Develop a 95% confidence interval for the expected value of y when x-4 6.03 to 10.76 c. Using the following equation: I(x*- Estimate the standard deviation of an individual value of...
Given are five observations for two variables, x and y. xi 4 8 14 16 18 yi 58 52 45 24 11 The estimated regression equation for these data is y= 75.06 - 3.09x. A. Compute SSE, SST, and SSR using the following equations (to 2 decimal). B.Compute the coefficient of determination r2 (to 3 decimals). The least squares line provided an (good/bad) fit; ---------% of the variability in y has been explained by the estimated regression equation (to 1...
Given are five observations for two variables, x and y. xi Yi 1 4 2 7 3 8 4 5 11 15 The estimated regression equation for these data is y = 1.2 + 2.6x. a. Compute SSE, SST, and SSR using the following equations (to 1 decimal). SSD = 2(y - ý) SST = 2(y; - 5)2 SSR = 2() - 12 SSE SST SSR b. Compute the coefficient of determination 2 (to 3 decimals). Does this least squares...