Summary Output |
ANOVA |
|||||
df |
SS |
MS |
F |
Significance F |
|
Regression |
1 |
2.7500 |
-d- |
-e- |
0.632 |
Residual |
-a- |
-b- |
11.45 |
||
Total |
14 |
-c- |
Ex= 90 E(x-x̄)(y- ȳ )=466
Ey= 170 E(x-x̄)^2=234
E(y- ȳ)^2=1434 SSE=505.98
ANOVA
n = 15, k = 1
a = df Residual = df Total-df Regression = 14-k = 14-1 = 13
b = SS Residual = df Residual*MS Residual = 11.45*13 = 148.85
c = SS Total = SS Regression + SS Residual = 2.75+148.85 = 151.6
d = MS Regression = SS Regresion/df Regression = 2.75/1 = 2.75
e = MS Regression/MS Residual = 2.75/11.45 = 0.24
Demand and Price
a. b1 = (E(x-x̄)(y- ȳ))/(E(x-x̄)^2) = 466/234 = 1.991
b. b0 = ((E(y)-b1*E(x))/n = (170-1.991*90)/10 = -0.919
c. Least squares method: y = b0 + b1x
y = -0.919 + 1.99x
d. Type of relationship between x and y can be explained by correlation coefficient: r
r = E(x-x̄)(y- ȳ)/(E(x-x̄)2*E(y- ȳ)2)^0.5 = 466/(234*1434)^0.5 = 0.804
So, relationship between x and y is strong and positive.
e. y: Demand = 0
y = -0.919 + 1.991x
0 = -0.919 + 1.991x
1.991x = 0.919
x = 0.919/1.991 = 0.462
Price = 0.462
e. Coefficient of correlation = 0.804
Coefficient of determination = r*r = 0.804*0.804 = 0.646
Part of an Excel output relating 15 observations of X (independent variable) and Y (dependent variable)...
What does the error term in the simple linear regression model account for? What are the parameters of the simple linear model When all the points fall on the regression line, what is the value of the correlation coefficient? Part of an Excel output relating 15 observations of X (independent variable) and Y (dependent variable) is shown below. Provide the values for a-e shown in the table below. (See section 15.5) Summary Output ANOVA df SS MS F Significance F...
A regression and correlation analysis resulted in the following information regarding a dependent variable (y) and an independent variable (x). Σx = 90 Σ(y - )(x - ) = 466 Σy = 170 Σ(x - )2 = 234 n = 10 Σ(y - )2 = 1434 The F-statistic is Question 37 options: a18.341 b1.834 c14.673 dNone is correct.
Below you are given a partial computer output based on a sample of fifteen (15) observations. ANOVA df SS Regression 50.58 Residual Total 14 106.00 Coefficients Standard Error tstat p-value 0.0000 Intercept 16.156 1.42 0.26 -0.903 0.0000 Variable x The estimated regression equation (also known as regression line fit) is O Y = B0+ B1X1 + E, O EY) = B0+ B 1X1 + B 2X2 Ý = -0.903 + 16.156X1 Ý = 1.42 + 0.26X1 none of the above
Case 1 The following information regarding a dependent variable Y and an independent variable X is provided. ZX-16 Σ(X-x)(Y-Y) SST-42 n=4 SSE 34 Refer to case 1. The slope of the regression function is 0.1 Refer to case 1. The slope of the regression function is Refer to case 1. The slope of the regression function is Refer to case 1. The slope of the regression function is -1 Refer to Case 1. The Y intercept is 0.1 Refer to...
The data shown below for the dependent variable, y, and the independent variable, x, have been collected using simple random sampling. X 10 15 11 19 18 17 5 17 18 y 9070 30 8020 30 5060 40 40 a. Develop a simple linear regression equation for these data. b. Calculate the sum of squared residuals, the total sum of squares, and the coefficient of determination c. Calculate the standard error of the estimate. d. Calculate the standard error for...
Q 10: Shown below is a portion of an Excel output for regression analysis relating Y (dependent variable) and X (independent variable). Degrees of Freedom Regression 205 Residual 53.28 Total 341.33 SS Coefficients Standard Error t Stat p-value Intercept 53.90 6.7105 8.0379 0.001 Volume 4.06 0.8724 4.6505 0.009 the estimated regression equation that relates (Y) to (X)? ce the coefficient of determination between Y and X. e result.
The data shown below for the dependent variable, y, and the independent variable, x, have been collected using simple random sampling. x y 11 100 13 80 15 80 12 90 20 60 17 60 15 70 13 90 15 90 17 80 a. Complete the linear regression equation below Round to one decimal place as needed.) b. Calculate the sum of the squared residuals. SSE-L (Round to the nearest whole number as needed) What is the total sum of...
Section B: Long Questions - - B1: The following information regarding a dependent variable Y and an independent (SD1: 10 marks] variable X is provided EX= 180 EY=680 (Y - Y)(X-X) = -312 (X-X)2 - 468 (Y - Y)2 - 3,948 SSR - 208 n=4 Required: 1. Compute the total sum of squares (SST). (2 marks) 2. Compute the sum of squares due to error (SSE) (2 marks) 3. Compute the mean square error (MSE). (2 marks) 4. Compute the...
5. Summary of regression between a dependent variable y and two independent variables X, and x2 is as follows. Please complete the table: SUMMARY OUTPUT Regression Statistics Multiple R 0.9620 R Square R2E? Adjusted R Square 0.9043 Standard Error 12.7096 Observations 10 ANOVA F Significance F F=? Overall p-value=? Regression Residual Total 2 df of SSE MS MSR=? MSE? 14052.1550 1130.7450 SSTE? MSE? 9 Coefficients -18.3683 Standard Error 17.9715 t Stat -1.0221 Intercept ty=? 2.0102 4.7378 0.2471 0.9484 P-value 0.3408...
Given below are four observations collected in a regression study on two variables x (independent variable) and y (dependent variable). *NOOO a. Develop the least squares estimated regression equation. b. At 95% confidence, perform at test and determine whether or not the slope is significantly different from zero. C. Perform an F test to determine whether or not the model is significant. Let a = 0.05. d. Compute the coefficient of determination.