To test
a)
H0 : = 10.5 vs H1 : 10.5
All given readings are as follow
10.07 ,8.37,10.79,10.74,10.38,10.24,11.30,11.75 , 9.98,10.36,9.56,11.45,10.33,9.55,10.15,11.70,
9.16,10.04,10.46,9.96
Here n = 20 ( 20 readings )
Now we will use t-test to test weather = 10.5 or 10.5
Test Statistics :
T.S =
where = mean of 20 readings = ( mean of sample )
and s = ( standard deviation of sample )
Rejection criteria -
If Calculated |T.S| > for = 0.01 and n-1 = 19 , or if calculated P-value is less than 0.01 we reject null hypothesis at 1% of level of significane .
Calculation -
= = 206.34 / 20 = 10.317
s =
Now = 13.34862 / ( 20-1 ) = 0.7025589
Thus , s = = = 0.8381879
hence = 10.317 and s = 0.8381879
Thus
T.S = = = -0.97639
Calculated Test statistics is T.S = -0.97639
t-table value is at = 0.01 and n-1 = 19 degree of freedom
= 2.86
Thus | -0.97639 | < 2.86
|T.S| <
We do not reect null hypothesis at 5% of level of significance .
Calculating P-value for two sided test .
P-value = P ( T.S > ) + P ( -T.S < )
= 0.17057 + 0.17057 = 0.34114
hence P-value = 0.34114 > 0.01 hence we do not reject null hypothesis at 1% of given level of significance .
Conclusion - At = 0.01 we do not have evidence to reject null hypothesis . hence = 10.5 might be true .
b)
To Compute power of test .
It is given by
Power = 1 -
where = P(Type II error ) = P(Accept H0 | H1)
Given true mean is 10.4
Thus under H1 = 10.4
Thus diference is d = 10.5 - 10.4 = 0.1
Thus d =0.1
Now standard Error S.E is
S.E = = = 0.8381879 / = 0.04411515
Thus S.E = 0.1874245
t-table value with n-1= 19 degree of freedom and 1% of l.o.s is
= 2.86
Hence Error is
Error = * S.E
Error = 2.86 * 0.1874245
= 0.5360341
hence left critical region is
Left = 10.5 - S.E = 10.5 - 0.5360341 = 9.963966
And right critical region is
Right = 10.5 + S.E = 10.5 - 0.5360341 = 11.03603
Next we find the t-scores for the left and right values assuming that the true mean is 10.4:
TS_left = (10.4 - left)/S.E = (10.4 -9.963966 )/0.1874245 = 2.326452
And TS_right = = (right -10.4)/S.E = ( 11.03603-10.4 )/0.1874245 = 3.393548
Thus type II error is given by
= P(Type II error )
= P( TS_left < t-value < TS_right )
where t-vale = at n-1 = 19 df
= P (t-value < TS_right) - P (t-value < TS_left)
= P (t-value < 3.393548) - P (t-value < 2.326452)
= 0.9984757 - 0.9843948
= 0.01408089
Hence Power of test is
Power = 1 - = 1 - 0.01408089
= 0.9859191
c)
To find sample size
Given power of test is atleast 0.9
Thus = 1 - Power = 1 - 0.9 = 0.1
hence = 0.1
Let given level of significance = 0.01
now = 2.86 , and = 1.32 at n-1 = 19 degree of freedom
Under null hypothesis H0 : = 10.5
Given true mean 10.45
Thus d= 10.5 - 10.45 = 0.05
Formual
n = 2*s * ( + ) / d2
= 2 * 0.8381879 * (2.86 + 1.32) / 0.052
= 2802.9
d)
to calculate Confidence interval
Now margin of error M.E it given by
M.E = * S.E
We have calculated S.E = = = 0.8381879 / = 0.04411515
Thus S.E = 0.1874245
and t-table value with n-1= 19 degree of freedom and 1% of l.o.s is
= 2.86
Thus M.E = * S.E
M.E = 2.86 * 0.1874245
= 0.5360341
Thus 99% Confidence interval is given by
C.I = ( - M.E , + M.E )
= ( 10.317 - 0.5360341 , 10.317+ 0.5360341 )
C.I = ( 9.780966 , 10.85303 )
So these is 100(1-)% or 99% confidence interval
Interpretation
from these confidence interval we can say that for any value outside these interval we will reject null hypothesis at 1 % of level of ignificance .
So question in part 1 can be explaines as any value(testing given mean ) outside these confidence inteval will result into rejection of null hypothesis .
Question 2: 10 points An Article in Food Testing and Analysis, "Improving Reproducibility of Refractometry Measurements...