Determine the pH during the titration of 29.5
mL of 0.324 M acetic acid
(Ka = 1.8×10-5) by
0.414 M NaOH at the following
points.
(a) Before the addition of any NaOH ________
(b) After the addition of 5.70 mL of
NaOH _______
(c) At the half-equivalence point (the titration midpoint)
_______
(d) At the equivalence point _______
(e) After the addition of 34.6 mL of
NaOH ________
1)when 0.0 mL of NaOH is added
CH3COOH dissociates as:
CH3COOH
-----> H+ + CH3COO-
0.324
0 0
0.324-x
x x
Ka = [H+][CH3COO-]/[CH3COOH]
Ka = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Ka = x*x/(c)
so, x = sqrt (Ka*c)
x = sqrt ((1.8*10^-5)*0.324) = 2.415*10^-3
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 2.415*10^-3 M
use:
pH = -log [H+]
= -log (2.415*10^-3)
= 2.6171
Answer: 2.62
2)when 5.7 mL of NaOH is added
Given:
M(CH3COOH) = 0.324 M
V(CH3COOH) = 29.5 mL
M(NaOH) = 0.414 M
V(NaOH) = 5.7 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.324 M * 29.5 mL = 9.558 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.414 M * 5.7 mL = 2.3598 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 9.558 mmol
mol(NaOH) = 2.3598 mmol
2.3598 mmol of both will react
excess CH3COOH remaining = 7.1982 mmol
Volume of Solution = 29.5 + 5.7 = 35.2 mL
[CH3COOH] = 7.1982 mmol/35.2 mL = 0.2045M
[CH3COO-] = 2.3598/35.2 = 0.067M
They form acidic buffer
acid is CH3COOH
conjugate base is CH3COO-
Ka = 1.8*10^-5
pKa = - log (Ka)
= - log(1.8*10^-5)
= 4.745
use:
pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}
= 4.745+ log {6.704*10^-2/0.2045}
= 4.26
Answer: 4.26
3)
At half equivalence point, pH = pKa
use:
pKa = -log Ka
= -log (1.8*10^-5)
= 4.7447
So, pH = 4.7447
Answer: 4.74
4)
find the volume of NaOH used to reach equivalence point
M(CH3COOH)*V(CH3COOH) =M(NaOH)*V(NaOH)
0.324 M *29.5 mL = 0.414M *V(NaOH)
V(NaOH) = 23.087 mL
Given:
M(CH3COOH) = 0.324 M
V(CH3COOH) = 29.5 mL
M(NaOH) = 0.414 M
V(NaOH) = 23.087 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.324 M * 29.5 mL = 9.558 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.414 M * 23.087 mL = 9.558 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 9.558 mmol
mol(NaOH) = 9.558 mmol
9.558 mmol of both will react to form CH3COO- and H2O
CH3COO- here is strong base
CH3COO- formed = 9.558 mmol
Volume of Solution = 29.5 + 23.087 = 52.587 mL
Kb of CH3COO- = Kw/Ka = 1*10^-14/1.8*10^-5 = 5.556*10^-10
concentration ofCH3COO-,c = 9.558 mmol/52.587 mL = 0.1818M
CH3COO- dissociates as
CH3COO- + H2O
-----> CH3COOH + OH-
0.1818
0 0
0.1818-x
x x
Kb = [CH3COOH][OH-]/[CH3COO-]
Kb = x*x/(c-x)
Assuming x can be ignored as compared to c
So, above expression becomes
Kb = x*x/(c)
so, x = sqrt (Kb*c)
x = sqrt ((5.556*10^-10)*0.1818) = 1.005*10^-5
since c is much greater than x, our assumption is correct
so, x = 1.005*10^-5 M
[OH-] = x = 1.005*10^-5 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (1.005*10^-5)
= 4.9979
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 4.9979
= 9.0021
Answer: 9.00
5)when 34.6 mL of NaOH is added
Given:
M(CH3COOH) = 0.324 M
V(CH3COOH) = 29.5 mL
M(NaOH) = 0.414 M
V(NaOH) = 34.6 mL
mol(CH3COOH) = M(CH3COOH) * V(CH3COOH)
mol(CH3COOH) = 0.324 M * 29.5 mL = 9.558 mmol
mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)
mol(NaOH) = 0.414 M * 34.6 mL = 14.3244 mmol
We have:
mol(CH3COOH) = 9.558 mmol
mol(NaOH) = 14.3244 mmol
9.558 mmol of both will react
excess NaOH remaining = 4.7664 mmol
Volume of Solution = 29.5 + 34.6 = 64.1 mL
[OH-] = 4.7664 mmol/64.1 mL = 0.0744 M
use:
pOH = -log [OH-]
= -log (7.436*10^-2)
= 1.1287
use:
PH = 14 - pOH
= 14 - 1.1287
= 12.8713
Answer: 12.87
Determine the pH during the titration of 29.5 mL of 0.324 M acetic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 73.1 mL of 0.462 M benzoic acid (Ka = 6.3×10-5) by 0.462 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 17.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 110 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 21.6 mL of 0.406 M hydrocyanic acid (Ka = 4.0×10-10) by 0.429 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH _______ (b) After the addition of 5.30 mL of NaOH _________ (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) ________ (d) At the equivalence point ________ (e) After the addition of 30.7 mL of NaOH ________
Determine the pH during the titration of 21.4 mL of 0.383 M benzoic acid (Ka = 6.3×10-5) by 0.338 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 5.90 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 36.4 mL of NaOH
(1) Determine the pH during the titration of 58.4 mL of 0.386 M hypochlorous acid (Ka = 3.5×10-8) by 0.386 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 15.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 87.6 mL of NaOH (2) Determine the pH during the titration of 39.1 mL of 0.369 M ethylamine (C2H5NH2 ,...
Determine the pH during the titration of 71.6 mL of 0.312 M hydrofluoric acid (Ka- 7.2x10') by 0.312 M NaOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 17.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 107 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 25.5 mL of 0.455 M formic acid (Ka = 1.8×10-4) by 0.477 M KOH at the following points. (a) Before the addition of any KOH (b) After the addition of 5.90 mL of KOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 36.5 mL of KOH
Determine the pH during the titration of 20.1 mL of 0.383 M nitrous acid (Ka = 4.5×10-4) by 0.341 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 5.10 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 33.9 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 56.0 mL of 0.497 M acetic acid (K1810 by 0.497 M KOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any KOH (b) After the addition of 13.0 mL of KOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 84.0 mL of KOH
1.Determine the pH during the titration of 36.6 mL of 0.304 M ethylamine (C2H5NH2 , Kb = 4.3×10-4) by 0.304 M HI at the following points. (a) Before the addition of any HI (b) After the addition of 16.1 mL of HI (c) At the titration midpoint (d) At the equivalence point (e) After adding 51.2 mL of HI b.Determine the pH during the titration of 61.4 mL of 0.450 M nitrous acid (Ka = 4.5×10-4) by 0.450 M NaOH...
Calculate pH for a weak acid/strong base titration. Determine the pH during the titration of 67.3 mL of 0.419 M hypochlorous acid (K-3.5x10-) by 0.419 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 15.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 101 mL of NaOH