Resistors in series:
R1 = 40 Ω ; R2 = 80 Ω ; R3 = 120 Ω ; Vbat = 20 V
Total resistance of the series combination, Rs = R1 + R2 + R3 = 40 + 80 + 120 = 240 Ω
Current in the circuit, I = Vbat/ Rs = 20/240 = 0.0833 A
Voltage across R1 is V1 = I R1 = 20/240 x 40 = 3.33 V
Voltage across R2 is V2 = I R2 = 20/240 x 80 = 6.66 V
Voltage across R3 is V3 = I R3 = 20/240 x 120 = 10 V
Resistor |
Voltage in V |
Current in A |
Resistance in Ω |
40 Ω |
3.33 |
0.0833 |
40 Ω |
80 Ω |
6.66 |
0.0833 |
80 Ω |
120 Ω |
10. |
0.0833 |
120 Ω |
Resistors in parallel:
R1 = 40 Ω ; R2 = 80 Ω ; R3 = 120 Ω ; Vbat = 20 V
If Rp is the total resistance of the parallel combination,
1/ Rp = 1/ R1 +1/ R2 +1/ R3 = 1/40 +1/80 +1/120
Rp = 21.81 Ω
Current through resistor R1 is I1 = Vbat/ R1 = 20/40 = 0.5 A
Current through resistor R2 is I2 = Vbat/ R2= 20/80 = 0.25 A
Current through resistor R3 is I3 = Vbat/ 31 = 20/120 = 0.166 A
Total current in the circuit, I = Vbat/ Rp = 20 /22.91 = 0.873 A
Resistor |
Voltage in V |
Current in A |
Resistance in Ω |
40 Ω |
20 |
0.5 |
40 Ω |
80 Ω |
20 |
0.25 |
80 Ω |
120 Ω |
20 |
0.166 |
120 Ω |
Combination circuit:
R1 = 40 Ω ; R2 = 80 Ω ; R3 = 120 Ω ; Vbat = 20 V
In the circuit given, R2 and R3 are in parallel. Their effective resistance, Rp = R2 R3/( R2 + R3)
Rp = 80 x 120/( 80 + 120) = 48 Ω
R1 and Rp are in series and the total resistance of the circuit, R = R1 + Rp = 40 + 48 = 88 Ω
Current in the circuit, I = Vbat /R= 20/88 = 0.227 A
Voltage across R1 is V1 = I R1 = 0.227 x 40 = 9.08 V
Voltage across R2 is V2 = I Rp = 0.227 x 48 = 10.89 V
Voltage across R3 is V3 = I Rp = 0.227 x 48 = 10.89 V
Current through R2 = R3= 0.227/2 = 0.1135
Resistor |
Voltage in V |
Current in A |
Resistance in Ω |
40 Ω |
9.08 |
0.227 |
40 Ω |
80 Ω |
10.89 |
0.1135 |
80 Ω |
120 Ω |
10.89 |
0.1135 |
120 Ω |
NAME RESISTORS IN SERIES CIRCUITS Construct the circuit Figure using The Circuit Construction KCK) simulation at...
Complete the lab 5 SERIES CIRCUITS VW REFERENCE READING Principles of Electric Circuits: Sectang 81 through 6-4. RELATED PROBLEMS FROM PRINCIPLES OF ELECTRIC CIRCUITS Chapter 5, Problems 1 through 26. OBJECTIVE To verify that the total resistance in a series-connected circuit is the sum of the individual resistances. EQUIPMENT dc power supply 0-10 V DMM or VOM Resistors (+5%): 110 2k12 322 3.9 kn 6.1 kn BACKGROUND When resistors are connected in series, the current that will flow is calculated...
15 Electrical Circuits Lab E: PARALLEL CIRCUITS Name wr w¡ฆ now discover how cument, voltage, and r cireuit. Set the power supply at 1.5 V for this lab, or use a single dry cell EXCEED ISV resistance eperate in any parallel 1.5 Do NOI Step 1: Set sp a circuit with a power supply set at 1.5 V and two resistors as shown in diagram A. The ammeser is positioned to measure the current entering Diagram A resistor one (Rj...
Learning Goal: To learn to calculate the equivalent resistance of the circuits combining series and parallel connections. Resistors are often connected to each other in electric circuits. Finding the equivalent resistanceof combinations of resistors is a common and important task. Equivalent resistance is defined as the single resistance that can replace the given combination of resistors in such a manner that the currents in the rest of the circuit do not change. Finding the equivalent resistance is relatively straighforward if...
PSS 26.1 Resistors in Series and Parallel Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 26.1 Resistors in Series and Parallel. Part A Two bulbs are connected in parallel across a source of emf = 12.0 V with a negligible internal resistance. One bulb has a resistance of 3.0 2, and the other is 3.5 . A resistor R is connected in Which of the following circuit diagrams represents the circuit described in this problem? A the circuit in series with the...
2. [5pts] Write a MATLAB script that can calculate the equivalent resistance in a circuit that all electrical resistors are connected in parallel: . Print the title 'Equivalent Resistance for Resistors Connected in Parallel' on your output. . Check the size of vector resistor to see how many resistors in the circuit. .Check each individual resistance to see any 0 or negative resistance. If there is any, print message 'ERROR', then finish the program. . Otherwise, calculate the equivalent resistance...
Apply the following questions to both the circuit shown in Figure (a) (resistors in series) and the circuit shown in Figure (b) (resistors in parallel). (a) Use Ohm's law with Kirchhoff's current and voltage laws to derive equations for currents i1, i2 and i (through Resistor R1, resistor R2, and the voltage source , respectively) in terms of R1, R2, and v. (b) R1 and R2 can be interchanged with an equivalent resistor rith resistance R without changing the values...
A four-resistor circuit is shown in the figure. The values of the resistors are as follows: Ri=6 Ohms, R2=R3=4 Ohms, R4=3 Ohms. What is the equivalent resistance Req for this circuit? R4 RA R₂ R3 O 0.8 ohms 0 2.0 ohms 03.14 ohms 0 4.5 ohms O 6.0 ohms A four-resistor circuit is shown in the figure. The values of the resistors are as follows: Ry=6 oms, R2=R3=4 Ohms, R4=3 Ohms. What is the equivalent resistance Req for this circuit?...
A four-resistor circuit is shown in the figure. The values of the resistors are as follows: R1=10 Ohms, R2=R3=6 Ohms, R4=2 Ohms. What is the equivalent resistance Req for this circuit? R4 R₂3 R₂ R3 O 0.50 ohms 2.00 ohms O 3.33 ohms 5.25 ohms 0 7.50 ohms
A four-resistor circuit is shown in the figure. The values of the resistors are as follows: R1=10 Ohms, R2=R3=6 Ohms, R4=2 Ohms. What is the equivalent resistance Req for this circuit? R4 R₂3 R₂ Z R33 h O 0.50 ohms O 2.00 ohms 3.33 ohms 5.25 ohms 7.50 ohms
A four-resistor circuit is shown in the figure. The values of the resistors are as follows: R1=4 Ohms, R2=R3=R4-3 Ohms. What is the equivalent resistance Reg for this circuit? RA R R₂ 3 R₃ O 0.8 ohms 133 ohms 3.5 ohms 25 ohms 0.67 ohms