1)Total dead load from floor=17+45+4+1+3=70 psf
Live load=150 psf
Factored load from floor=1.2*70+1.6*150=324 psf
B1
Tributtary width=(6'4"/2)+(6'6"/2)=6'5"
Factored load on B1 from floor=324*(6+5/12)/1000=2.079 kip/ft
Factored load from self weight=1.2*26/1000=0.0312 kip/ft
Total load on B1=2.079+0.0312=2.11 kip/ft
Beam span=30 ft
End reaction=2.11*30/2=31.65 kips
Similarly
End reaction of B2=33.77 kips
End reaction of B3=34.98 kips
End reaction of B4=34.98 kips
2)
Span of G1=8'8"+7'2"+7'0"+7'2"=30 '0"
Reaction of grider G1 at each support due to its own weight=1.2*0.09*30/2=1.62 kips
Reaction from G1 at grid 4 suppport=
2*(31.65*2'2"+33.77*8''8"+34.98*15'10"+34.98*22'10")/30'0"=
114.25 kips
Reaction from.G1 at grid 3 suppport=
2*(31.65+33.77+34.98+34.98)-114.25=156.6 kips
Total reaction at grid 3 suppport=156.6+1.62=158.1 kips
Reaction from G1 at grid 4 suppport=114.25+1.62=115.9 kips
The floor system shown has a dead load that includes: Floor tile and bedding 17 psf...
2.1 Given that the floor shown in Figure 2 supports a total load of 480 psf and the O.W. of all beams and girder weigh 80 plf, determine the free-body, shear, and moment diagrams for the indicated girder. Make sure that locations and magnitudes for maximum shears and moments are indicated. 36 8,18, 36' 10 10 10 Open Open 10 10° 10
P3.14 Assume W 20 ft and D 28 ft and that the slab behavior can be classified as a one-way slab. If the dead load for the roof is found to be 22 psf, compute and sketch the load diagrams for B1, B2, G1, and G2 located in the roof. For Problems_3.9 through 3.27 compute the values requested using the basic floor/roof framing plan shown in the figure part (a). The building consists of five levels as shown in the...