Using the recent monthly expenses and revenue as your baseline, develop a revenue and expense forecast for July - September. Assume there is a direct relationship between Revenue/Expenses and Effective Business Days.
Revenue | Expenses | Effective Business Days | |||
Apr-08 | 4,000 | 3,200 | 20.0 | ||
May-08 | 4,500 | 3,650 | 20.5 | ||
Jun-08 | 6,200 | 4,300 | 22.0 | ||
Jul-08 | 6,200 | 19.0 | |||
Aug-08 | 22.5 | ||||
Sep-08 | 21.5 | ||||
Average Daily | $ 235 | $ 178 |
I assume that, there is a direct relationship between Revenue/Expenses and Effective Business Days.
Total of effective working days = 125.50
Daily average revenue = 235
Daily average expenses = 178
So, we take the grand total of total revenue by multiplying
daily average revenue with total effective business days = 235*125.50 = 29492.50
Total revenue of first four months = 4000+4500+6200+6200 = 20,900/-
Revenue of last two months = 29492.50 - 20900 = 8592.50
Last two months revenue allocated on proportionate basis (based on number of effective business days)
Total of effective working days = 125.50
total of effective working days of first four months = 20+20.5+22+19 = 81.5
Balance effective hours(two months) = 125.5 - 81.5 = 44
Therefore,
Revenue for august = 8592.50 *22.50/44
= 4393.89
Revenue for september = 8592.50 * 21.50/44
=4198.61
Expenses for the month of july, august and september is also calculated on proportionate basis
Total of effective working days = 125.50
Daily average expenses = 178
So, we take the grand total of total revenue by multiplying
daily average expenses with total effective business days = 178*125.50 = 22339
Total expenses for first 3 months(april, May, june) = 3200+3650+4300 = 11150
and
Expenses of last three months = 22339 - 11150 = 11189
Last three months expenses allocated on proportionate basis (based on number of effective business days)
Total of effective working days = 125.50
Total of effective working days of first three months = 20+20.5+22 = 62.50
Balance effective hours(three months) = 125.50 - 62.50 = 63
Therefore,
Expenses for july = 11189 * 19/63
=3374.46
Expenses for august = 11189 * 22.5/63
= 3996.07
Expenses for September = 11189 * 21.50/63
= 3818.47
Using the recent monthly expenses and revenue as your baseline, develop a revenue and expense forecast...
YOUR COMPANY
Income Statement
For the year ended January 31, 2019
Sales revenue (net)
55,432
Cost of goods sold
-9,778
Gross profit
45,704
Operating expenses:
Selling expenses
2,598
General & administrative expenses
25,869
Depreciation expense
8,548
Total operating expenses
38,015
Operating Income
9,089
Other items:
Interest expense
-3,253
Loss on sale of equipment
625
3,878
Net Income
4,811
YOUR COMPANY
Statement of Cash Flows
For the year ended January 31st, 2019
Cash Flows from Operating Activities
Net Income
Adjustments for...
1. Develop a monthly cash budget for Bluffton Pharmacy for the
upcoming year.
2. If you were Bluffton Pharmacy's banker, would you be
comfortable extending a line of credit to the pharmacy?
dors grant "net 30" ays for the goods month. Crawford the upcoming year November and The interest rate e repaid the follow- Case 7 Bluffton Pharmacy, Part 2 of goods sold is 77.4 percent, and vendors grant How should the owners of a small credit terms, which means...