Calculate the volume, in liters, of 1.548 M KOH that must be added to a 0.117 L solution containing 10.78 g of glutamic acid hydrochloride (H3Glu Cl–, MW = 183.59 g/mol) to achieve a pH of 10.36. Glutamic acid (Glu) is an amino acid with pKa values of pKa1 = 2.23, pKa2 = 4.42, pKa3 = 9.95.
initial moles of Glu = mass / formula mass = 10.78 / 183.59 = 0.05872
2 moles of OH- should be added per mole of Glu to get the HGlu- form.
moles of KOH = 2 x 0.0587 = 0.1174 mol
HGlu- + OH- ----------------------> HGlu-2
0.0587 x -------- initial
0.0587-x 0 x -----------------> final moles
pH = pKa + log [Glu-2/HGlu-]
10.36 = 9.95 + log (x / 0.0587 -x)
(x / 0.0587 -x) = 2.57
x = 0.1509 - 2.57 x
x= 0.0423
total moles of OH - = 0.0423 + 0.1174 = 0.1597
KOH volume = moles of KOH / molarity
= 0.1597 / 1.548
= 0.103 L
volume of KOH = 0.103 L
Calculate the volume, in liters, of 1.548 M KOH that must be added to a 0.117...
Calculate the volume, in liters, of 1.687 M KOH that must be added to a 0.122 L solution containing 10.68 g of glutamic acid hydrochloride (Hg Glu+ciº,MW = 183.59 g/mol) to achieve a pH of 10.31. Glutamic acid (Glu) is an amino acid with pKa values of pKal = 2.23, pKa2 = 4.42, and pKa3 = 9.95. NH, C O HC-CH2-CH2-C-OH C= 0 OH Glutamic Acid Hydrochloride volume:
How much volume of a 0.102 M NaOH solution must be added to 25.00 ml of a 0.075 M solution of benzene-1,2,3-tricarboxylic acid to obtain a pH equal to 4.80? pKa values: pKa1 = 2.86, pka2 = 4.30 and pka3 = 6.28.
How many grams of dipotassium succinate trihydrate (K2C4H4O4·3H2O, MW = 248.32 g/mol) must be added to 650.0 mL of a 0.0420 M succinic acid solution to produce a pH of 5.867? Succinic acid has pKa values of 4.207 (pKa1) and 5.636 (pKa2).
Calculate the volume, in milliliters, of a 0.490 M KOH solution that should be added to 4.250 g of HEPES (MW = 238.306 g/mol, pKa = 7.56) to give a pH of 7.94. KOH
Calculate the volume (in mL) of a 0.370 M KOH solution that should be added to 4.000 g of HEPES (MW=238.306 g/mol, pKa = 7.56) to give a pH of 7.32.
Calculate the volume, in milliliters, of a 0.390 M KOH solution that should be added to 5.500 g of HEPES (MW = 238.306 g/mol, PK, = 7.56) to give a pH of 7.58. KOH volume = 17
How many grams of KOH must be added to 500 mL of a 0.100 M solution of Phosphoric acid to produce a buffer pH 12.50? pKa for phosphoric acid = 12.66
Calculate the volume (in mL) of 0.170 M NaOH that must be added to 273 mL of 0.0433 M 3-(N-Morpholino)propanesulfonic acid (MOPS) to give the solution a pH of 7.55. The pKa of MOPS = 7.18.
Calculate the volume (in mL) of 0.170 M NaOH that must be added to 285 mL of 0.0453 M 3-(N-Morpholino)propanesulfonic acid (MOPS) to give the solution a pH of 7.55. The pKa of MOPS = 7.18.
Calculate the volume, in milliliters, of 0.170 M NaOH that must be added to 383 mL 0.0543 M 3-(N-Morpholino) propanesulfonic acid (MOPS) to give the solution a pH of 7.55. The pKa of MOPS is 7.18. NaOH volume = 122.33 mL Incorrect