Answer 5.
D. $60.
Explanation:
Cost of goods manufactured (COGM) = Debit entry in Finished goods A/c = $258
Wook in Process A/c
b/b | 10 | ||
DM | 60 | COGM | 258 |
DL | 55 | ||
OH | 153 | ||
c/b | 20 |
DM = c/b + COGM - b/b - DL - OH
= 20 + 258 - 10 - 55 - 153 = 60
Answer 6.
A. 55,000 units.
Explanation:
Total contribution margin at break even level = 60,000 units * $4 = $240,000
At break even level total contribution margin = Fixed costs = $240,000.
Loss reported for the quarter (given) = $20,000
Total contribution margin for the quarter = Fixed costs - Loss reported for the quarter
= $240,000 - $20,000 = $220,000
Units sold = Total contribution margin for the quarter / Contribution margin per unit
= $220,000 / $4 = 55,000 units
Answer 9.
C. $60,000
Explanation:
Total contribution = (Selling price - Variable cost per unit) * Units sold
= ($40 - $24) * 6,000 units
= $96,000
Degree of operating leverage = Total contribution / Net operating income
or , Net operating income = Total contribution / Degree of operating leverage
= $96,000 / 4 = $24,000
Fixed cost = Total contribution - Net operating income
= $96,000 - $24,000 = $72,000
Break even point in units = Fixed cost / Contribution margin per unit
= $72,000 / ($40 - $24)
= 4,500 units
Margin of safety = (Actual units sold - Break even point in units) * Selling price
= (6,000 units - 4,500 units) * $40 = $60,000
Page 4 of 12 Finished Goods 25 . 258 217 66 5 Below is the information...