Solution
1) Given Morrison Investment = $ 258,000
Greene Investment = $ 86,000
A) If the net income is $ 130,000
a) Equal Division
Morrison = $ 130,000/2 = $ 65,000
Greene = $ 130,000/2 = $ 65,000
b) In the ratio of Investment
Ratio = $ 258,000 : $ 86,000 = 3:1
Morisson = $ 130,000/4 x 3 = $ 97,500
Greene = $ 130,000/4 x 1 = $ 32,500
c) In the ratio of time devoted
Morisson :Greene = 1/2 :1 =1:2
Morisson Share = $ 130,000/3 x 1 = $ 43,333.33
Greene Share = $ 130,000/3 x 2 = $ 86,666.67
d) Interest @5%
Morisson = $ 258,000 x 5% = $ 12,900
Greene = $86,000 x 5% = $ 4,300
Total Interest = $ 17,200
Remaining $ 130,000- $ 17,200 = $ 112,800
Morisson = $ 112,800/2 = $56,400
Greene = $ 112,800/2 = $ 56,400
Total Morisson $ 12,900+ $ 56,400 = $69,300
Total Greene $ 4300+ $ 56,400 = $60,700
e) Salary Allowances
Morisson = $ 40,000
Greene = $ 80,000
Total salary = $ 120,000
Interest @ 5% on both investment = $ 12,900 & $ 4,300 respectively
Remaining Amount = $ 130,000- $ 120,000-$ 17,200 = -$ 7200
Loss to born equally = -$7200/2 = -$3600
Morisson Share = $ 40,000 + $ 12,900 - $3,600 = $49,300
Greene Share = $ 80,000 + $ 4,300 - $ 3,600 = $80,700
f) Total Income = $ 130,000
Total Salary Allowance $ 120,000
Difference $10,000
Bonus to greene = $ 10,000 x 20% = $ 2,000
Share of Morisson = $ 49,300 - $ 2,000 = $ 47,300
Share of Greene = $ 80,700 + $ 2,000 = $ 82,700
Part 2
B) If net income is $ 220,000
a) Equal Division
Morrison = $ 220,000/2 = $ 110,000
Greene = $ 220,000/2 = $ 110,000
b) In the ratio of Investment
Ratio = $ 258,000 : $ 86,000 = 3:1
Morisson = $ 220,000/4 x 3 = $ 165,000
Greene = $ 220,000/4 x 1 = $ 55,000
c) In the ratio of time devoted
Morisson :Greene = 1/2 :1 =1:2
Morisson Share = $ 220,000/3 x 1 = $ 73,333.33
Greene Share = $ 220,000/3 x 2 = $ 146,666.67
d) Interest @5%
Morisson = $ 258,000 x 5% = $ 12,900
Greene = $86,000 x 5% = $ 4,300
Total Interest = $ 17,200
Remaining $ 220,000- $ 17,200 = $ 202,800
Morisson = $ 202,800/2 = $101,400
Greene = $ 202,800/2 = $ 101,400
Total Morisson $ 12,900+ $ 101,400 = $114,300
Total Greene $ 4300+ $ 101,400 = $105,700
e) Salary Allowances
Morisson = $ 40,000
Greene = $ 80,000
Total salary = $ 120,000
Interest @ 5% on both investment = $ 12,900 & $ 4,300 respectively
Remaining Amount = $ 220,000- $ 120,000-$ 17,200 = $ 82,800
Profit to Share equally = $82,800/2 = $41,400
Morisson Share = $ 40,000 + $ 12,900 + $41,400 = $94,300
Greene Share = $ 80,000 + $ 4,300 + $ 41,400 = $125,700
f) Total Income = $ 220,000
Total Salary Allowance $ 120,000
Difference $10,0000
Bonus to greene = $ 100,000 x 20% = $ 20,000
Share of Morisson = $ 49,300 - $ 20,000 = $ 29,300
Share of Greene = $ 80,700 + $ 20,000 = $ 100,700
Student Center Homework and Tests - Chido... Paraphrasing Tool Quil Bot Al My Home CengageNOWV21 Onnet...
Dividing Partnership Income Morrison and Greene have decided to form a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $201,000 and that Greene is to invest $67,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: Equal division. In the ratio of original investments. In the ratio of time devoted to the business. Interest of 5% on original investments and the...
Dividing Partnership Income Morrison and Greene have decided to form a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $183,000 and that Greene is to invest $61,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: a. Equal division. b. In the ratio of original investments. C. In the ratio of time devoted to the business. d. Interest of 6% on...
Morrison and Greene have decided to form a partnership. They
have agreed that Morrison is to invest $177,000 and that Greene is
to invest $59,000. Morrison is to devote one-half time to the
business, and Greene is to devote full time. The following plans
for the division of income are being considered:
Equal division.
In the ratio of original investments.
In the ratio of time devoted to the business.
Interest of 5% on original investments and the remainder
equally
Interest...
Dividing Partnership Income Morrison and Greene have decided to form a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $258,000 and that Greene is to invest $86,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: Equal division. In the ratio of original investments. In the ratio of time devoted to the business. Interest of 5% on original investments and the...
Dividing Partnership Income Morrison and Greene have decided to form a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $246,000 and that Greene is to invest $82,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: a. Equal division. b. In the ratio of original investments. C. In the ratio of time devoted to the business. d. Interest of 6% on...
Dividing a ship Income Morrison and Greene have decided to form a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $150,000 and that Greene is to invest $50,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: a. Equal division b. In the ratio of original investments. c. In the ratio of time devoted to the business. d. Interest of 6%...
Dividing Partnership Income Morrison and Greene have decided to form a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $270,000 and that Greene is to invest $90,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: a. Equal division. b. In the ratio of original investments. c. In the ratio of time devoted to the business. d. Interest of 5% on...
Dividing Partnership Income Morrison and Greene have decided to form a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $204,000 and that Greene is to invest $68,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: Equal division. In the ratio of original investments. In the ratio of time devoted to the business. Interest of 5% on original investments and the...
eBook Show Me How a Calculator Print Hem Dividing Partnership Income Morrison and Greene have decided to om a partnership. They have agreed that Morrison is to invest $171 000 and that Greene is to invest $57,000. Morrison is to devote one-half time to the business, and Greene is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered a. Equal division. b. In the ratio of original investments. c. In the ratio of time...
Sally and Samantha have decided to form a partnership. They have agreed that Sally is to invest $195,000 and that Samantha is to invest $65,000. Sally is to devote one-half time to the business, and Samantha is to devote full time. The following plans for the division of income are being considered: a. Equal division. b. In the ratio of original investments. c. In the ratio of time devoted to the business. d. Interest of 5% on original investments and...